Ruch akademicki w ZHP. Stan obecny, perspektywy i plany

Archiwum / Maciej Czechowski / 23.05.2009

Ruch akademicki jest swoiście elitarny (nawet jak na ZHP). Składa się na niego około 200 osób rozsianych po całej Polsce, zrzeszonych w kręgach działających przy głównych ośrodkach akademickich kraju. Mała liczebność nie przeszkadza mu jednak być jednym z najprężniej działających ruchów wewnątrz samego Związku.

Ruch akademicki jest swoiście elitarny (nawet jak na ZHP). Składa się na niego około 200 osób rozsianych po całej Polsce, zrzeszonych w kręgach działających przy głównych ośrodkach akademickich kraju. Mała liczebność nie przeszkadza mu jednak być jednym z najprężniej działających ruchów wewnątrz samego Związku. Wszak już w chwili obecnej wizerunek akademika jest całkiem niezły.

Ruch akademicki jako taki jest rozpoznawalny głównie poprzez swój profesjonalizm w organizowaniu kawiarenki i zajęć akademickich podczas Wędrowniczych Watr oraz Ogólnopolskich Zlotów ZHP. Dodatkowo każdy z kręgów działa na rzecz swojej chorągwi czy hufca, podtrzymując tym samym świetny wizerunek akademika-specjalisty. Przyczyniają się do tego również imprezy takie, jak poznański SKIPPER, krakowski Diablak czy toruńska BIBA. W kręgach akademickich spotykają się ludzie najcenniejsi dla ZHP. Najczęściej są to instruktorzy lub wędrownicy, którzy mając ogromne doświadczenie, są zbyt daleko od swoich macierzystych jednostek. Stąd ich energia i zapał może być ukierunkowany na naprawdę wiele projektów.

Nie należy jednak zapominać, że brak jasnej, spójnej, a przede wszystkim ciekawej propozycji dla akademików prędzej czy później spowoduje ich odejście ze Związku. Zespół Harcerstwa Akademickiego przy Głównej Kwaterze ZHP, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu akademików, przygotowuje osobną propozycję programową właśnie dla studentów. „Nazajutrz” jest podkreśleniem odrębności akademików od wędrowników w przedziale wiekowym 16-19, którzy będąc najczęściej w liceum, nie planują jeszcze dorosłego życia. Program ten powstaje przy współpracy wszystkich komendantów kręgów i ma na celu przedstawienie kręgom akademickim oraz ich komendom zestawu pomysłów nakierowanych na świadome przygotowanie ich członków do wejścia w dorosłe życie, jakie czeka na nich tuż za progiem ukończenia studiów. Przykładowe bloki tematyczne to: Kariera, Zdrowie, Finanse, Duchowość czy Życie Uczuciowe. W założeniu program ma ruszyć od października 2009 roku.

O wiele szybciej, bo już pomiędzy 13 a 15 marca, jak co roku, odbędą się warsztaty akademickie. Warsztaty, organizowane w tym roku w Lublinie przez ZHA oraz KA „Żywioły”, mają na celu przygotowanie do pełnienia funkcji oraz dokształcenie kadr kręgów akademickich. Dwustopniowe szkolenie obejmuje m.in. umiejętności rozpisywania prób na stopnie wędrownicze i instruktorskie oraz opieki nad nimi; rozwijania swojej duchowości; odnajdowania swojej drogi w ZHP; rozwijania umiejętności motywacyjnych oraz radzenia sobie ze stresem; wychowywania swojego następcy; propozycji programowych ośrodków harcerskich i skautowych oraz wiele, wiele innych. Więcej na temat programu na: www.warsztatyakademickie.tnb.pl.

Wszystkich zainteresowanych tematyką rozwoju duchowego zapraszamy także 25 kwietnia do Torunia, gdzie SKI im. Tony’ego Halika organizuje Konferencję Instruktorów i Akademików ZHP pt. „Wychowanie duchowe w ZHP”. Toruńska konferencja jest w założeniu ZHA pierwszą z cyklu corocznych spotkań, podczas których akademicy wraz z zaproszonymi do dyskusji instruktorami z całej Polski będą rozważać najbardziej istotne dla ZHP kwestie.

Dalsze prace Zespołu przewidują również przygotowanie projektu oddzielnego odznaczenia akademickiego, które będzie wyrazem uhonorowania działalności wybitnych jednostek zarówno na rzecz środowiska harcerskiego, jak i różnorodnych społeczności spoza ZHP. Będzie to kolejna propozycja, która ma na celu zmotywowanie studiujących harcerzy do działania. Wraz ze znakami służb, stopniami oraz sprawnościami stanowić będzie świetną pomoc przy samorozwoju oraz pracy na rzecz Związku. Dodatkowo ZHA planuje stworzyć kilka sprawności mistrzowskich, które zadaniami dostosowane będą do poziomu akademickiego.

Podsumowując, harcerstwo akademickie weszło w etap wzrostu oraz utrwalenia swojego istnienia w świadomości instruktorów i wędrowników Związku. Świadczy o tym ilość kręgów powstających w ostatnim czasie (w chwili obecnej działa 17 jednostek w całej Polsce) oraz fakt kojarzenia działań kręgowych z ruchem akademickim. Docelowo chcielibyśmy, by każdy wędrownik czy instruktor idący na studia miał możliwość kontynuowania działalności harcerskiej właśnie w kręgu akademickim.

Więcej informacji można uzyskać pod adresem: www.akademicy.zhp.pl.

Mottem działalności Zespołu Harcerstwa Akademickiego jest hasło „kreatywność, solidność, entuzjazm”.

Maciej Czechowski - szef Zespołu Harcerstwa Akademickiego, Zastępca Komendanta Hufca Warszawa - Centrum oraz Skarbnik WGKA. Wywodzi się z Hufca Kalisz, a dokładnie z 62 KDHS "Brzoza" im. Stefana Szolc-Rogozińskiego. Na co dzień pracownik agencji PR, który swoim entuzjazmem zaraża wszystkich dookoła. Niepoprawny optymista i gaduła.