Prawda, Dobro, Wytrwałość

Archiwum / pwd. Piotr Skowroński / 15.02.2009

Czy uwierzycie, że w Chinach 70 milionów ludzi zaczęło być prześladowanych za ćwiczenia fizyczne i medytacje? Cóż to za ćwiczenia i czemu w samych Chinach są przyczyną takiego zamieszania?

 

Temat: Falun Gong – prawda, dobroć, wytrwałość

Cele:
– przybliżenie specyfiki i losów praktyki Falun Gong
– ukazanie kultury i sytuacji społecznej Chin w obliczu losów Falun Gong
– uwrażliwienie na kwestię praw człowieka

Materiały:
– sprzęt muzyczny, muzyka do ćwiczeń
– laptop, opcjonalnie rzutnik multimedialny
– karimaty
– wydruk materiałów

Przebieg:
1. Uczestnicy zbiórki siadają w kręgu i zapoznają się praktykami Falun Gong. Z naczynia postawionego pośrodku kręgu wyciągają karteczki z pojedyńczymi zdaniami dotyczącymi ćwiczeń. Każdy czyta wylosowane zdanie. Czytaniu mogą towarzyszyć refleksje i dyskusje. Może byś ono zakończone prezentacją multimedialną na temat Falun Gong lub projekcją filmu.

 

Propozycje zdań:
Na początek krótka informacja od prowadzącego: Falun Gong – lub Falun Dafa – to zbiór ćwiczeń fizycznych i medytacji pochodzący z Chin. Praktykujący twierdzą, że na on swoje korzenie w starożytności, przekazywany z pokolenia na pokolenie przetrwał do 1992, kiedy to Li Honzhi napisał specjalną książeczkę opisującą praktyki i zaczął ich nauczać publicznie. Obecnie Falun Gong praktykowane jest w ponad 60 krajach przez ponad 100 mln. osób.

Zdania do wylosowania:
– Falun Gong to jedynie 5 ćwiczeń, z czego 4 wykonywane być powinny w pozycji stojącej, jedno na siedząco.
– Od 1999 roku praktykujący Falun Gong są w Chinach prześladowani. Partia Komunistyczna widzi bowiem w praktykujących opozycję polityczną.
– W 2002 roku papież Jan Paweł II uhonorował praktykę Falun Gong za szerzenie najwyższych wartości moralnych.
– Nauki ćwiczeń Falun Gong prowadzone są na całym świecie – zawsze bezpłatnie.
– Materiały do nauki ćwiczeń można pobrać bezpłatnie z internetu.
– Li Honzhi był 4-krotnie nominowany do pokojowej nagrody Nobla.
– Praktykujący Falun Gong popierani są przez Parlament Europejski, który wzywa rząd chiński do zaprzestania prześladowań.
– Wg praktykujących ćwiczenia zapewniają wewnętrzny spokój i harmonię, pozwalają walczyć z własnymi słabościami i zerwać z nałogami.
– Falun Gong można ćwiczyć wszędzie, zaleca się jednak ćwiczenie na zewnątrz.
– Nauki Falun Gong przetłumaczone zostały na ponad 30 języków.
– Falun Gong przeznaczone jest dla osób każdego wyznania.
– Falun Gong przeznaczone jest dla osób w dowolnym wieku.

Propozycje filmów

2. Uczestnicy zbiórki przy specjalnej muzyce próbują wykonań ćwiczenia Falun Gong. Zachęcamy by nie ćwiczyć w harcówce lecz na zewnątrz. Ćwiczenia mogą być też fajnym pomysłem na poranną zaprawę na wyjeździe. Warto spróbować wykonać chociaż 4 ćwiczenia stojące.

Uwaga! By sprawnie wykonać ćwiczenia podczas zbiórki warto, by osoba prowadząca zapoznała się z nimi wcześniej.

3. Na koniec warto przemyśleć i podyskutować nad przyczynami prześladowania Falun Gong w Chinach. Możemy zastanowić się, co nasza drużyna może zrobić dla poprawy losu praktykujących. W kilku miastach polski (szczegóły na stronie internetowej) odbywają się spotkania praktykujących, a także wiece poparcia połączone z podpisywaniem petycji. Może warto zastanowić się nad udziałem w podobnym wiecu lub wspólnych ćwiczeniach?

Pomocne strony internetowe:
www.falundafa.pl
www.clearharmony.net
www.faluninfo.net

Zdjęcia pochodzą ze strony: www.falundafa.pl

pwd. Piotr Skowroński - instruktor hufca Warszawa Ursus, wywodzący się z 48 Warszawskiej Drużyny Wędrowniczej SZANIEC. Instruktor HSR, szef Inspektoratu Ratowniczo-Medycznego Chorągwi Stołecznej. Student historii na warszawskim UKSW.