Patent dla granatowych

Jestem w Związku / Zuzanna Gaweł / 11.06.2023

Wszechstronny rozwój, poszerzanie horyzontów, edukacja. To wszystko brzmi pięknie, ale… Nie ma żadnego ale! Czym jest i jak zdobyć Patent Flagowy Drużyny Wodnej ZHP?

Przez kilka lat swojego działania w drużynie wodnej słyszałam wiele pytań: a czy wy też zdobywacie stopnie? albo a chodzicie na basen na zbiórkach? Za każdym razem to samo tłumaczenie. Tak, zdobywamy stopnie. Tak, te same co wszyscy w ZHP. Tak, sprawności też. Ale jest jeden tytuł, który może zdobyć wyłącznie drużyna związana z działalnością wodną. Jest nim właśnie tytuł Wodnej Drużyny Flagowej ZHP przyznawany przez samą Naczelniczkę ZHP. Brzmi strasznie? Absolutnie nie musi! Nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Czym właściwie jest patent?

Został wprowadzony Uchwałą Głównej Kwatery ZHP nr 62/2019 z dnia 29 kwietnia 2019 r., a przyznawany jest drużynie, która w trakcie swojej działalności wykazała się wzorową pracą wychowawczą i może stanowić wzór dla innych drużyn Związku. Dotyczy to zarówno drużyn harcerskich, jak i starszoharcerskich, wędrowniczych i wielopoziomowych. Zapytacie o korzyści? Poza oczywistą odpowiedzią satysfakcja oraz używaniem tytułu Wodnej Drużyny Flagowej ZHP są to również uprawnienia do:

  •   Podnoszenia Bandery ZHP na swojej stanicy, jednostkach oraz miejscach prowadzenia przez drużynę akcji,
  •   Noszenia na proporcach i mundurach plakietki Wodnej Drużyny Flagowej Związku Harcerstwa Polskiego,
  •   Używania na dokumentach logo Wodnej Drużyny Flagowej Związku Harcerstwa Polskiego.

Jak go zdobyć?

Jeśli jesteście dobrze działającą drużyną prawdopodobnie już spełniacie połowę wymogów

Milion wymogów, własne jachty, pozytywna opinia dziesięciu osób… Otóż nie! Jeśli jesteście dobrze działającą drużyną o specjalności związanej z wodą, prawdopodobnie już spełniacie przynajmniej połowę ze wszystkich dwudziestu wymogów. Poza wymogami oczywistymi, jak liczebność drużyny, kadra instruktorska, prowadzenie dokumentacji, przeszkolony drużynowy czy zdobywanie stopni i sprawności harcerskich oraz wodniackich, na liście wymogów można znaleźć m.in.:

  •   Organizowanie rokrocznie samodzielnego programowo obozu,
  •   Organizowanie co najmniej jednego śródrocznego szkolenia lub kursu w roku
  •   Zorganizowanie w ciągu ostatnich 3 lat każdego roku min. 3 zajęć sobotnio-niedzielnych nad wodą
  •   Posiadanie swojego miejsca nad akwenem wodnym. Uwaga: miejsce może być własne, wynajęte lub użyczone!
  •   Posiadanie harcówki na terenie stanicy lub poza nią, dążenie do jej posiadania,
  •   Posiadanie sprzętu pływającego w ilości zapewniającej jednoczesne uczestnictwo w zajęciach na wodzie dla co najmniej 50% stanu osobowego drużyny. Tutaj również: może być własny, użyczony lub czarterowany.

Ocenienie poziomu trudności jest sprawą obiektywną, natomiast, co warte zauważenia, – autorzy regulaminu dają wybór. Nikt nie wymaga posiadania własnych stanic ani sprzętu. Daje to możliwość starania się o patent nawet stosunkowo młodym, kilkuletnim drużynom.

A co z formalnościami?

Wniosek o przyznanie patentu składa drużynowy do pilota chorągwi lub innej osoby odpowiedzialnej za wychowanie wodne w chorągwi. Zawiera on opinię właściwego komendanta hufca. Następnie wniosek wędruje do naczelniczki ZHP i jest opiniowany przez Wydział Wychowania Wodnego. Jako drużynowi nie musicie się tym stresować – jest masa osób, które pokierują i wytłumaczą. W pierwszej kolejności należy zwrócić się do swojego pilota chorągwi. Regulamin zdobywania Patentu Wodnej Drużyny Flagowej ZHP oraz wniosek znajdują się w załączniku do Uchwały Głównej Kwatery nr 62/2019 z dnia 29 kwietnia 2019 r.

Patent przyznaje się bezterminowo z zastrzeżeniem przejścia inspekcji prowadzonej działalności przynajmniej raz na 4 lata

Ale jak to, patent przyznawany jest na zawsze? Tak. Przyznaje się go bezterminowo z zastrzeżeniem, że każda drużyna posiadająca patent przechodzi inspekcję prowadzonej działalności przynajmniej raz na 4 lata. W przypadku negatywnego raportu z inspekcji patent może zostać odebrany.

Kto już zdobył patent?

Na ten moment patent posiadają: 6 Harcerska Drużyna Żeglarska oraz 27 Harcerska Drużyna Wodna z Chorągwi Śląskiej. Drużyny są znane w Związku ze wzorowej działalności wodniackiej, a patenty otrzymały we wrześniu 2021 roku. Podczas zeszłych wakacji harcerze starsi z 27 HDW odbyli rejs mazurski, a wędrownicy – międzynarodową wyprawę morską! Natomiast Szóstka w maju tego roku zajęła 2. miejsce na Odrzańskim Spływie Wiosennym, a w sierpniu 2022 wędrownicy wybrali się na tygodniowy rejs do Szwecji. Pojawiła się nieodparta chęć pójścia w ich ślady? Bosko. W końcu, jak już wiadomo, zdobycie patentu jest realne, a nawet przyjemne. A więc ahoj, przygodo!

 

Przeczytaj też:

Zuzanna Gaweł - przyboczna 59 Wodnej Drużyny Harcerskiej z Hufca ZHP Rzeszów. Działa przy promocji i uwielbia copywriting. Prywatnie trenuje siatkówkę, gra na gitarze, czyta dużo książek i kocha wszystkie pieski, a szczególnie własnego.