„Nietoperz”, czyli nocny bieg

Na Tropie Środowisk / Radosław Rosiejka / 19.03.2017

Nie na co dzień można wziąć udział w nocnym biegu na orientację. Taka okazja przydarzy się w ostatni weekend marca pod Poznaniem. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie trzeba być doświadczonym w takich biegach, bo azymuty wyznaczają już harcerze.

W sobotę 25 marca kilkadziesiąt osób z mapą w rękach wyruszy w poszukiwaniu punktów rozrzuconych po lesie. Swój bieg zakończą następnego dnia, czyli 26 marca. Ale to, gdzie jest start, wiedzą na razie tylko organizatorzy. Uczestnicy dowiedzą się o tym dopiero w przeddzień zawodów. Tak będą wyglądać w tym roku 36. Mistrzostwa Chorągwi Wielkopolskiej w Nocnych Biegach na Orientację „Nietoperz”, na które można się jeszcze zapisać.

Zawody organizują dwie zaprzyjaźnione drużyny – 444 Poznańska Drużyna Harcerska „Jar” i 9 Swarzędzka Środowiskowa Drużyna Harcerska „Dąbrowa”. W tym roku komendantem „Nietoperza” została Monika Lemańska z 444 PDH, która opowiedziała „Na Tropie” o zbliżającym się wydarzeniu.

Dlaczego w tym roku wybraliście takie, a nie inne miejsce?

Przede wszystkim przy wyborze miejsca na zawody decydują jak najaktaulniejsze mapy. Staramy się, aby teren, po którym będzie przebiegać trasa był sprawdzony i dobrze odwzorowany, ponieważ nie może być miejsca na pomyłki. Mapa terenu tegorocznych zawodów jest jedną z bardziej aktualnych. Po drugie staraliśmy się, aby miejsce nie było mocno oddalone od Poznania. Do 20 km od centrum, nie więcej.

zdjecie1

Ile osób się zgłosiło i ilu spodziewacie się uczestników?

Aktualnie na liście startowej widnieje 35 nazwisk. Od początku naszym założeniem była liczba 50 uczestników, ponieważ mniej więcej tylu zawodników wzięło udział w poprzedniej edycji. Niestety widzimy, że specyfika zawodów powoduje, że nie każdy decyduje się na wzięcie udziału w Mistrzostwach.

Widziałem kilka kategorii? Dlaczego są osobne trasy męskie i żeńskie?

Początkowo w regulaminie ustalono dwie klasyfikacje trasy sportowej: męską oraz żeńską, lecz niestety z uwagi na małe zainteresowanie harcerek klasyfikacja jest wspólna. Klasyfikacje pucharowa męska i pucharowa kobieca mają za zadanie wyłonić Mistrza i Mistrzynię Chorągwi Wielkopolskiej w nocnych biegach na orientację. Ostatnia z kategorii to trasa wyczynowa, w której biorą udział instruktorzy i instruktorki w wieku powyżej 25 lat oraz harcerze, którzy nie działają już czynnie.

Czym się różnią od siebie trasy w różnych kategoriach?

Trasy są dwie. Sportowa, licząca około 4 km, skierowana szczególnie dla początkujących biegaczy na orientację, w której mogą wziąć udział harcerze i harcerki w wieku od 14 do 18 lat. Druga trasa ma około 7 km i stworzona została z myślą o bardziej zaawansowanych biegaczach. To właśnie na niej startuje się w kategorii pucharowej oraz wyczynowej.

zdjecie2

Bieg na orientację ma sędziów. Na czym polega ich praca?

Sędziowie mają wiele zadań. Najprostszym z nich jest obsługa startu oraz mety. W „Nietoperzu” nie uznajemy startu wspólnego, dlatego każdy zawodnik startuje sam w odpowiednim odstępie czasowym. Poza tym sędziowie sprawdzają poprawność odbicia punktów kontrolnych na kartach startowych. Czasem bywa to trudne, ponieważ zawodnicy podczas biegu ze zmęczenia nie przykładają tak dużej uwagi do użycia perforatorów, więc odbicia czasem nie są czytelne. Z uwagi na kameralny charakter naszego wydarzenia sędziowie odpowiadają też za rozstawienie trasy, w przeciwieństwie do zawodów profesjonalnych, gdzie robi to budowniczy trasy.

Czy do takiego biegu na orientację jak „Nietoperz” trzeba się jakoś przygotowywać?

Nie jest to konieczne, choć warto. W biegach na orientację nie wygrywa ten, kto jest silniejszy fizycznie i biega szybciej niż inni, tylko ten, kto lepiej orientuje się w terenie. Fragment dewizy wędrowniczej świetnie opisuje taktykę stosowaną w biegach na orientację. Wyjdź świat, bo nie da się biegać w domu, trzeba z niego wyjść. Zobacz, czyli spójrz na mapę, znajdź na niej punkt, pomyśl i wybierz najkorzystniejszą drogę do punktu. Wiesz, gdzie masz biec?  Ruszaj, bo czas płynie!

zdjecie3

Czyli osoby startujące pierwszy raz wybierają trasę sportową?

Tak. Trasa sportowa jest odpowiednia dla osób, które chcą sprawdzić się i zobaczyć jak te zawody wyglądają. Jeśli już chociaż raz ktoś biegł w jakimkolwiek biegu na orientację, polecamy trasę pucharową. Jako wędrownicy musimy stawiać sobie wyzwania, a tytuł Mistrzyni lub Mistrza Chorągwi można zdobyć tylko na trasie pucharowej. Dodatkowo warto wspomnieć, że na trasie pucharowej zawodnik, który przebiegł poprawnie całą trasę i zmieścił się w limicie czasowym, może zdobyć legendarną „blachę Nietoperza”.

W takim razie, co to jest „blacha Nietoperza”?

To legendarny znaczek w kształcie tego zwierzaka noszony na patce prawej kieszeni munduru. Jest wyróżnieniem dla osób z klasyfikacji pucharowych oraz wyczynowej, które pokonają trasę w wyznaczonym limicie oraz zaliczą każdy punkt na mapie. Oprócz tego dostaje ją również zwycięzca trasy sportowej. Osoby, które otrzymały już znaczek, ale w następnych edycjach spełniały powyższe warunki, mogą nosić podkładkę pod znaczek – granat, zieleń lub czerwień – w zależności, ile razy udało im się uzyskać odpowiednie rezultaty.

A czy na bieg może zgłosić się ktoś spoza harcerstwa. Na przykład znajomy uczestnika?

W poprzednim roku mieliśmy osobną kategorię Open, w której każdy mógł wziąć udział i sprawdzić się w biegach na orientację. Niestety nie cieszyła się dużym zainteresowaniem i komendant poprzednich zawodów podjął decyzję o połączeniu klasyfikacji Open z Wyczynową.

W tym roku nasze zawody przeznaczone są wyłącznie dla harcerzy, ale zrobiliśmy wyjątek dla jednej osoby, która startowała też w ubiegłym roku. Takie przypadki rozważamy indywidualnie i klasyfikujemy do trasy wyczynowej.

zdjecie4

Wszystkie zdjęcia pochodzą z poprzednich edycji „Nietoperza”.

Radosław Rosiejka - przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.