Lars von Trier na zbiórce

Archiwum / 10.03.2012

Filmy przydatne w pracy z wędrownikami: Dogville

Nie wszystkie filmy Larsa von Triera nadają się do pokazania na zbiórce. Reżyser w czasie swojej pracy zdobył sobie większą liczbę przeciwników niż zwolenników. Niektóre jego dzieła szokują ostrymi scenami i miejscami niezrozumiałą fabułą. Pełne są ukrytych symboli i znaczeń.

Dogville jest od nich prostsze w odbiorze, mimo że porusza sprawy trudne.

 

Film opowiada historię kobiety, która uciekając przed ścigającymi ją bandytami, znajduje schronienie w małym amerykańskim miasteczku. Stany są w szczytowym momencie wyniszczenia Wielkim Kryzysem w związku z czym, mieszkańcy Dogville niechętnie zgadzają się przyjąć pod swoją opiekę Grace. W zamian za okazaną jej pomoc kobieta musi wykonać pożyteczne zadanie dla każdego z mieszkańców.

 

Z początku umowa wydaje się być uczciwa. Grace opiekuję się dzieckiem, zabawia rozmową niewidomego czy pomaga prowadzić sklep. Mieszkańcy chętnie dają jej za to drobne wynagrodzenie. Pomiędzy główną bohaterką, a młodym pisarzem Tomem zaczyna rodzić się uczucie. Sprawy jednak zmieniają obrót, gdy miasteczko odwiedza policja. Mieszkańcy dochodzą do wniosku, że Grace może być przestępczynią uciekającą przed organami władzy. W zamian za ukrycie jej żądają od niej coraz więcej, powoli zamieniając ją w swoją niewolnicę.

 

Ogromne wrażenie robi technika wykonania filmu. Lars von Trier jest jednym z autorów Dogmy 95. To manifest duńskich twórców filmów kładący nacisk na opowiadaną historię i grę aktorów, a nie efekty specjalne i dodatki odciągające uwagę widza. W Dogville historię oglądamy tak, jakbyśmy sami znajdowali się na planie filmu. Sama scenografia jest niezwykle uboga. Zamiast budynków widzimy namalowane na podłodze zarysy ścian i drzwi. Na scenie znajdują się tylko elementy niezbędne w filmie. Mimo tego wcale nie mamy wrażenia nierealności oglądanego świata. Film przypomina nawet nie tyle deski teatru co faktyczne wydarzenia, które oglądamy.

 

Sam von Trier jak zwykle zadbał o perfekcjonizm. W głównej roli zobaczymy Nicole Kidman grającą Grace. W obrazie nie zabrakło również ulubieńców Larsa jak Stellan Skarsgård, Paul Bettany czy Udo Kier. Wielu aktorów rezygnuje z pracy z duńskim reżyserem po jednym filmie narzekając na jego trudny charakter. Od swoich aktorów wymaga idealnego wczucia się w role i doskonałej gry. Dzięki temu obrazy, które tworzy, robią tak duże wrażenie.

 

Film porusza ważny problem władzy nad innymi osobami. Często ciężko jest zauważyć granicę pomiędzy tym, ile możemy wymagać od ludzi zależnych, a wyzyskiem. Niestety czasem w drużynach można zauważyć, że kadra uzurpuje sobie za dużo władzy. Sprawa jednak nie dotyczy tylko harcerstwa. Podobne sytuacje zdarzają się w grupach rówieśniczych (stale rosnący problem „kocenia” w gimnazjach) czy w miejscach pracy.

 

Potencjalnym minusem filmu jest jego długość. Trwa prawie trzy godziny, a akcja rozwija się dosyć powoli. To film niezwykle interesujący, jednak ciężko go obejrzeć na raz. Z pewnością nie polecam puszczenia go późną nocą. Dzięki temu, że podzielony jest na epizody, łatwiej można oglądać go na raty. W pierwszej połowie filmu można zainteresować wędrowników techniką wykonania filmu. Nie potrzeba ogromnych nakładów finansowych, wielu kamer i ogromnej scenografii, żeby stworzyć dobry film. Warto wytłumaczyć zasady Dogmy 95 przed pokazem i później zwrócić uwagę na odstępstwa od tradycyjnego kręcenia filmu.

 

Po obejrzeniu całości warto poruszyć problem władzy. Wielu osobom przez wyższe stanowisko, większą wiedzę czy po prostu przez wyższy wiek może wydawać się, że mogą decydować o innych. Tu warto przedstawić trzy eksperymenty psychologiczne: Asha, Zimbardo i Milgrama. Następnie zachęcić wędrowników do dyskusji o poddawaniu się autorytetom, wpływowi grupy i władzy.

 

W swoim serialu Królestwo Lars von Trier powiedział, że w tworzeniu filmów zależy mu przede wszystkim na budzeniu w widzach uczuć. Oglądając Dogville ich ilość rośnie z każdym rozdziałem. Polecam film wszystkim fanom dobrego kina.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dogma_95

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Ascha

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_więzienny

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Eksperyment_Milgrama