Na Tropie – Instrukcja Obsługi

Archiwum / 26.01.2006

HTML, PHP, CMS, Joomla!… To nie nazwy klubów sportowych ani formuły chemiczne do pozyskania kamienia filozoficznego. Znane są one zapewne wszystkim tym, którzy choć trochę mieli do czynienia z internetem od strony technicznej. Nie ma się jednak czego obawiać. Nie będziemy Was zanudzać wykładem z programowania czy teorią systemów dynamicznego zarządzania treścią…. Dość tylko powiedzieć, że to właśnie dzięki nim Na Tropie ponownie wróciło w nieco odmienionej formie…Jak powszechnie wiadomo przeciętnego użytkownika nie interesuje, jak działa zegarek, a jedynie to jak nastawić w nim właściwą godzinę, czy alarm. Tak więc oszczędzimy wam szczegółów technicznych związanych z funkcjonowaniem naszego odnowionego i podliftingowanego magazynu. Skupmy się zatem na tym co funkcjonalne.

Układ działów na stronie startowej został przeniesiony z dotychczasowej makiety Na Tropie. Tak więc nie ma w tym względzie żadnej rewolucji. Utrzymane zostały dotychczasowe działy. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by pojawiły się nowe, jeżeli zgłosicie nam taką potrzebę.

W znajdującym się po lewej stronie menu znajdziecie trzy pozycje. Pierwsza z nich – numer – za każdym razem przeniesie Was do strony startowej. Druga – aktualności – jest linkiem do działu w którym znajdziecie wszystkie informacje o charakterze bardziej technicznym, które nie będą umieszczane w treści numeru. Będzie to też miejsce na ogłoszenia redakcji.

Trzecia pozycja menu to „szukaj”. Funkcja ta jest jedną z najbardziej oczekiwanych zarówno przez nas jak i przez Was zmian dotyczących funkcjonalności Na Tropie. Odbieraliśmy w tej kwestii całe „stosy” elektronicznych listów z prośbą o wprowadzenie urządzenia wyszukującego. Tak więc odpowiadając na Wasze sugestie oddajemy Wam do dyspozycji wyszukiwarkę, która pomoże Wam w przeszukiwaniu zasobów NT.

Cóż jeszcze pojawia się w odnowionym Magazynie Wędrowniczym? Nieco zmodyfikowana stopka redakcyjna, kryjąca się pod linkiem „Kontakt” gdzie znajdziecie adresy redakcji i redaktora naczelnego, oraz współpracowników.
 

W dziale „Archiwum” znajdziecie wszystkie numery Na Tropie, które zostały wdane od 2002. Są to pełne wersje WWW wraz dołączonymi do nich wersjami papierowymi.

Zmiany dotyczą również sposobu prenumeraty. W poprzedniej wersji Na Tropie, można było ściągnąć sobie numer do wydrukowania w formie pliku Worda lub w formacie PDF. Brak w składzie redakcji  osób, które mogłyby zająć się techniczną stroną składu papierowych wersji naszej gazety powoduje, że musimy chwilowo zawiesić ich wydawanie. Jednakże nie zamierzamy odstąpić od ich publikacji na zawsze. Jak tylko nasz zespół powiększy się o wędrownika lub wędrowniczkę gotowych podjąć się takiego zadania, natychmiast podejmiemy na nowo wydawanie wersji papierowych. Wszystkich chętnych do tworzenia Na Tropie w formacie *.doc i *.pdf zapraszamy do współpracy!

Obecna prenumerata będzie realizowana przede wszystkim w formie maila z linkiem do aktualnego numeru. Wszystkich dotychczasowych prenumeratorów przenieśliśmy na nowy system prenumeraty, jednak w procesie importu danych mogło zdarzyć się, że niektóre pozycje mogły nie zostać zaimportowane do nowej bazy. Dlatego też proponujemy by wszyscy, którzy nie otrzymali maila z linkiem prenumeraty ponownie wpisali się korzystając z dostępnego w dziale „Prenumerata” formularza. Pamiętajcie też by wpisując swój adres poczty elektronicznej zrobić to poprawnie. W poprzednich wpisach prenumeraty mieliśmy ponad 120 „martwych” adresów  z tego powodu.

Mam nadzieję, że odnowione Na Tropie spodoba się Wam drodzy czytelnicy. Oczekujemy na Wasze uwagi i propozycje, a wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy w gronie redakcji. Na Tropie to przecież gazeta redagowana przez wędrowników dla wędrowników więc Waszej współpracy i zaangażowania nie będziemy mogli spełnić odpowiedzieć na potrzeby Wędrowniczej Braci.

phm. Marek Piegat
Redaktor Naczelny