Kij w mrowisko

Archiwum / 17.03.2011

Nie tylko w Na Tropie szefowie się zmieniają. Tym razem czas przyszedł na Centrum Wychowania Morskiego, o którym od dłuższego czasu w harcerskim Internecie mówiło się bardzo źle. Narzekano na stan bazy, finanse a przede wszystkim brak typowo harcerskich rejsów. Wszyscy czuli potrzebę zmian.

Główna Kwatera zorganizowała konkurs, w którym wyłoniony miał zostać nowy zespół do kierowania CWM. Konkurs delikatnie mówiąc trochę źle zorganizowany i zamknięty bez wyłonienia zwycięzcy. Sprawa trochę ucichła do czasu jak w Centrum zaczęło się coś dziać. Wtedy też Związek na nowo przypomniał sobie o problemie a przez środowiska przetoczyła się fala dyskusji. Przez Internet przelało się kilka dokumentów, podpisanych przez różnych ludzi, zarzucających sobie różnorakie rzeczy. I nagle okazało się, że dotychczas CWM był dobrze zarządzany, na rejsy pływało mnóstwo harcerzy, baza była na bieżąco remontowana a Zawisza przynosił tyle pieniędzy, że z własnych środków się remontował.

Nie wiem jak Wy ale ja dosyć szybko się pogubiłem. Smaczku sprawie dodał fakt, że CWM został przekształcony w fundację, czyli dla niezorientowanych coś osobnego od ZHP. Nowym szefem całej imprezy został hm. Tomasz „Marabut” Maracewicz, ważna postać z historii ZHR. Dodając do tego problemy w naszej komunikacji, o których nie raz pisaliśmy w Na Tropie, sporą wartość samego Centrum, wiele nie było potrzeba do eksplozji mnogości teorii spiskowych.

O ile teoriom spiskowym mówię nie, to kilka spraw bez wątpienia wymaga sprostowania. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ukaże się dokument, który wyjaśni wszystkie wątpliwości. Część z nich na pewno rozwieją dwa teksty napisane przez czołowe postaci „afery”. Tym samym otwieramy nowy rozdział w życiu Działu Instruktorskiego, który po trzech miesiącach bólów rusza z nową siłą.

Ponieważ formuła działu zakłada ten sam temat artykułów to „Kij w mrowisko” ma być miejscem, w którym będzie mogła toczyć się dyskusja. Zapraszam więc do czytania i komentowania!

Dla zainteresowanych zgłębieniem tematu:

Projekt uchwały RN. Nigdy nie została wniesiona pod obrady Rady. Argumenty uzasadnienia zostały odparte przez skarbnika 6 marca 2011 roku. Przewodniczący Komisji Ekonomicznej uznał, że w chwili pisania projektu miał wszelkie podstawy, aby takie uzasadnienie sformułować.

Odpowiedź Skarbnika ZHP: TUTAJ.