,,Open your mind” kadro!
Już pod koniec maja odbędzie się ogólnopolski Zlot Kadry Wędrowniczej ,,Open your mind” w Starej Dąbrowie. O jego idei, ofercie i kadrze mówi w wywiadzie hm. Justyna Rędzikowska.
,,Open your mind’’ jest kontynuacją Łódzkich Zlotów Kadry Wędrowniczej organizowanych przez Referat Wędrowniczy Chorągwi Łódzkiej. Zanim stały się zlotami, były sejmikami wędrowniczymi – miejscem poszerzenia wiedzy, wymiany poglądów i otwarcia głowy na nowe idee. Zawsze można było tam prowadzić dyskusję. Zapoczątkował to ówczesny Referat Wędrowniczy CHŁ pod wodzą Justyny Golitz.
W tym roku postanowiła kontynuować to na poziomie ogólnopolskim hm. Justyna Rędzikowska – obecnie Szefowa Zespołu Wędrowniczego przy Wydziale Wsparcia Metodycznego GK. Wcześniej drużynowa wędrownicza, komendantka kursów drużynowych, współtwórczyni KDW ,,Dreamcraft”. Na co dzień wspiera wędrownictwo w macierzystym hufcu Łódź-Widzew.
Dlaczego postanowiłaś zorganizować ogólnopolski zlot nawiązujący do idei Łódzkich Zlotów Kadry Wędrowniczej?
Tworzymy przestrzeń do rozmów, pytań oraz przekazujemy wiedzę, żeby podnosić poziom naszych działań
Kontynuujemy ideę zlotu ,,Open your mind”, ponieważ wymiana wędrowniczych doświadczeń instruktorskich na poziomie ogólnopolskim jest bardzo ważna. Tworzymy przestrzeń do rozmów, pytań oraz przekazujemy wiedzę, żeby podnosić poziom naszych działań. Zlot podzieliliśmy na konkretne podzloty o określonych tematach, tak aby każdy dobrał potrzebne mu tematy indywidualnie. Wynikało to z potrzeb drużynowych wędrowniczych po jednym ze Zlotów Kadry, gdzie część była zadowolona, bo treści im bardzo podpasowały, a drugiej części zdecydowanie mniej. My chcieliśmy zająć się tematami, które dotyczą kadry wędrowniczej – na tyle szczegółowo, by usatysfakcjonować uczestników, i na tyle ogólnie, by wokół danego tematu zgromadzić kilkunastu chętnych.
Tegoroczny zlot pozostał w takiej samej formie jak poprzednie, czyli jako impreza plenerowa, ponieważ wydaje się to najbardziej naturalnym dla nas środowiskiem. Lepiej jest działać w terenie niż siedzieć w typowej sali szkoleniowej.
Czym się różni zlot od poprzednich? Oprócz tego, że jest oczywiście ogólnopolski.
Działanie ze służbą jest niezwykle ważne, ponieważ powinno nakręcać pracę drużyny. Często mylona jest z pomocą, a to nie jest to samo.
Różni się tematyką części podzlotów. Wcześniej był zlot dla drużynowych potrzebujących wsparcia, który w tym roku zastąpiliśmy zlotem początkujących drużynowych wędrowniczych oraz osób chcących rozpocząć pracę z wędrownikami. Jak dobrze wiemy, początki zawsze są trudne, ale też bardzo ważne. Warto wtedy dostać wsparcie i porady, które ułatwią rozpoczęcie pracy z drużyną. W tym roku powstał także zlot kadry wędrowniczej, która chce działać lepiej z projektami i dobrą, ciekawą oraz mądrą służbą. Działanie ze służbą jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie ono powinno nakręcać pracę drużyny. Ludzie często mylą służbę z pomocą, a to nie jest to samo. W służbie chodzi nam o dużo szerszy aspekt. Chcemy ukierunkować ludzi na konkretne działania i pokazać im, jak powinni na co dzień działać ze służbą, która będzie wykonywana chętnie i dobrowolnie. Będzie też dla drużyny polem do rozwoju. Taka służba musi być przemyślana, czyli wynikać z potrzeb otoczenia, dzięki temu będzie wpływać na zmianę w lokalnej społeczności, czyli mieć odbiorców poza ZHP.
Zlot ma szeroką ofertę programową. Czy był przeprowadzony jakiś research dotyczący potrzeb wędrowników?
W tym roku jeszcze nie było typowego researchu. Postawiliśmy na tematy, które wydawały nam się w zespole istotne i potrzebne. Wierzymy, że warto łamać schematy, wyjść z harcówki i zamienić cztery ściany na cztery strony świata, dlatego też dwa pierwsze podzloty są dedykowane samym drużynowym.
Istotnym tematem, o którym już wspomniałam, jest służba i projektowe działanie jako kompetencje przyszłości. Ważnym podzlotem będzie też ten dla akademików, bo są oni częścią naszego wędrowniczego świata i warto przebijać się do świadomości harcerzy z całej Polski, że Akademicy są takimi samymi wędrownikami jak inni.
Pojawi się także podzlot dla namiestników wędrowniczych oraz instruktorów pracujących z kadrą wędrowniczą, czyli programowców i szczepowych. Jest to temat, który zawsze będzie ważny, ponieważ wciąż mamy środowiska pracujące z wędrownikami, mimo braku środowisk wędrowniczych, a nam zależy na pracy z tymi osobami za pomocą narzędzi dedykowanym metodyce wędrowniczej. W związku z tym mamy też w naszym programie zlot dla obecnych i przyszłych członków kapituł stopni wędrowniczych. Zdarza się, że kapituły są marginalizowane, a ich członkowie nie do końca są świadomi, jak wspierać wędrowników w rozwoju. Chcemy ich wesprzeć w efektywnym działaniu.
W przyszłości natomiast będziemy prowadzili badania, z których wyciągając wnioski, będziemy generować tematy do poruszenia na kolejnych zlotach.
Skąd pomysł na taką nazwę zlotu?
Chcemy otwierać umysły młodym ludziom, zmieniać ich spojrzenie na świat
,,Open your mind” jest nazwą zapożyczoną z sejmików Chorągwi Łódzkiej, które Referat Wędrowniczy organizował co roku. W związku z tym, nie wiem skąd wziął się pomysł na taką nazwę. Jednak, gdy wymarzyłam sobie Zlot Kadry Wędrowniczej, który jest kontynuacją lokalnego pomysłu, było to dla mnie dosyć oczywiste, że nazwa będzie taka sama. Chcemy otwierać umysły młodym ludziom, zmieniać ich spojrzenie na świat, łamać schematy i pragniemy pokazywać im nowe drogi.
Jaka będzie tegoroczna kadra zlotu i co musi sobą reprezentować, żeby prowadzić podzlot?
Moim marzeniem było, by zlot ,,Open your mind” był organizowany przez ludzi z referatów wędrowniczych z całej Polski – przez specjalistów, którzy stanowią osobisty przykład. Dodatkowo wierzę, że nic nie łączy ludzi lepiej, niż wspólne działanie, dlatego też ogromnie cieszę się, że udało się w tym roku zgromadzić w kadrze tak zacne grono instruktorów. Z pewnością będzie to fantastyczna i twórcza praca. Wymiana doświadczeń jest ważna na każdym poziomie, dlatego też zlot będzie nie tylko wartością dla uczestników, ale i samej kadry.
Czym musi się wyróżniać kadra?
Od zawsze lubię działać z ludźmi, którzy swoją postawą, pracą i doświadczeniem świadczą o tym, że robią rzeczy dobrej jakości. Nie interesuje mnie, jakie mieli funkcje w harcerstwie albo jakie stopnie zdobyli, jakie posiadają odznaki. Najważniejsze dla mnie jest to, co człowiek sobą prezentuje i to, że będzie mógł na zlocie powiedzieć ,,zrobiłem to, przeżyłem to, wiem jak to jest”. Osobisty przykład instruktora jest bardzo ważny.
Dlaczego branie udziału w różnych zlotach, kursach i szkoleniach jest ważne?
Przede wszystkim są wspaniałą okazją do samorozwoju i wymiany doświadczeń, czerpania nowych pomysłów i złapania wiatru w żagle. Mogą nam pomóc uporządkować w głowach pewne tematy, a inne przewrócić do góry nogami, jak mamy nadzieję stanie się chociażby z postrzeganiem służby. Zloty i kursy dają nam też nową wiedzę, motywację i energię, które po prostu chcemy jak najszybciej wykorzystać.
Wydarzenie zlotu na Facebooku
Strona zlotu
Justyna Gromek - uczestniczka poprzedniej edycji ,,Open your mind”, obecnie działa przy Zespole Wędrowniczym w Wydziale Wsparcia Metodycznego GK jako Szefowa Promocji. Na co dzień studentka, miłośniczka przeżywania muzyki na żywo – koncertów i książek.