Łatwo powiedzieć

Archiwum / 22.04.2009

Masz tylko 6 sekund, aby stać się w czyichś oczach osobą wartą poznania. Ten krótki czas wpłynie na to jak zostaniesz zapamiętany, a ewentualnych wpadek możesz nie móc naprawić przez długi czas. Dowiedz się co zrobić aby zrobić dobre pierwsze wrażenie.

 

 

 

Pierwsze wrażenie – co zrobić, żeby było dobre?

 

Z dobrym pierwszym wrażeniem jest tak, że bardzo łatwo o nim mówić i rzucać rady o tym, jaka powinna być siła Twojego uścisku, dużo trudniej jest je zrobić. Jest jednak kilka prostych i oczywistych wskazówek, o których wiedza pomoże w nawiązywaniu kontaktów i zawieraniu nowych znajomości. Pamiętaj, że  masz tylko 6 sekund, aby stać się w czyichś oczach osobą wartą poznania. Ten krótki czas wpłynie na to jak zostaniesz zapamiętany, a ewentualnych wpadek możesz nie móc naprawić przez długi czas. Dowiedz się co zrobić aby zrobić dobre pierwsze wrażenie.

 

Wygląd

 
Zbiegam. Z KB przewieszonym przez ramię, z dwoma ręcznymi granatami za pasem, osmolony i obłocony, melduję się u dowódcy. Oczy Piłsudskiego lustrują mnie badawczo, wreszcie z uśmiechem odzywa się: „Ale groźnie wyglądacie, poruczniku.”
Spocony więcej tym meldowaniem niż całą bitwą, opuszczam pociąg. Kilka tygodni potem dostaję awans za wybitny czyn na polu bitwy.

gen. St. Maczek „Od podwody do czołga”

 

Wygląd jest najważniejszy przy pierwszym wrażeniu. Ubierz się stosownie do sytuacji. Wybierz ubrania, w których czujesz się swobodnie i lubisz je nosić. Uczesz się tak jak zazwyczaj to robisz a jeśli jesteś kobietą pamiętaj o odpowiednim makijażu. Przede wszystkim masz czuć się komfortowo.

Mężczyzna nie może zapomnieć o oczywistych sprawach jak ogolenie się czy obcięcie za długich paznokci. Wbrew pozorom wielu ludzi zwraca uwagę na dłonie. Inni mogą oceniać ludzi na podstawie obuwia więc pamiętaj aby Twoje buty były czyste.

 

Zachowanie

 

            Dzień dobry – powiedział po angielsku sięgając po dłoń zagranicznej nieznajomej. Zgiął się w przepisowy półukłon i szykował się do złożenia na jej ręce pocałunku. Nie znając tego zwyczaju w pośpiechu wyrwała dłoń z uścisku i uśmiechnęła się zdezorientowana.

 

Zachowuj się swobodnie i staraj się nie przejmować sytuacją. Stój pewnie i nie chwiej się. Jeśli spoczywasz na krześle, usiądź głęboko i wygodnie a nie na krawędzi. Unikaj garbienia się, a na powitanie mocno uściśnij dłoń. Pamiętaj o kilku zasadach podawania ręki: kobieta podaje mężczyźnie, osoba starsza – osobie młodszej, pracownik wyższy rangą – pracownikowi niższemu rangą.

Nie unikaj wzroku rozmówcy ale nie przesadzaj z wpatrywaniem się bo wypadniesz na zarozumiałego. Specjaliści twierdzą, że należy utrzymywać kontakt wzrokowy przez około 50% czasu.

Musisz też uważać na swoje dłonie. Nerwowe zaciskanie pięści lub wykręcanie palców jest niedopuszczalne, mimo że łatwo się zapomnieć. Nie trzymaj ich jednak nieruchomo – delikatnie gestykuluj.

 

Rozmowa

 

– Wiesz, strasznie nie lubię lesbijek. – powiedział Marcin do młodej kobiety, którą poznał kilka sekund wcześniej. – Nie jestem w stanie ich zrozumieć!

            – To chyba nie powinniśmy rozmawiać – odpowiedziała wyraźnie urażona i poszła do swojej dziewczyny.

 

Przygotuj się, żeby móc opowiedzieć coś o sobie. Uważaj tylko, żeby nie zamienić tego w narcystyczny monolog. Możesz zastanowić się wcześniej nad tematem rozmowy. Warto również dowiedzieć się wcześniej czegoś o osobie, którą masz poznać. Słuchaj uważnie co do Ciebie mówi. Podkreślaj, że to interesujące i chcesz się dowiedzieć więcej. Dużo się uśmiechaj i mów spokojnie. Staraj się być sobą i nie udawaj kogoś innego.

 

Nie przesadzaj

 

Dziewczyna zaprosiła Marka na obiad do jej rodziców. Wcześniej ich nigdy nie widział więc chciał wypaść jak najlepiej. Kupił nową koszulę, dobrał do niej krawat i ruszył na spotkanie. Okazało się, że wszyscy byli ubrani całkiem zwyczajnie a młodsze rodzeństwo dziewczyny cały wieczór robiło sobie z Marka żarty nazywając go lalusiem. Jakby tego było mało, od nowej koszuli dostał uczulenia i swędziały go całe plecy.

 

Jak mawiali starożytni, zachowaj złoty środek. Za wiele perfum, nawet jeśli pachną świetnie, sprawi że będziesz po prostu śmierdzieć. Przesada może mieć równie zgubne skutki co niedbałość. Bądź czujny! Pamiętaj, że to jak wypadniesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

 

(wszystkie przedstawione historie są prawdziwe)

 

 

 

phm. Andrzej Walusiak – szef działu Wydarzenia w Na Tropie, drużynowy 101 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej, zastępca komendantki trasy I podczas tegorocznej Wędrowniczej Watry.