Rusz się!

Na Tropie Środowisk / Piotr Górniak / 27.07.2016

Ze sportami jest trochę tak, jak z cukierkami – generalnie wszyscy cenią w nich to samo, ale każdy ma swoje ulubione. Nieważne, czy wolisz siatkówkę, czy hokej – w ZHP znajdziesz swojego sportowego cukierka.

Oferta programowa w naszej organizacji jest wyjątkowo szeroka. Nie brak w niej kursów, zlotów, warsztatów. Nie brak też imprez i turniejów sportowych. To właśnie te ostatnie będą dziś w centrum naszego zainteresowania. Poprzez bogatą ofertę programową, harcerstwo wspiera każdy aspekt rozwoju młodych ludzi. Więc też i ten fizyczny. Zapraszam na krótką podróż po harcerskim sporcie, która nie pokaże wszystkich turniejów organizowanych przez środowiska z całej Polski. Jednak pokażemy, że jeśli dobrze poszukać, to różnych sportowych cukierków jest wiele.

W hali i w błocie

Pierwszym przystankiem naszej podróży stanie się parkiet Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Olsztynie, na którym siatkarskie pojedynki toczą uczestnicy Turnieju Wysokich Lotów. Te nieoficjalne harcerskie Mistrzostwa Polski siatkówki odbywają się od 2010 roku. Choć w początkowym zamyśle był wewnętrzną imprezą hufca Warmińskiego, to ogromne zainteresowanie innych środowisk skłoniło organizatorów do rozszerzenia imprezy na całą Chorągiew Warmińsko-Mazurską, a w końcu doprowadziło do zorganizowania edycji ogólnopolskiej. Ostatnia, szósta już edycja turnieju zgromadziła ponad 20 drużyn rywalizujących w trzech kategoriach wiekowych.

Bieg organizowany w Zielonce zalicza się do tak zwanego „Runmageddon Intro”, czyli najprostszej wersji tej ekstremalnej imprezy. Choć nie znaczy to, że będzie łatwo

Siatkówka nie pozwoliła się wam wybiegać? W podwarszawskiej Zielonce wyrównacie ten brak na Harcmagedonie. Bieg jest stosunkowo krótki, bo ma tylko 3 kilometry, ale dystans nadrabia stopniem trudności, co zresztą widać już w samej nazwie. Inspiracją dla organizatorów był Runmageddon – ekstremalny bieg, w którym na uczestników czekają błoto, woda, ogień, bagno, przeszkody linowe, skośne i pionowe ściany, zasieki, okopy… Bieg organizowany w Zielonce zalicza się do tak zwanego „Runmageddon Intro”, czyli najprostszej wersji tej ekstremalnej imprezy. Choć nie znaczy to, że będzie łatwo. Organizatorzy zapewniają, że na trasie uczestnicy mogą się spodziewać błota, ścian, opon, lin, a przede wszystkim własnych słabości. Miłośnicy biegów i wyzwań na pewno nie będą zawiedzeni.

A po co to wszystko robią organizatorzy? Sport jest nieodłącznym elementem wychowania, wspierającym rozwój młodych ludzi, więc jeśli chcemy spełniać misję ZHP, to nie może go brakować w harcerskim programie. Oczywiście, nie każdy zostanie sportowcem i nie takie jest oczekiwanie. Jednak ruch sam w sobie i dbanie o kondycję są ważnymi elementami dbania o zdrowie uważa Ania Rusiłowicz, komendantka Harcmagedonu.

Na boisku i na lodzie

Nieco dalej na południe znowu wracamy na halę, chociaż tym razem w trochę innym celu. W Radomsku czeka na nas Harccup. Ten stosunkowo młody turniej rozwija się wyjątkowo dynamicznie. Druga edycja imprezy w październiku zeszłego roku zgromadziła ponad 50 pięcioosobowych zespołów. Harccup, oprócz samej piłki nożnej, oferuje uczestnikom też kilka mniejszych konkursów związanych z najpopularniejszym sportem świata. Chętni mogą spróbować swoich sił między innymi w turnieju celności, konkursie wiedzy o piłce nożnej czy w zawodach na ogromnych, dmuchanych piłkarzykach. Znajdzie się coś nawet dla fanów piłki z awersją do biegania – turniej w komputerową FIFĘ.

Charytatywny Turniej Hokejowy już po raz drugi połączył harcerstwo w ruchu ze służbą. Pieniądze zebrane podczas turnieju przeznaczane są na szczytny cel

Ostatnim przystankiem w naszej podróży po harcerskim sporcie będzie Czarny Dunajec. To w tym mieście odbywa się Charytatywny Turniej Hokejowy  – inicjatywa 2 Drużyny Wędrowniczej „Jupijajej” z Nowego Targ. W tym roku podhalańscy wędrownicy już po raz drugi połączyli harcerstwo w ruchu ze służbą. Pieniądze zebrane podczas turnieju przeznaczane są na szczytny cel – w zeszłym roku było to wsparcie nowotarskiego koła Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, zaś tegoroczna edycja miała na celu pomoc Sybirakom i kombatantom z Kresów Wschodnich.

Jakub Udziela, drużynowy 2 Drużyny Wędrowniczej „Jupijajej” i organizator Charytatywnego Turnieju Hokejowego zwraca dodatkowo uwagę na aspekt wychowawczy sportu. W przypadku tego turnieju jest on równie ważny, co pomoc innym. Sport w ZHP jest bardzo ważny, bo przecież sama ręka metody mówi o rywalizacji i współzawodnictwie, a najpełniej i najlepiej widzimy te dwie rzeczy właśnie w sporcie. Sport daje też możliwość niesamowitych przeżyć, pięknych emocji oraz daje okazję do poznania wspaniałych ludzi – podkreśla Jakub Udziela.

Gdzie chcesz i z kim chcesz

Jest jeszcze jedna inicjatywa, o której warto tutaj wspomnieć, bo jej miejsce zależy od uczestnika. Bieg, w którym jest tyle tras, ilu biegnących. Harcbieg od 2014 pokazuje, że harcerze lubią biegać, a przy okazji chętnie pomagają innym. Do tej pory odbyło się już siedem edycji tej imprezy, a już planowane są kolejne. W tym roku będzie możliwość nie tylko przebiegnięcia trasy, ale też pojechania na rolkach czy rowerze, bo taka możliwość też jest przewidziana. Z okazji rozpoczęcia nowego roku harcerskiego 18 września i na Święto Niepodległości. Przed każdym biegiem od uczestników zbierane jest wpisowe w wysokości minimum 11 złotych, które następnie jest przeznaczane na cele charytatywne.

Harcerze uprawiają sport z innymi harcerzami, bo po prostu są to ich najlepsi przyjaciele.

Czy wędrownicy robią to chętniej niż z nie-harcerskimi znajomymi? Ci, którzy mierzą się z organizacją takich wydarzeń, albo mają je już za sobą, zgodnie twierdzą, że nie. Myślę, że to nie chodzi o to, ze harcerze uprawiają sport z innymi harcerzami, a nie kolegami ze szkoły oni robią to po prostu ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi. A że harcerstwo, jak wiadomo, tworzy najsilniejsze więzi tym samym po prostu spędzają czas razem – mówi Ania Rusiłowicz.

Harce na sportowo

Żeby wymienić wszystkie turnieje, jakie oferują poszczególne środowiska w ZHP, trzeba by poświęcić na to spore opracowanie, a nie tylko jeden artykuł. I to z bardzo pobieżnym przeglądem oferty w dziedzinie aktywności fizycznej. To nie spis wszystkich wartościowych imprez sportowych w ZHP. To raczej próba pokazania, że w ZHP każdy fan sportu znajdzie coś dla siebie. Zarówno biegacze, siatkarze i piłkarze, jak i fani nieco bardziej niszowych dyscyplin, jak hokej czy nawet biegi ekstremalne, mogą razem z innymi harcerzami rywalizować w sportowych zmaganiach.

Wszystko to sprowadza się do jednego – warto. Nasza organizacja oferuje mnóstwo różnego rodzaju wydarzeń będących okazją do sportowych zmagań ze znajomymi, albo po prostu aktywnego spędzenia czasu samodzielnie. Podsunęliśmy Wam kilka propozycji. A może warto zebrać się ze znajomymi z drużyny, szczepu, albo hufca i samodzielnie coś zorganizować? Albo przynajmniej wystawić drużynę na któryś z harcerskich turniejów. Nie ważne w jaki sposób, ważne, żeby się ruszyć!

Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH „Niewidzialni” z hufca Kraków – Nowa Huta. Tegoroczny maturzysta z planami na studia polonistyczne. Miłośnik książek, rosołu i świeżego powietrza (o które niestety w jego mieście trudno).