Poza horyzont!

Jestem w Związku / Wojciech Pietrzczyk / 24.03.2016

Ponad dwa tysiące lat temu szewc Herostrates podpalił świątynię Artemidy w Efezie. Mimo że zrobił coś idiotycznego i został za to skazany na śmierć, jego imię znamy do dziś. Choć upłynęły wieki, morał jest krótki: tylko czynami możemy zapisać się w historii. I Watra nie jest tu wyjątkiem.

Wielu z was było na Wędrowniczej Watrze przynajmniej raz w życiu, prawie każdy o tej imprezie kiedyś słyszał. Ponad tydzień wspaniałej przygody, podczas której wędrownicy pokonują setki kilometrów na wędrówkach, pełnią służbę, prowadzą zajęcia, uczestniczą w zlocie, słowem: doświadczają na własnej skórze tego, co w wędrownictwie najpiękniejsze, i „ładują akumulatory” na kolejny rok harcerski.

Watra odbywa się po raz czternasty – to znaczy, że ma już swoją historię, a nawet tradycję, zaczynają wokół niej rosnąć legendy! Przez te lata setki osób zaangażowały się w organizację imprezy, a tysiące wzięły w niej udział. Nic dziwnego, że przyjmując na siebie obowiązki tegorocznej komendy Wędrowniczej Watry, poczuliśmy ciężar odpowiedzialności. Po chwili ustąpił on podekscytowaniu – bo takie wyzwanie nie trafia się często. Przystąpiliśmy do pracy już w grudniu, a z wami chcemy podzielić się naszymi planami!

Dewizą tegorocznej imprezy jest zawołanie „Poza horyzont!”. Tego rodzaju hasła po jakimś czasie powszednieją i być może są wśród czytelników osoby, które uznają, że jeśli coś może znaczyć wszystko, to nie znaczy w zasadzie nic. Często tak bywa, nietrudno spotkać tę słabość również naszej harcerskiej narracji. My jednak rozumiemy owo „poza horyzont!” bardzo dosłownie i chcemy realizować to hasło nie pięknymi słowami, ale przez osobisty przykład i konkretne działania.

Co znaczy „poza horyzont”? Jeśli chodzi o metodykę wędrowniczą, jest to parafraza hasła „wyjdź w świat” – i nie tworzymy w tej materii nic nowego, wykładnię znajdziecie w każdym podręczniku metodycznym. Dla nas wyruszenie „poza horyzont” oznacza odważne przekraczanie granic i utartych schematów oraz wykorzystanie możliwości, które są na wyciągnięcie ręki, ale nigdy nie wpadliśmy na to, by po nie sięgnąć. Jeśli poszerzamy nasze horyzonty, możemy dostrzec ludzi, miejsca i możliwości.

Ludzie

Kto powiedział, że harcerską imprezę muszą robić harcerze dla harcerzy? Podczas tegorocznej Watry przygotujemy dla was program zewnętrzny, podczas którego eksperci opowiedzą o swojej pracy i doświadczeniach, a harcerscy instruktorzy podzielą się swoją nieraz zaskakującą wiedzą spoza skautowego uniwersum. Być może weźmiecie udział w warsztatach z waszymi kolegami z Nieprzetartego Szlaku – oto prawdziwa wyprawa „Poza horyzont!”. Okazją do przekraczania granic będzie również spotkanie z pięćdziesięcioma skautami z całej Europy.

Miejsca

Oprócz nieodkrytych jeszcze zakątków kraju, które poznacie w czasie wędrówek, absolutnym wyjściem poza horyzont będzie miejsce zlotu – nie odbędzie się on na terenie bazy harcerskiej ani wojskowej, ale w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym. Namioty staną obok nowoczesnych pawilonów wystawowych, Biobanku czy pięknie odrestaurowanego ogrodu włoskiego, zdecydowanie poza schematami…

Możliwości

Elektroniczne zapisy na zajęcia, zlotowa aplikacja czy otwarty dostęp do Wi-Fi być może kiedyś będą standardem – na razie są możliwością, która czeka na wykorzystanie. Już pracujemy nad tym, aby w możliwie mądry sposób zaprząc megabajty do służby wędrownictwu. Kolejnym zupełnie nowym rozwiązaniem jest model współpracy, w którym Główna Kwatera pełni funkcję organizatora, zaś Chorągiew Kielecka jest współorganizatorem imprezy – to też wyjście poza horyzont!

Dlaczego to robimy? Dlaczego tak gorąco zachęcamy, by wyruszyć z Wami „poza horyzont?”. Wędrownicza Watra ma na celu wzmacnianie środowisk wędrowniczych, a spotkanie w Podzamczu Chęcińskim koło Kielc jest okazją, aby naprawdę coś wam pokazać, zrobić z wami coś dobrego, zainspirować i dać możliwość działania. Warto tę szansę wykorzystać. Mamy nadzieję, że się to uda, a XIV Wędrownicza Watra będzie dla każdego z was niezapomnianym wydarzeniem.

Robimy tę imprezę również dla siebie – tak samo jak większość instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego chcemy wyruszać poza horyzonty: gadania, a nie robienia, bylejakości, zostawiania wszystkiego na ostatnią chwilę. Wierzymy, że uda nam się zapisać na kartach harcerskiej i „watrowej” historii dzięki rzetelnej pracy, „dobrej robocie”. Trzymajcie za nas kciuki, a jeśli chcecie – pomóżcie nam to zrobić, wyruszcie razem z nami!

Zapisać można się tylko do 25 marca!

Przekraczamy granice i wychodzimy poza utarte schematy. Odkrywamy ludzi, miejsca i możliwości. Czekają na nas, są tuż obok. Tuż za horyzontem! Wędrownicza Watra 2016.

Więcej informacji: www.watra.zhp.pl

Watra2016_logo

Wojciech Pietrzczyk - harcmistrz, strażak, antropolog kultury. Były zastępca redaktor naczelnej magazynu „Na Tropie”. Od lat związany z Chorągwią Kielecką. Komendant Wędrowniczej Watry 2016.