Przed Tobą otwiera się świat…

Archiwum / 15.05.2012

bosmankaSkręć w lewo i przejdź 40 parokroków. Już jesteś w magicznej krainie zieleni lasu, błękitu jeziora i czystego nieba. Nasycenie tutejszych kolorów nie jest dziełem przypadku – jesteś w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej „Funka”.

 

Gdy dojedziecie autobusem lub pociągiem do Chojnic macie dwie drogi: czekać na autobus, który kursuje od czasu do czasu, albo zaoszczędzić na bilecie i przemierzyć jedenaście kilometrów marszem. Gdy tylko opuścicie teren miasta, towarzyszyć Wam będą sprzyjające warunki przyrody: las i spokój. O jakość drogi się lękać nie musicie: w dobrą pogodę możecie przejść lasem, gdy pogoda jest gorsza – prosto do celu poprowadzi Was droga asfaltowa. A z niej wystarczy tylko skręcić w lewo i przejść przez bramę Harcerskiego Centrum Edukacji Ekologicznej „Funka”. Ten „skręt w lewo” wykona w tym roku wielu wędrowników, bowiem właśnie tam spotkamy się podczas Wędrowniczej Watry 2012.

Harcerska baza obozowa i stanica

domki„Funka” nie jest typowym ośrodkiem harcerskim. Istniejąca już od 75 lat baza jest stale rozwijana i modernizowana. Nad jeziorem znajduje się przystań na kilkanaście łódek. Na lądzie oprócz kręgów w lesie, gdzie można rozbijać namioty, znaleźć można kilka domków typu „Jolka”. Dzięki nim baza jest przystosowana do goszczenia u siebie harcerzy przez cały rok i w każdych warunkach pogodowych. Warto zaznaczyć, iż mimo modernizacji udało uniknąć się typowej komercjalizacji bazy – między innymi poprzez położenie w całkowitej dziczy lasu, z dala od miasta.

Jako ośrodek edukacji ekologicznej ma tak szeroką ofertę, że można by siedzieć miesiąc i nadal nie wyczerpać jego możliwości. O jakości zaś świadczą liczne nagrody, które ośrodek zgarnia zamaszyście, np. w tym roku w konkursie „Przyjaźni środowisku” w kategorii „Promotor ekologii”. Tak więc jeśli szukacie miejsca na ciekawy biwak lub obóz, to tu nie będziecie musieli się martwić o program. Baza położona jest na terenie objętego ochroną Zaborskiego Parku Krajobrazowego i otulinie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” – także zainteresowani światem przyrody i byciem eko mogą śmiało wychodzić w świat wokół miejsca biwakowania, aby chłonąć przyrodę całym sobą. Jest to baza szczególnie polecana pracującym ze znakiem służby przyrodzie czy specjalnością ekologiczną.

 

Ścieżki, dzięki którym lepiej poznasz przyrodę

las-droga-na-kregiCentrum zorganizowało kilka ścieżek dydaktycznych przechodzących przez piękny, czysty las i Jezioro Charzykowskie (na nim odbędą się watrowe regaty referatów). Są dość zróżnicowane, sprecyzowane tematycznie. Do przyrodniczych ścieżek dydaktycznych zaliczyć można ścieżkę „Funka” oraz jej przedłużenie, kontynuację – ścieżkę okolic „Funki”. Kolejna jest  zorientowana na fascynatów ptaków i ornitologów – „Ptaki Funki i okolic”. Inną przyrodnicza ścieżka to „Owady okolic Funki”, która zainteresuje entomologów i innych badających te drobne żyjątka. Ponadto ścieżka interesująca zwłaszcza dla zuchów i harcerzy, których cieszy tropienie zwierząt: „Ślady zwierząt Funki i okolicy”. Do leśnych ścieżek dydaktycznych zaliczają się ścieżki „Klosnowo” oraz „Las Wolność”. Przez Jezioro Charzykowskie, nad którym położona jest baza, przebiegają dwie ścieżki wodne: „Jezioro Charzykowskie” oraz „Łukomie”. Centrum przygotowało także ścieżkę dla fanów gwiazd i innych mniej profesjonalnych astronomów: „Na gwiezdnym szlaku”. Co więcej, na terenie bazy mieści się ekologiczny mini ogród botaniczny.

 

Pracownie i warsztaty

pracowania-edukacyjnaCentrum poszczycić się może licznymi pracowniami, w których oferuje szeroką gamę warsztatów. Wśród nich można znaleźć przede wszystkim te skierowane na edukację ekologiczną i to w bardzo szerokim i różnorodnym zakresie. Zaliczyć do nich można warsztaty z limnologii, na których można poszerzyć swoją wiedzę o jeziorach, zlewni i nauczyć się oceniać klasę czystości wody. Warsztaty z meteorologii pozwolą ugruntować wiedzę bujających w obłokach. Dla lubiących kopać w ziemi – torfowiska jako archiwa archeologiczne. W ofercie znaleźć można także warsztaty dendrologii czy „Nietoperze Borów Tucholskich”. Ponadto Centrum przygotowało dwa bardziej ogólne warsztaty: edukacja ekologiczna w pracowani komputerowej, dostosowana do wieku, oraz zajęcia przedstawiające formy ochrony przyrody.
plastyka_1„Funka” poza warsztatami specjalistycznymi dla niej, jako centrum edukacji ekologicznej, prowadzi także szeroką gamę warsztatów artystycznych o różnym poziomie zaawansowania i specjalizacji. Wśród nich znaleźć można ogólne zajęcia plastyczne oraz wikliniarstwo, makramę, ceramikę, filcowanie na mokro, rzeźbę, origami i kirigami, czy zajęcia z haftu tradycyjnego.

 

Ośrodek Wodny

keja

Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej korzysta także z tego, że zlokalizowane jest nad dość dużym jeziorem – Jeziorem Charzykowskim. Powstał tam w latach 30. Harcerski Ośrodek Wodny. Stanica wyposażona jest w kilka jednostek pływających różnej wielkości dla amatorów wody o różnym poziomie zaawansowania – od rowerków wodnych i kajaków, przez łodzie wiosłowe, po łodzie żaglowe np. typu omega. Prowadzone są w nim kursy i szkolenia żeglarskie (w tym na patent) oraz dla drużyn specjalnościowych. Ponadto organizowane są także obozy żeglarskie dla młodzieży zrzeszonej i niezrzeszonej w naszej organizacji.

 

Zamiast zakończenia

dworzec-w-chojnicach-2Co więcej o „Funce” można napisać? Na pewno nie wyjedziecie z niej nieekologiczni, bo tak się nie da. Na pewno wyjedziecie z niej doedukowani, bowiem wiedzę się tu zdobywa na każdym kroku. Na pewno wyjedziecie z niej zachwyceni urokiem lasu i jeziora, bo tu jest to naprawdę wyjątkowa kombinacja. Na pewno wyjedziecie z niej wyciszeni, bo trudno tam zaczepić o komercję i zgiełk miasta. A i wędrowniczo zakręceni, ale to już tylko ci, co przyjadą tam w tym roku na Wędrowniczą Watrę. Hm.. .tak teraz myślę, że w niej doskonale można realizować naszą dewizę wędrowniczą – wystarczy, że wyjdziecie w świat!