Najlepiej jest sprawdzać, a potem pisać

Archiwum / 22.04.2009

Być może jestem z innej szkoły, ale dobry dziennikarz jest rzetelny i nim cokolwiek gdziekolwiek zwerbalizuje, to informację sprawdza. Widać pomyliłam się. Może w Łodzi mamy inne dziennikarstwo.
Tekst polemizujący z felietonem Filipa Springera „Najlepiej jest umrzeć”

Nie wdaję się w dyskusje w komentarzach. To nie jest forma rzetelnego przekazu informacji. To samo myślę o forum, choć staram się je śledzić. Z obowiązku. Uważam jednak, że jeśli pojawia się tekst tak daleko odbiegający od rzeczywistości, widać jest dezinformacja, którą trzeba przerwać. I  informacji udzielić. Zatem spróbuję to zrobić najlepiej i najrzetelniej.

Zasady umieszczania informacji na stronie głównej ZHP są bardzo ogólne. Przejście na strony dedykowane być może nam ułatwi umieszczanie informacji w taki sposób, by każda „ze stron” była zadowolona. W zakresie przyjętych ogólnych tematów, dla których znajdzie się miejsce na stronie głównej ZHP są między innymi: ogłoszenia i komunikaty przeznaczone dla członków ZHP, zaproszenia na ogólnopolskie imprezy, zakończone posiedzenia RN, CKR i NSH, relacje z centralnych przedsięwzięć ZHP, ciekawe przedsięwzięcia środowisk , warsztaty CSI, sukcesy (na szczeblu krajowym) członków ZHP odnoszone w działalności pozaharcerskiej, nowości programowe i metodyczne, nowości w harcerskim Internecie (na poziomie centralnym), nowe numery ogólnopolskich harcerskich periodyków, spoza ZHP – konkursy, ogłoszenia, zaproszenia przeznaczone dla NGO’s, udział przedstawicieli  ZHP w ogólnopolskich uroczystościach państwowych, inne informacje wg potrzeb.

Jak widać zatem to szeroko zakreślony obszar, jednak bywa, że w krótkim czasie na stronie pojawia się przetarg, nekrolog i informacja od zadłużonej chorągwi. Skoro zdarza się tak w życiu to i na stronie ZHP.pl może się tak zdarzyć. Staramy się, by każda z informacji, jaka ma się znaleźć w serwisach ZHP była sprawdzona, więc zdarza się, że nie znajdziecie swojego newsa na stronie natychmiast po przesłaniu maila z informacją.

Jak to było z newsem o On-Sight Adventure Race? Otrzymałam maila z prośbą o wstawienie informacji na stronę. Od razu zapewniłam o możliwości mailingu i systemie newsletterów. Dwa dni później upewniłam się, że ta informacja może wejść na stronę główną, wcześniej, mailowo mnie zapewniono, że tego rodzaju newsów do tej pory nie było na ZHP.pl. Zapewniam, że mnie również wydało się dziwne, że Rajd Arsenał jest zawsze, a inne imprezy niekoniecznie. Ale zawsze musi być ten pierwszy raz. I miał być, ale po moim entuzjastycznym oświadczeniu, że chcę wstawić news i banner przez tydzień nie miałam odpowiedzi od druhny autorki newsa. Czas uciekał, On-Sight Adventure Race minął i tak się narodziło bicie piany o złą GKę. A ponieważ na promocję On-Sight było za późno wspólnie mailowo ustaliłyśmy, że będziemy promować cały cykl za pomocą baneru. Tymczasem ruszyły nowe strony i pojawił się zmiany w specyfikacjach.

Baner Non stop Adventure na nowej stronie ZHP.pl wisi od dnia, w którym go otrzymałam od druhny, która miała go przeformatować zgodnie nowymi specyfikacjami. Ja nie otrzymałam plików źródłowych, zatem nawet nie mogłam tego zrobić sama. Być może „zawiśnięcie” nałożyło się terminami z kontrowersyjnym tekstem Filipa Springera, ale na pewno nie było to nim powodowane.

Na nowej stronie ZHP.pl znajdują się banery baz, bowiem zgodnie z obietnicą złożona przez Skarbnika ZHP podczas V Giełdy Baz i Ośrodków, bazy których szefowie byli na tejże giełdzie. Banery te będą wisieć na stronie ZHP.pl przez miesiąc.

Zatem… nie wątpię w „dobrą robotę” Marka. Całe zdarzenie ma dwie strony i obie są nieco winne. Druhno Olu, prawda? My to już sobie wyjaśniłyśmy, podczas gdy Na Tropie  wrzało.  Teraz mam nadzieję, że w szerszym gronie też zostało już wszystko wyjaśnione. Zachęcam do rozmowy ([email protected]), to daje kontakt z rzeczywistością i umożliwia rzetelność.

Podsumowując. Nie zjadłam nic, co mogłoby mi zaszkodzić. Jestem w pracy rzetelna i liczę na to samo.

phm.Magdalena Suchan -szef Zespołu Informacji hufca Łódź-Polesie, członek Komendy Hufca Łódź Polesie, członek Grupy Programowej Hufca Ł-P, Instruktor Namiestnictwa Harcerek i Harcerek Starszych OGRÓD, Członek Hufcowego Zespołu Pozyskiwania Środków, Instruktor Biura Hufca Ł-P, szef referatu harcerskiego KChŁ, kierownik Wydziału Promocji GK ZHP

OD REDAKTORA NACZELNEGO:

W oficjalnej odpowiedzi jaką Nonstop otrzymał od Magdaleny Suchan na prośbę o zamieszczenie newsa na stronach ZHP.PL znajduje się stwierdzenie: „od razu muszę powiedzieć, że strona główna ZHP.pl na pewno nie wchodzi w grę, bowiem tam umieszczane są informacje związane z naszymi imprezami i naszymi akcjami i nie ma miejsca na "reklamę" imprez zewnętrznych.”. O tym druhna Magda w swoim felietonie nie wspomniała, a z kronikarskiego obowiązku trzeba to dodać, gdyż mogłoby to naszych szanownych czytelników wprowadzić w błędne mniemanie, jakoby jedyną odpowiedzią na prośbę ludzi z Nonstopu było niezwłoczne zapewnienie „o możliwości mailingu i systemie newsletterów”.
W odniesieniu do powyższego dość surowe zarzuty dotyczące mojej rzekomej dziennikarskiej nierzetelności pozwalam sobie pozostawić ocenie czytelników.

Filip Springer – redaktor naczelny