Minimalistyczne blogi

Archiwum / Radosław Rosiejka / 20.06.2013

W minimalizm da się wsiąknąć. Oni to zrobili – w różnym stopniu, ale konsekwentnie. Poznajcie kilku minimalistów i ich blogi. Dowiedzcie się, jak żyć minimalistycznie.

Mam dla was 10 blogów o minimalizmie. Jeden po angielsku i dziewięć po polsku. Na części z nich znajdują się porady „jak żyć”, na innych niekoniecznie. Każdy z nich, mniej lub bardziej, porusza tematykę minimalizmu. Każdy dotyka tego tematu trochę z innej strony. Część z nich prowadzona jest od dawna, a część od kilku miesięcy. Niektóre blogi są prowadzone przez ludzi, którym zdarza się opowiadać o minimalizmie w porannych programach telewizyjnych. Inne pozycje nie mają aż tak znanych autorów.

ZENHABITS

How much of human life is lost in waiting? – Ralph Waldo Emerson

Można zaryzykować stwierdzenie, że to kultowy blog w pewnych środowiskach. Jest to jeden z najczęściej odwiedzanych blogów z ponad 260 tysiącami subskrybentów, do którego odwołuje się wiele polskich blogów o tematyce minimalizmu. Magazyn Time umieścił Zen Habits na szczycie swojego zestawienia TOP25 najlepszych blogów oraz na liście pięćdziesięciu najlepszych stron WWW na świecie. Autorem jest czterdziestoletni Leo Babauta – dziennikarz, autor ośmiu książek, biegacz i weganin mieszkający w San Francisco. Na blogu pojawiają się średnio dziewięć obszernych artykułów w miesiącu, poruszających tematykę prostoty, zdrowia, motywacji i inspiracji, życia rodzinnego, celów w życiu i jeszcze parę innych tematów poruszanych przez autora.

Wybrane wpisy:

PROSTY BLOG

…upodobanie do prostoty jest kwestią gustu i wrodzonych skłonności. Jedni lubią wzory i ozdóbki, barokowe przeładowanie, inni preferują gładkie powierzchnie, proste linie.

Jest to blog prowadzony od trzech lat. Może nawet trochę dłużej, ale w styczniu 2010 roku autorka postanowiła przenieść się na obecny serwis blogowy. Sama autorka piszę dość dużo o sobie. Można dowiedzieć się, że za wpisami stoi Anna Mularczyk-Meyer, która jest tłumaczką. Na blogu poruszana jest tematyka zmagania się z nadmiarem rzeczy, opisywane są różne sposoby upraszczania życia i refleksje dotyczące poznawania swoich prawdziwych potrzeb. Autorka ma w planach wydanie książki, której tytuł roboczy brzmi „Minimalizm po polsku”.

Wybrane wpisy:

NIE KUPUJĘ TEGO

Ponad miesiąc po zakończeniu 12-miesięcznego dobrowolnego zesłania na marginesy konsumpcji, wciąż po nich wędruję – z niewymuszoną przyjemnością i nowo odkrytą swobodą.

„Nie kupuję tego” to blog o ograniczaniu konsumpcji przez reporterkę z Warszawy. Autorka postanowiła przez rok nie kupować rzeczy, których nie potrzebuje. Na blogu opisuje swoje zmagania z otaczającymi ją pokusami, wymianami różnych rzeczy, debetem na koncie, a nawet z poszukiwaniem odpowiedniego miejsca do pracy. Rok bez zbędnych zakupów okazał się czasem poszukiwania nowych inspirujących rozwiązań, które sprawdzają się nawet po zakończeniu eksperymentu.

Wybrane wpisy:

  • Pierwszy wpis – jak to wszystko się zaczęło.
  • 126 wpis – podsumowanie tego, co zaczęło się od pierwszego wpisu.

MINIMAL PLAN

Nie, nie zamierzam wyrzucić telefonu przez okno ani zrezygnować z mobilnego internetu. Ale od czasu do czasu, przynajmniej w weekendy, będę wyłączać telefon i nie zaglądać do sieci.

Znowu kobieta prowadząca bloga. Jak sama o sobie pisze, pracuje w ogólnopolskiej redakcji i prowadzi organizację pozarządową. Przyznaje, że ma już dosyć otaczających ją tematów i najbardziej interesuje ją, jak zwolnić tryb życia, uprościć wszystko, co się da, i samodzielnie ustalać zasady. W pierwszym swoim wpisie z kwietnia 2012 roku pojawia się ważna deklaracja – nie będzie porad ani opisywania swojego życia. Pojawiają się recenzje książek i artykułów o minimalizmie, własne opinie o markach odzieżowych czy też rozmowy o minimalizmie.

Wybrane wpisy:
Inspiracje – Francine Jay (Miss Minimalist)” – wywiad z inną autorką bloga o minimalizmie.
Co ma powolność do polityki” – czyli recenzja pewnego artykułu w pewnej ogólnopolskiej gazecie.

BLOG ORESTA TABAKI 

Minimalizm (…) to podejście, w którym świadomie wybieramy, czym się zajmujemy, co robimy, co jest dla nas ważne i potrzebne, w które przedsięwzięcia i osoby kierujemy swój czas, uwagę i energię.

Prowadzi tego bloga – jak sam o sobie pisze – Naczelny Minimalista Polski, Orest Tabaka. Poza wpisami znajdują się też krótkie filmy z prowadzącym bloga, ale najważniejsza jest treść, a pojawia się ona od czerwca 2008 roku. Jest coś o samym autorze i jego życiu, są porady, jak zostać minimalistą i jeszcze w kilku innych tematach. Blogera można czasami zobaczyć i usłyszeć w ogólnopolskich mediach, takich jak Polskie Radio Czwórka, TVN, Gazeta Wyborcza, więc istnieje szansa, że już znacie tego pana z telewizji lub czytaliście o nim w gazecie.

Wybrane wpisy:

MINIMALISTYCZNA DROGA

Luksus to umiejętność rezygnacji, umiejętność zrównoważonego podejścia do tego, co nas spotyka, a przede wszystkim umiejętność cieszenia się małymi, codziennymi zdarzeniami.

Bloga prowadzi Karolina z Poznania. Autorka porusza wiele tematów związanych z minimalizmem. Na przykład wpis z 2 czerwca został spuentowany, że ludzie i relacje z nimi są najważniejsze – cały minimalizm. Blogerka opisuje swoje życie, w którym pojawiają się przemyślenia na temat minimalizmu, a cały pomysł na takie życie pojawił się po przeczytaniu artykułu w Przekroju.

Wybrane wpisy:

WOLNYM BYĆ

Większość z nas jest w 20% najbogatszych ludziświata (wystarczą do tego zarobki 10 $ dziennie, w przybliżeniu 930 zł miesięcznie).

Autor bloga jest mężem, ojcem, pracuje w korporacji i pisze bloga. Głównie o niezależności finansowej i jak ją osiągnąć, czyli o minimalizmie w wydawaniu albo o ograniczaniu swoich niepotrzebnych wydatków. Nie znajdziemy tutaj nic w rodzaju „fajnie jest posiadać tylko jedną parę spodni”. Blog jest głównie o pieniądzach i wszystkim, co się z nimi wiąże.

Wybrane wpisy:

PASJA VS. PRACA

Można powiedzieć, że idealny minimalista to ktoś, kto nagle znajdzie się goły w obcym mieście i nie zauważy, że ma jakiś problem.

Autorem jest Arkadiusz Racław mieszkający w Warszawie, przez wiele lat pracujący w korporacji. Na blogu porusza takie tematy jak minimalizm, lenistwo, duchowość, prawa zwierząt, jak odciąć się od niepotrzebnych bodźców z zewnątrz oraz to, co wiążę się z ruchem – bieganie, rower, spacery. Zdarza mu się również komentować docierające do niego informacje poruszające bliskie mu tematy.

Wybrane wpisy:

MINIMALIZM

Ostatnio kupiliśmy lodówkę.

Blog porusza tematykę minimalizmu i ruchu slow. Autorka postanowiła zacząć pisać tego bloga, gdy uświadomiła sobie, że powinna zmienić swoje życie. Postanawia pisać, aby mieć motywację do zmian oraz dać ją innym. Coś, co przykuwa uwagę, to lista przeróżnych blogów o minimalizmie w języku polskim, angielskim i francuskim.

Wybrane wpisy:

NEOMINIMALIZM

Minimalizm to coś wspaniałego, ale także ulotnego.

Oto przykład wpływu Leo Babauta na autora tego bloga. Jest nim Paweł Kata, który w 2010 roku postanowił przez rok żyć zgodnie z zaleceniami minimalizmu. Wytrwał w swoim postanowieniu i nadal je realizuje oraz zachęca do tego inne osoby na swoim blogu.

Wybrane wpisy:

Radosław Rosiejka - przez dwa lata drużynowy 159 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej z Hufca Piast Poznań – Stare Miasto. Studiuje stosunki międzynarodowe na UAM w Poznaniu.