Na Tropie 11/2018

Archiwum / 05.12.2018

W listopadzie trochę pisaliśmy o Akademikach, którzy zdążyli już przyzwyczaić się do studiów. Listopad to też miesiąc świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i my też postanowiliśmy się do tego dołączyć artykułem o tym, kto naprawdę odzyskał niepodległość. W tym miesiącu nie zabrakło też felietonu Marcina Bednarskiego.

Laboratorium w Nepalu

(Jestem w Związku/Justyna Gromek)

W tym roku DreamCraft to nie tylko kurs drużynowych wędrowniczych, ale również laboratorium kadry kształcącej. Jak wyglądało ono w rzeczywistości oraz dlaczego warto uczestniczyć w takiej formie szkoleniowej? Odpowiedzi na te pytania udzieliła nam jedna z uczestniczek – Agata Pruss.

(czytaj więcej)

Graj, biegaj, pamiętaj

(Na Tropie Środowisk/Bartek Sobkowiak)

Miejska uliczka, druga w nocy, deszczowy środek listopada. Piątka ludzi ubranych w intrygujące połączenie munduru i stroju do triathlonu. W okolicy od paru godzin biega takich jeszcze kilkuset.

(czytaj więcej)

Orzeł orze, czyli kto naprawdę odzyskał niepodległość

(Ważny Trop/Karol Karczyński)

Rok 1795. Z mapy Europy znika Rzeczpospolita. Jej mieszkańcy stają się poddanymi Austrii, Prus i Rosji. Skoro przestało istnieć polskie państwo i nie ma już polskiego króla – czy w ogóle są jeszcze jacyś Polacy? A jeśli tak – gdzie ich szukać?

(czytaj więcej)

Zostawię ślad

(Felieton/Marcin Bednarski)

Zmiana świata wymaga paliwa. W wychowaniu jest nim dawanie przez wychowawcę czegoś z siebie swojemu wychowankowi. To tworzy więź, której wymaga wzajemność. Bez tego paliwa to wszystko jest jak pizza bez sera.

(czytaj więcej)

Zostań Akademikiem!

(Instruktorski Trop/Patrycja Kiryluk)

O codziennym działaniu, kształceniu, planach na ten rok akademicki oraz zlocie Diablak opowiada Szefowa Zespołu Harcerstwa Akademickiego, phm. Agata Królak.

(czytaj więcej)

Karpie z Warszawy

(Na Tropie Środowisk/Maria Korcz)

W drugim artykule serii o kręgach akademickich zadaliśmy kilka pytań Wodno-Górskiemu Kręgowi Akademickiemu Carpe Noctum z Warszawy. Przed rozpoczęciem lektury warto wymówić na głos jego nazwę. To podobno wyjaśnia, dlaczego akademicy ze stolicy nazywają siebie gatunkiem pewnej świątecznej ryby.

(czytaj więcej)

Niezwyczajni po raz ósmy

(Jestem w Związku/Radosław Rosiejka)

Trzy, dwa, jeden… i ruszyli! Stop! Jeszcze nie! Kandydatów na Niezwyczajnych 2018 można zgłaszać dopiero od poniedziałku 3 grudnia. Jednak już teraz wiadomo co nieco o ósmym plebiscycie instruktorów ZHP.

(czytaj więcej)