Przez historię linią M
Nocnomuzealny tramwaj „M” sunie zgrzytliwie przez miasto. Nagle STOP, przystanek: muzeum. O nieee! Tylko nie muzeum, tam jest nudnooo! Pewnie zazwyczaj tak, ale nie kiedy od progu witają nas harcerskie mundury!
W nocy z 18 na 19 maja w Łodzi (jak w wielu innych miastach Polski) odbyła się trzecia już z kolei Noc Muzeów, a w ramach niej, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, mogliśmy obejrzeć wystawę „Harcerskie dekady”, która treściwie ukazuje harcerstwo lat 1944-1996, wraz ze wszystkimi jego przemianami. Autorzy nie skupiali się tylko na chlubnych kartach naszej historii – pokazali także momenty załamania, upadku, konspiracji – aż po pamiętny październik’56 czy sierpień’80.
Na olbrzymich fotogramach widniały unikatowe zdjęcia Aleksandra Kamińskiego czy Stanisława Broniewskiego „Orszy”. Swe miejsce znalazło także „Na Tropie” z 1948 (jedynie fotografia, ale mimo to – czuć tego ducha naszej historii!). Światło dzienne ujrzały nigdy niepublikowane dokumenty pochodzące z zasobów IPN, np. relacje mówione Ryszarda Jakubowskiego – twórcy organizacji „Orlęta”. Wystawę wieńczył moment powrotu ZHP do struktur światowego skautingu. Dodatkową atrakcją byłby harcerskie śpiewanki w wykonaniu druhen z hufca Łódź-Polesie.
Głównym pomysłodawcą i organizatorem wystawy jest phm. Agnieszka Rytel z hufca Łódź-Polesie, lecz do jej powstania przyczynili się także: hm. Agnieszka Kazek, hm. Marcin Binasiak oraz hm. Marek Skrzydlewski.
Mimo, iż ekspozycja otwarta została dawno temu – już 12.01.07 – wielu harcerzy nie miało o niej zielonego pojęcia. Zapewne największe audytorium zgromadziła właśnie tej nocy – Nocy Muzeów. Z drugiej jednak strony to przykre, że potrzeba przedsięwzięcia na tak wielką skalę, aby dostrzec te mniejsze akcje, nam najbliższe i najpotrzebniejsze. Dlatego druhny i druhowie, może czas się rozejrzeć czy właśnie w waszej okolicy podjęto podobną, harcerską inicjatywę?
Alicja Karaluk – drużynowa 36 ŁDsH „Negra”, hufiec Łódź-Widzew.