Marzenia są bezcenne

Archiwum / 08.05.2007

Wybrany obraz9 lat temu na gwiazdkę otrzymałem książkę „Moje Bieguny” autorstwa słynnego już wówczas polarnika Marka Kamińskiego. Rodzice wpisali mi w dedykacji bym „Zdobywał szczyty między jego biegunami”. Pamiętam jak wielkie wrażenie zrobiła na mnie jego siła woli, upór i przekonanie o słuszności swoich wyborów. Dziś mogę Was zaprosić do lektury felietonu, który Marek Kamiński napisał specjalnie dla Na Tropie. Marzenia się spełniają.

 

Zapewne jednym z marzeń Łukasza Czernieckiego – Czarnego, było wejście na Elbrus. Zapewne w wysokie i niebezpieczne góry pchało go to samo uczucie, które Markowi Kamińskiemu kazało wędrować na biegun. Z pewnością szedł tam z takim samym przekonaniem, że to jego jedyna słuszna droga. Niestety jedna z tych gór okazała się silniejsza. Łukasz zginął na Elbrusie 26 kwietnia, kilkanaście dni temu, dokładnie w swoje 25 urodziny. Nie znałem Czarnego, dlatego nie pozostaje mi nic innego jak oddać głos jego przyjaciołom z Harcerskiej Szkoły Ratownictwa, którzy wspominają go w dziale „Na Tropie Specjalności”.

 

W tym numerze Na Tropie skupiliśmy się na  zagadnieniu płci, cielesności i seksualności, z jakim zmierzyć przychodzi nam się w naszej harcerskiej pracy. Z dumą mogę zaprosić Was do tekstu profesora Andrzeja Jaczewskiego, wybitnego polskiego seksuologa i pedagoga, szerszej rzeszy czytelników znanego zapewne ze słynnych książek „O chłopcach dla chłopców” i „O dziewczętach dla dziewcząt”. Pan profesor i doświadczony instruktor harcerski zarazem w klarowny sposób wyjaśnia co się dzieje z tak zwaną „dzisiejszą młodzieżą” i jaki ma to wpływ na relacje społeczne. Gorąco Was zachęcam do wnikliwej lektury tego tekstu.

 

O poważnym traktowaniu płci i o tym jak powinniśmy takiej postawy nauczać w ZHP pisze dziennikarski kolektyw w składzie Anna Błaszczak, Katarzyna Krawczyk i Joanna Nestorowicz. To doskonały tekst traktujący o problemie, nad którym nie wszyscy się chyba zastanawiamy. A szkoda, bo to , jak do niego podejdziemy, ma silny wpływ na sporą część naszego życia. 

 

O tym jak odróżnić zły dotyk od dobrego pisze współautorka poradnika „Sytuacje intymne w pracy wychowawczej” harcmistrzyni Anna Poraj. Konsekwencje jakie mogą spotkać każdego, kto w takich sytuacjach nie będzie umiał, lub nie będzie chciał się zachować odpowiednio szczegółowo opisuje świeżo upieczony prokurator, szef Zespołu Wędrowniczego GK ZHP phm. Marek Piegat. 

 

Nie zabrakło w tym numerze i tematów lżejszych. Sprawdźcie sami co się wydarzyło w harcerskim światku w ostatnim czasie, a co niebawem się wydarzy.

 

Gorąco zapraszam Was do lektury tego numeru Magazynu Wędrowniczego Na Tropie. Pismo zaczyna przybierać kształt, jaki rysował się bardzo dawno w redakcyjnych głowach. Mamy nadzieję, że spodoba się Wam tak, jak nam się podoba.

 

Filip Springer-redaktor naczelny