Skauting w Twoim mieście
Zagranica jest bliżej niż myślisz, a udział w międzynarodowych skautowych przedsięwzięciach może być naprawdę tani. Jak przełamać tabu i błędne pojmowanie „zagranicy” wśród harcerzy? Zacznijmy od naszych drużyn proponując wędrownikom ponadnarodowy event w Waszym regionie. Poniższa propozycja jest bardziej projektem wędrowniczym niż zbiórką, ale to, jak zadanie wykonacie zależy przecież od Was.
Cele:
– przybliżenie wędrownikom świata skautowego;
– zachęcenie do nawiązania współpracy z zagraniczną drużyną partnerską;
– dodatkową korzyścią z przeprowadzenia zbiórki będzie wymierny efekt w postaci gotowej mapy turystycznej po Waszym regionie.
Po co nam mapa?
Nie mam wątpliwości, że każdy z Was zna swoje miasto lepiej niż dziesięciu obcokrajowców razem wziętych. Warto wykorzystać tą przewagę i stworzyć mapę turystyczną regionu. Niech będzie to projekt nie tylko zachęcający do odwiedzenia, ale też pokazujący te strony Waszego miasta, o których szablonowy przewodnik by nie wspomniał. Na mapie mogą znaleźć się nie tylko pomniki i standardowy szlak od Sukiennic do Wawelu w przypadku Krakowa czy od Kolumny Zygmunta do Łazienek przy okazji opisywania Warszawy. Gdzie u Was jest najpiękniejszy park, a gdzie najwięcej studentów? Która ulica jest najbardziej zatłoczona, skąd jest najlepszy widok na miasto? Do opisów miejsc można dodać wskazówkę z informacją o której godzinie najlepiej jest się tam wybrać. Zastanówcie się też, czy są u Was miejsca charakterystyczne dla harcerzy, dla skautingu: miejsca historyczne, ale też harcerskie składnice, może muzea, a może siedziby hufców i chorągwi.
Na początek bank pomysłów
Pierwszym zadaniem będzie wielka burza mózgów. Każdy członek Waszej drużyny będzie miał szansę zaproponowania miejsca, które warto odwiedzić. Wszystkie pomysły zapisujcie pamiętając, że przy burzy mózgów nie ma miejsca na krytykę. W ten sposób wyłania się wstępny plan, który następnie trzeba będzie połączyć w trasy. Nie ograniczajcie się do jednej drogi, którą odwiedzający skauci będą mogli przybyć. Zaproponujcie trasy obowiązkowe, trasy dodatkowe. Tutaj jest miejsce na Waszą kreatywność. Trasy można nazwać w zależności od tego, jakimi szlakami wiodą. Trasa „Centrum” może stać się obowiązkową, a trasa „Zielona” szlakiem wiodącym przez zielone miejsca regionu. Gdy mapa Waszego miasta będzie wyglądać jak sieć londyńskiego metra, możecie uznać, że pierwsze zadanie zostało wykonane.
Reaserch
Kolejnym krokiem będzie zebranie informacji o wszystkich punktach kontrolnych, przez które przebiegają Wasze trasy. Co wydarzyło się w miejscu, gdzie dziś stoi pomnik z trzema krzyżami w Gdańsku i dlaczego tylko trzy? Gdzie w Poznaniu koziołki zderzają się rogami, a gdzie w Toruniu można spróbować prawdziwe pierniczki. Pomocne w zbieraniu informacji mogą okazać się lokalne biura informacji turystycznej i oczywiście Internet. Podczas zbierania danych turystycznych pamiętajcie o miejscach noclegowych: schroniskach, bazach namiotowych, skautowych centrach, ale też o barach i restauracjach. Im Wasza baza będzie obszerniejsza, tym lepiej.
Wypad na miasto, skauting po swojemu
Teraz czas na najważniejszą część tego zadania. Cała drużyna powinna wybrać się szlakami, które opracowaliście. Będzie to zwieńczenie Waszej pracy, a członkowie drużyny zobaczą jej efekty. Idąc trasami liczcie ile czasu zajmuje przejście z jednego krańca na drugi. Następnie umieśćcie te informacje na Waszych mapach.
Kiedy mapa będzie już gotowa, przetłumaczcie ją przynajmniej na angielski. Wybór języka powinien być uzależniony od regionu Polski. W przypadku zachodniej części kraju można dodać język niemiecki, a w przypadku południowej czeski.
Zadanie wykonane i co dalej?
Najwięcej frajdy każdy z twórców projektu będzie miał dopiero wtedy, gdy zaprosicie do skorzystania z Waszego planu skautów. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowane. Prostą formą nawiązania międzynarodowej współpracy jest skautowa wymiana. Może do niej dojść na dwa sposoby: sami zdobędziecie namiary na skautów podczas zlotu lub ponadnarodowego spotkania, albo zwrócicie się z prośbą o pomoc do chorągwianego pełnomocnika specjalizującego się w działalności zagranicznej. Taka osoba znajduje się w niemal każdej chorągwi i zawsze chętnie podpowie Wam jak zabrać się do „zagranicy”. A jest z czego wybierać. Szczególnie teraz.
Przydatne linki:
http://skauting.zhp.pl/index.php
http://wagggsworld.org/en/home
http://www.scout.org/
pwd. Wojtek Puchacz- pełnomocnik Komendanta Chorągwi Stołecznej ds. zagranicznych, szef promocji Szczepu Rzeka, organizator Warszawskiego Memoriału Generała Stanisława Maczka Drużyn Harcerskich w Piłce Nożnej, Szef Programów Informacyjnych Telewizji Skaut. Student polityki społecznej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. |