Rakiety w zimie
Mało popularne wśród trekkerów odkrywających zimą i latem polskie góry są rakiety śnieżne. Wielu z was jeszcze nie próbowało – tegoroczna zima pozornie nie zachęca ani nie zmusza do korzystania ze sprzętu śniegowego. Ale może akurat warto wyrwać zimie choć trochę jej magicznej aury?
Salon Turystyki Aktywnej PTTK Wierchy zaprasza na cykl ośmiu imprez – „Góry zimą na rakietach śnieżnych” – organizowanych dla amatorów spacerów górskich w miejsca, które dotychczas zimą były często niedostępne.
Uczestnicy poruszać się będą na rakietach śnieżnych, których wypożyczenie zapewnią organizatorzy. Opiekę sprawować będą przewodnicy beskidzcy oraz ratownicy górscy.
Marsze odbędą się w dwóch kategoriach: dla amatorów oraz dla zaawansowanych (będą oni mogli zadecydować o rodzaju trasy).
Pierwszy marsz odbył się na początku stycznia i ruszał z Wierchomli.
Mogącym zachęcić niezdecydowanych faktem są nagrody, które czekają na uczestników każdego biegu – oprócz dobrej zabawy, niezapomnianych wrażeń i rozwoju swoich umiejętności można wyjechać z imprezy z licznymi niespodziankami i nagrodami rzeczowymi, których wartość sięga 7000zł (w tym rakiet)!
Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma Zimową Odznakę Górską. Czy masz już taką wśród pozostałych „blach” PTTK?
A po cóż w ogóle są rakiety śnieżne? Organizatorzy odpowiadają:
„Rakiety śnieżne znacznie ułatwiają wędrówkę, uniemożliwiają zapadanie się w śnieg, chodzi się w nich dużo szybciej i przyjemniej.
Rakiety śnieżne to doskonały sprzęt dla każdego turysty – zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych – wszystkim ułatwi poruszanie się w śniegu i zmniejszy uciążliwość marszu.
Rakiety to doskonałe ułatwienie w poznawaniu gór w zimowej szacie!”
Dalej czytamy:
„Bieg z rakietami to impreza dla wszystkich, bez względu na wiek. Trasy są krótkie, zabezpieczane przez GOPR. Start i meta biegu jest zawsze we właściwym dla danej imprezy schronisku górskim. Po zakończeniu biegu w schronisku na uczestników będzie czekał ciepły posiłek. Nastąpi po nim uroczyste podsumowanie imprezy i wręczenie nagród. Na zakończenie zaproszeni goście – podróżnicy – przedstawią zdjęcia ze swoich wypraw.
Dla osób doświadczonych w zimowym wędrowaniu przygotowaliśmy zimowe biegi na orientację w Beskidzie Sądeckim, Śląskim i w Bieszczadach. Podczas tych imprez będzie można sprawdzić w praktyce swoją wiedzą na temat orientacji w terenie. Trasy przygotowane są we współpracy z firmą Compass, zabezpiecza je GOPR. Przewidywany dystans to ok. 30 km.”
Więcej informacji wszyscy zainteresowani mogą znaleźć na stronie organizatorów:
http://wierchy.pttk.pl/?s/_punkt_m.oferta/_40
phm. Jakub Król – szef działów Wydarzenia i Sprzęt NA TROPIE, koordynator projektu Tuba.NT, były drużynowy 144. PDH „SZANIEC” im. Alka Dawidowskiego, student edukacji medialnej i informatyki. |