Magia Igrzysk

Archiwum / 07.02.2008

Postawić przed sobą wyzwanie, poczuć olimpijskiego ducha, choć pośrednio przenieść się do Pekinu, wraz z tysiącami ludzi ze wszystkich krajów. To tam już niedługo odbędzie się największe sportowe święto świata. Święto walki fair play, pozytywnej rywalizacji, zmagania się z własnymi słabościami. A do tego wszystkiego nawiązuje Odznaka Olimpijska WAGGGS 2008.

Rozwiń swój potencjał
Pierwsza Odznaka Olimpijska została zaprojektowana 4 lata temu przez skautów z Grecji z okazji odbywających się w tym kraju Igrzysk. Miała przypominać o głównych ideach przyświecających twórcom ruchu olimpijskiego. Teraz WAGGGS, wraz ze skautami z Hong Kongu, przygotował program zdobywania kolejnej Odznaki. Przebiega on pod hasłem: "Rozwiń swój potencjał". Ma pomóc w poszerzeniu wiedzy o kulturze organizatorów – Chin, promocji idei ruchu olimpijskiego, zachęcać do wszechstronnego rozwoju.

Igrzyska w pigułce
Za twórcę nowożytnego ruchu olimpijskiego uważa się barona Pierre de Coubertina, za którego sprawą zostały zorganizowane pierwsze igrzyska. Odbyły się one w 1896 r. w Atenach. Igrzyska Olimpijskie miały być czasem pokojowej rywalizacji, walki fair play, w której "ważny był udział, a nie zwycięstwo". I mimo rosnącej komercjalizacji, wciąż te odbywające się co 4 lata zawody, pozostają wydarzeniem wyjątkowym, na który czeka cały sportowy świat. Przez 2 tygodnie najlepsi rywalizują z najlepszymi, znani mistrzowie z reprezentantami najbardziej egzotycznych krajów. A na koniec wszyscy spotykają się w radosnym, żywiołowym tańcu, podczas ceremonii zakończenia. I już czekają na kolejne Igrzyska.
W tym roku, w Pekinie, w dniach od 8 do 24 sierpnia, odbędą się Igrzyska XXIX Olimpiady. Weźmie w nich udział ponad 10 tys. sportowców, startujących w 28 dyscyplinach.

Zasady gry
Odznaka Olimpijska WAGGGS ma przyczynić się do promocji wiedzy o sporcie, rozwoju również przez sport, szerzyć ideę pokoju, a także zaprezentować ruch skautowy jako wspólnotę aktywnych, młodych ludzi i pełnych chęci wolontariuszy. Do zdobycia jest, niczym olimpijski medal, odznaka brązowa, srebrna lub złota. Zadania uzależnione są od grupy wiekowej (odpowiadają one mniej więcej naszym zuchom, harcerzom, wędrownikom). Podzielone są na 3 kategorie, związane z rozwojem fizycznym, umysłowym, kulturalnym. Aby zdobyć odznakę nie trzeba dużo – dla każdego kolejnego poziomu trzeba zrealizować kolejno 1, 2 lub 3 zadania z każdej kategorii.

Citius, altius, fortius – pod każdym względem
Zadania, zgodnie z celami programu, rzeczywiście stwarzają możliwość wykorzystania różnych umiejętności, pasji, zainteresowań, bazują na różnorodnym rozwoju. W ramach pierwszej kategorii organizatorzy zachęcają wędrowników do wybrania jednej, najbardziej interesującej ich dyscypliny sportowej, i przyjrzenia się jej bliżej. Zadanie polega zarówno na czynnym uprawianiu danego sportu, jak i zdobyciu jak największej wiedzy na jego temat – informacji dotyczących dawnych i obecnych mistrzów, historii dyscypliny, najlepszych wyników; także nawiązaniu kontaktu ze sportowcami oraz rodzimą federacją i Komitetem Olimpijskim. Zadania z drugiej grupy polegają na poznaniu idei, historii ruchu olimpijskiego, znaczenia jego symboli, flagi, hymnu. Zdobywający odznakę mają np. zaplanować ceremonię zapalenia ognia olimpijskiego, czy przedsięwzięcie promujące znaczenie olimpijskiej symboliki, bądź stworzyć własną wersję hymnu Igrzysk Olimpijskich. Organizatorzy zachęcają również do poszukiwania podobieństw między ruchem olimpijskim a skautowym. Propozycje w ramach 3 kategorii obejmują z kolei kulturalny aspekt Igrzysk. Twórcy programu namawiają do zastanowienia się, jaki wpływ wywarły Igrzyska i cały ruch olimpijski na kulturę państw i całej społeczności światowej, w jaki sposób stały się inspiracją dla sztuki i jej twórców, a z drugiej strony jaką cenę płacą sportowcy za sukcesy i olimpijskie medale. Choć są i zadania, które dotyczą zdobycia wiedzy na temat maskotek kolejnych igrzysk :)

Wszystko, co najważniejsze
Igrzyska Olimpijskie chyba najbardziej ze wszystkich zawodów pokazują piękno sportu – porywające zwycięstwa i nieoczekiwane porażki, wspaniałe rekordy, nieoczekiwane zwroty akcji. Ale przede wszystkim są symbolem sportowego ducha – wszechstronnego rozwoju, rywalizacji fair play, zwycięskiej walki nad samym sobą, zmagań z własnymi słabościami, dążenia do ideału. Brzmi znajomo? Spróbujmy więc przed nadchodzącymi igrzyskami podjąć swój własny wyczyn, poczuć olimpijskiego ducha, zasmakować olimpijskiej rywalizacji, choćby w takim drobnym zakresie. Albo stwórzmy autorski program obchodów roku olimpijskiego – to pole nie tylko do realizacji pasji, ale i świetny pomysł na wędrowniczą służbę. Pomysłów na projekty może być wiele. Spróbujmy poczuć magię igrzysk.

  pwd. Magda Lenartowicz – 20 lat, drużynowa 28 Drużyny Starszoharcerskiej "Antares", należy do 8 Próbnej Drużyny Wędrowniczej "Czogori" w Hufcu ZHP Opole – Miasto. Studentka III roku stosunków międzynarodowych na UJ.