Pamiętajmy o wędrownikach

Archiwum / 06.10.2007

Do czego mogą przydać się wędrownicy organizatorowi przedsięwzięcia programowego w hufcu? Transport namiotów i rozstawianie zaplecza kwatermistrzowskiego, robienie zakupów, przygotowywanie posiłku dla uczestników czy wreszcie służba porządkowa. Do tego typu zadań nadają się bardzo dobrze, choćby przez wzgląd na ich dojrzałość, zaangażowanie czy odpowiedzialność.

 

Można również zwrócić się do wędrowników o pomoc w przygotowaniu i poprowadzeniu zajęć dla zuchów i harcerzy – w końcu w większości przypadków są już kadrą. Tym o to sposobem „impreza” będzie dobrze przygotowana, a udział w części programowej wezmą gromady zuchowe w liczbie dziesięciu, ok. 25 drużyn harcerskich i starszoharcerskich i aż trzy drużyny wędrownicze.

 

Wszystko to dzieje się w hufcu, w którym wg ostatniego spisu jest 206 wędrowników w 7 drużynach. Powinno to dawać średnio 29,3 osoby na jednostkę – wynik doskonały! Dla pełnego obrazu sprawy trzeba jednak dodać, że wspomniane środowiska wędrowniczy zgłosiły na zbiórkę polową trzynastu uczestników.

 

Przygotowując tegoroczną zbiórkę polową hufca nasz sztab miał świadomość, że czyha na nas poważne zagrożenie. Mieliśmy do dyspozycji ok. 10 godzin na cały program, w którym obowiązkowa musiały się znaleźć gra dla harcerzy, oddzielny program zuchowy, apel, obiad, msza polowa… i czas wracać do Warszawy. Mogliśmy ulec pokusie i związać wędrowników z przedsięwzięciem hufcowym brutalnie nakładając na nich zadania i obowiązki organizacyjne lub, najzwyczajniej w świecie, rozciągnąć delikatnie zbiórkę polową w czasie i zacząć wszystko już dzień i noc wcześniej. Od razu w sztabie organizacyjnym powstało miejsce dla trzeciego zespołu programowego; wystarczyło też trochę czasu i zaufania do samych wędrowników, którzy udowodnili kolejny raz, że są specjalistami nie tylko w rozstawianiu namiotów.

 

W ten sposób zrodził się projekt konferencji wędrowniczo – instruktorskiej na temat współodpowiedzialności w naszej organizacji, a także pomysł nocnej wędrówki na miejsce zbiórki polowej. Wszak cała kadra (którą w większości stanowią osoby w wieku wędrowniczym) nie musi być zaangażowana w niezbyt skomplikowaną czynność, jaką jest podróż z podopiecznymi na miejsce „imprezy”. Odrobina dobrej woli i parę wyrzeczeń, do tego trochę konsekwencji i na konferencję zgłosiło się prawie 50 osób, a na nocną wędrówkę prawie 30.

 

Ktoś może powiedzieć, że to kiepski wynik. Ma w takim twierdzeniu sporo słuszności. Odwołując się znów do analizy spisu harcerskiego, 20% hufca to wędrownicy, a tylko ¼ tego grona zainteresowała się programem przeznaczonym wyłącznie dla nich. Dużo to, czy mało? Patrząc z perspektywy instruktora hufca, w którym nigdy nie było namiestnictwa wędrowniczego, a przez szereg lat kursy drużynowych stawały się dla niektórych formą pracy z wędrownikami, to naprawdę dobry rezultat. Jest to efekt konsekwentnych działań niektórych instruktorów, jak i samych reprezentantów tej grupy wiekowej. Podrośli, dojrzeli, wyszli w świat i poznali intrygujące środowiska wędrownicza z różnych zakątków kraju. To skłoniło ich do podjęcia wysiłków na własnym podwórku, dzięki czemu w tym roku na Pradze odbyły się długo oczekiwane warsztaty wędrownicze. W maju natomiast, mimo przenikliwych nocnych przymrozków, wędrownicy z różnych środowisk znaleźli czas na wspólną wyprawę po Beskidzie Śląskim.

 

Zbiórka polowa hufca Warszawa Praga Północ im. Wigierczyków odbyła się 7 października. Sztab organizacyjny tworzy 16 wędrowników podzielonych na zespoły zadaniowe. Bez ich zaangażowania i wielkiego wkładu pracy nie udałoby się przygotować tego przedsięwzięcia. To będą dla nich cenne doświadczenia, które mam nadzieję zaowocują w przyszłości. Ale oprócz obowiązków muszą być też „przyjemności”. Tak traktujemy konferencję wędrowniczo-instruktorską, zaplanowaną dzień wcześniej, którą zakończymy nocnym wędrowaniem. Rezultaty tej części programu powinny być jeszcze cenniejsze dla naszego hufca, a tym samym dla całej Organizacji.

 

phm. Maciej Zwierzyński – członek Komendy Hufca Warszawa Praga Północ im. Wigierczyków. Komendant Szczepu 84 WDHiGZ "Knieja" i drużynowy (jeszcze) 84 Drużyny Wędrowniczej. Prowadzi serwis Stref@ Młodych http://www.strefamlodych.pl)  w Biurze Rzecznika Praw Dziecka.

Strona imprezy: http://www.silvavivendi.pragapolnoc.zhp.pl/