Sieć dyskusji harcerskich

Archiwum / Andrzej Walusiak / 08.05.2013

IMG_5852Kto nie tracił wielu godzin dziennie przebijając się przez wiadomości i nie obgryzał paznokci czekając na odpowiedź, ten nie wie, czym jest prawdziwe harcerstwo. Harcerskie fora internetowe.

Listy.czuwaj.net
W pewnym momencie najważniejszym i najszybszym miejscem na pozyskanie nowych informacji stały się nie drukowane magazyny, a Internet. Jednym z wciąż działających zakątków harcerskiej sieci jest słynna lista dyskusyjna czuwaj.net (nie mylić z miesięcznikiem). To z niej przez lata można było wyciągnąć relacje z zebrań Rady Naczelnej, poprosić o wyjaśnienie regulaminów czy pogadać o kontrowersyjnym artykule. Mimo że ta wersja listy dyskusyjnej (bo były takie twory już wcześniej) ma 9 lat, nadal możecie się na niej zarejestrować, zadać pytanie i skorzystać z ogromnej wiedzy ponad 500 mniej lub bardziej czynnych instruktorów harcerskich. Niestety, jak już pewnie się zorientowaliście, wszelkie listy dyskusyjne zmierzają do miejsca, gdzie myśli się o nich jak o dyskietkach: z rozrzewnieniem wspominając ich zawodność. W latach swojej świetności w ciągu miesiąca pojawiało się na niej nawet 400 wiadomości. Czasami jednocześnie aktywnych było tak wiele wątków, że niektórzy gubili się, na co właściwie odpowiadają. A najważniejszy był fakt, że „Władze to czytają”! Dzisiaj średnia aktywność na Liście Czuwaj jest mniejsza niż 10 wiadomości na miesiąc.

Forum.zhp.pl
Zarejestrowałem się tam w 2007 roku. I powoli oglądałem jego upadek. Odwiedzałem je często. Powodowany głodem informacji tego, co dzieje się wokół mnie, potrafiłem każdego dnia sprawdzać, czy nie pojawiło się coś nowego. W połowie 2002 roku ruszyło forum.zhp.pl. Łatwiejsze w obsłudze i z formułą przyjaźniejszą dla młodych użytkowników niż lista dyskusyjna przez kilka dobrych lat było kopalnią wiedzy wszelakiej dla harcerzy, instruktorów i osób w jakiś sposób związanych z ZHP. 2000 użytkowników przez prawie 10 lat toczyło na łamach forum nieskończone ilości dyskusji. Dzisiaj rejestrują się na nim chyba tylko boty, które wygenerowały już jakieś 40000 kont. Dyskusje toczą się raczej między osobami, które przeoczyły, że forum jest już na łożu śmierci. Kiedyś jednak każdego dnia pojawiały się nowe wątki, a na odpowiedź nie czekało się tygodniami. Dlaczego tak się stało? Podobnie jak listy dyskusyjne, fora zmierzają do technologicznego muzeum. Ostatnią drogę bez wątpienia przyspieszył fakt zdominowania wszelkich dyskusji przez pojedyncze osoby nie zawsze rozumiejące, że ktoś może mieć inną od nich opinię. Jeśli jednak macie ochotę na powiew starej szkoły, wciąż znajdzie się dla Was miejsce gdzieś pomiędzy szemraną firmą farmaceutyczną a harcerskim dinozaurem.

miniPortal.Harcerski.pl
Najstarsze wpisy na forum miniPortalu Harcerskiego według systemu sięgają 1970 roku. Jakkolwiek skauci zawsze stanowili awangardę technologiczną, a przynajmniej powinni ją stanowić, to faktyczna data rozpoczęcia działania tego wspaniałego miejsca bliższa jest roku 2003. Nigdy chyba nie było przyjaźniej nastawionego do szeregowych członków masowego forum dla harcerzy. To miejsce wciąż jest zaskakująco aktywne. Co prawda odpowiedzi nie zawsze były tam równie rzetelne co we wspomnianym już miejscu, ale za to szansa bycia zaszczutym była dużo mniejsza. MiniPortal jest też miejscem, gdzie wciąż można prowadzić niekończące się dyskusje na jeden z kilku tematów toczących to miejsce przez dekadę. Więc jeśli czujecie na przykład potrzebę udowodnienia wszystkim, że przyznawanie Krzyża Harcerskiego członkom drużyny dopiero (aż?!) po trzech czy czterech latach działalności w harcerstwie jest dobrym pomysłem, to śmiało zakładajcie tam konto i idźcie przekazać swoje racje kolejnemu pokoleniu internautów.

Zapytaj.zhp.pl
Dzisiaj najlepszym miejscem, gdzie możecie znaleźć rzetelne informacje jest zapytaj.zhp.pl. System oceniania odpowiadających potrafi wskazać osobę, z której zdaniem należy się liczyć. Jak na razie udaje się też uniknąć wyśmiewania nawet głupich pytań, co zniechęcało młodych użytkowników do odzywania się na forum.zhp.pl. 392 zadane pytania, 439 użytkowników i ponad 1000 odpowiedzi. Macie ochotę dowiedzieć się, jaki jest sens życia harcerza? Odwiedźcie serwis Zapytaj.

Andrzej Walusiak