PRLudium turystycznej wycieczki
Żelazna kurtyna? Tak. Konserwy w puszkach? Tak. Tylko Bieszczady? O, Nie! Obejrzyj turystyczną ofertę PRL-u w plakatach!
W warszawskim Wilanowie, w Muzeum Plakatu, do końca czerwca 2007, możecie wybrać się na wystawę plakatu turystycznego. Jest to przekrój przez 45 lat polskiej turystyki, zobrazowanej w zachęcających formach reklamowych tamtego okresu.
Plakatów możecie podziwiać ponad 200, wszystkie pochodzą z lat 1946-1991 (od II Wojny Światowej do pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych). Reklamują one polskie zakątki – miasta, regiony, kraj.
Nasza Ojczyzna to w tym korpusie graficznym niesamowite miejsce, pełen atrakcji, pięknych miejsc i ciekawych ludzi. W końcu to środek Europy – tutaj mogliśmy ponoć spotkać przedstawicieli różnych kultur, poglądów artystycznych i „budowniczych historii”.
Poleciłbym wystawę i tym, którzy grafiką w ogóle się nie interesują – można się ciepło uśmiechnąć patrząc na płynącą Wisłę jako na „raj dla wędkarzy” czy „krainę polowań”.
Tym, którzy grafiką użytkową, komercyjną, reklamową są zainteresowani – do tego tej plakatowej – mogę tylko powiedzieć, że nazwiska podpisane na plakatach, to m.in. Henryk Tomaszewski, Waldemar Świerzy, Jan Lenica, Witold Janowski, Wiktor Górka.
Więcej informacji na: www.postermuseum.pl
„Polski Plakat Turystyczny”
Muzeum Plakatu w Wilanowie, Galeria Główna
Ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16, Warszawa
pwd. Kuba Król