Quo Vadis Wędrowniku?
Odpowiedź wydaje się prosta. Wędrownik, tak jak każdy człowiek, zmierza swoim życiem do jakiegoś celu. Trudność pojawia się wtedy, kiedy trzeba te życiowe cele konkretnie określić. Pomocną dłoń do wędrowników szukających odpowiedzi na pytanie o cel życiowej wędrówki wyciąga 8 Kielecka Drużyna Harcerzy im. Zawiszy Czarnego „Czarna Ósemka”, która zaprasza na czwartą edycje Zimowego Rajdu Wędrowników „Czarny Szlak”.
{multithumb thumb_width=500}
Podczas gdy w ubiegłych latach próbowaliśmy zarysować kształt „Harcerstwa dziś” oraz debatowaliśmy nad przydatnością w codziennym życiu „Wędrowniczych Specjalności”, tak w tym roku myśl przewodnią rajdu zaczerpnęliśmy z tytułu powieści Henryka Sienkiewicza. Być może sam autor stanie się pomocny w rozwiązaniu tej kwestii, ponieważ baza rajdu mieścić się będzie w Oblęgorku – miejscowości, w której znajduje się dworek twórcy „Trylogii”. Także i czas zdaje się być odpowiednim do tego typu rozważań, bo „Czarny Szlak” zwyczajowo rozpocznie się w pierwszy weekend po Dniu Myśli Braterskiej.
Uczestnicy poprzednich edycji chwalili sobie szczególnie fakt, że rajd „Czarnej Ósemki” jest imprezą zarówno dla ciała jak i dla ducha. W zimie – czasie gdy wiele form aktywnego wypoczynku zanika – „Czarny Szlak” dowodzi, że wędrowanie możliwe jest także wówczas, gdy Świętokrzyskie szczyty okryte są śniegiem, a co najważniejsze, może ono przynosić tyle samo satysfakcji. Trasa pierwszego dnia rajdu (piątek) zależy od inwencji własnej patroli. Ważne jest tylko, abyśmy wszyscy spotkali się popołudniu na bazie rajdu w podkieleckim Oblęgorku. Na starcie rajdu uczestnicy otrzymają listę miejsc o szczególnej wartości turystycznej i krajoznawczej, które warto odwiedzić. Dokładny regulamin pierwszego dnia rajdu znajduje się na stronie internetowej. Wędrowanie dnia drugiego odbywać się będzie po wytyczonej przez organizatorów trasie, na której patrole będą zmagać się z zadaniami sprawdzającymi ich umiejętność współpracy i zaradność. Kto był na „Czarnym Szlaku”, rozumie, co w odniesieniu do punktów kontrolnych może oznaczać słowo „oryginalność”.
Oprócz zapewnienia niesamowitych przeżyć w czasie zimowej wędrówki, organizatorzy zadbają także o bogactwo zajęć na bazie rajdu. Gość specjalny rajdu zaproponuje uczestnikom wzięcie udziału w dyskusji „Od Wędrownika do Kierownika”, na której będzie można dowiedzieć się, jak harcerską służbę można wykorzystać w życiu zawodowym oraz jaki wpływ na kształtowanie naszych życiowych celów ma harcerstwo. O zmęczeniu po dwóch dniach wędrówek pomoże zapomnieć „wieczór rozrywek” przewidziany na sobotę.
Jeżeli jeszcze ciągle nie jesteś do końca przekonany to muszę przypomnieć, że „Czarny Szlak” uczy także zasad zdrowej rywalizacji, w którą nieodzownie wpisane są nagrody dla najlepszych patroli. Lista naszych sponsorów i partnerów znajduje się także na stronie internetowej rajdu.
Wszelkie wątpliwości rozwiejesz u Emila Misztala (tel. 668 842 368) lub przez gg: 272127, mail: [email protected] czy odwiedzając stronę internetową rajdu: http://www.czarnyszlak.ezhp.pl/ Otrzymanie każdego e-maila zostanie potwierdzone wiadomością zwrotną od organizatora w ciągu 24 godzin.
Pozostaje mi tylko liczyć na waszą obecność. Jeśli chcesz poznać magie świętokrzyskich szlaków, poznać masę interesujących ludzi i nabyć umiejętności przydatne w późniejszym życiu, zapraszamy na Czarny Szlak.
pwd. Wojciech Wychowaniec – rzecznik prasowy IV ZRW „Czarny Szlak” |