Studenci na warsztat!
Pewien dziennikarz postanowił zrobić wywiad na uczelni technicznej. Podchodzi do prof. dr hab. i pyta. – Panie profesorze, ile potrzebuje pan czasu, aby nauczyć się chińskiego?
– No tak, aby dość dobrze się nim posługiwać, to 7 lat.
Idzie do doktora. – Panie doktorze, ile pan potrzebuje czasu, aby nauczyć się chińskiego?
– Sądzę, że w ciągu 5 lat to bym się nauczył.
Idzie do doktoranta i zadaje to samo pytanie. Doktorant odpowiada, że 2 lata wystarczą.
W końcu podchodzi do studenta. – Te, stary, ile potrzebujesz czasu, aby nauczyć się chińskiego? Student patrzy ze zdziwieniem i pyta – A na kiedy trzeba?
My mieliśmy cały weekend. W dniach 14 – 16 marca w Poznaniu odbyły się warsztaty dla harcerzy – akademików. Szkolenie było 2 stopniowe. Grupę 50-osobową podzielono na dwa bloki – członków kręgów akademickich i komendy tychże kręgów. Bawiliśmy się, kształciliśmy i dyskutowaliśmy, a było o czym…
Na tapecie pojawiły się pytania i odpowiedzi dotyczące działania samego kręgu, funkcji, jakie powinien pełnić w środowisku oraz sposobów motywowania studentów do dalszego rozwoju. Pracowaliśmy do wieczora, a śpiewaliśmy i rozmawialiśmy do rana. Mimo, że ostatniego dnia zmęczenie i brak snu odbijały się na licznych twarzach, żałowaliśmy, że czas się rozstać, choć wiadomo, że za miesiąc znów się spotkamy – na zlocie akademików SKIPPER.
Z wieści warsztatowych warto jeszcze dodać, iż nastąpiła zmiana w Zespole Harcerstwa Akademickiego. Jako, że w ramach warsztatów odbył sie Zjazd Kręgów Akademickich, dokonaliśmy wyboru nowego szefa Zespołu – phm. Maciej Czechowski (WGKA „Carpe Noctum” – Warszawa) oraz Członków ZHA – phm. Lucyna Osińska (SKI UMK – Toruń) i pwd. Tomasz Owoc (HAK – Kraków). Nowy skład z nową energią zapowiedział dalszy rozwój Kręgów Akademickich w Polsce i ukończenie prac nad stroną internetową akademików.
Chociaż wzrasta zaangażowanie akademików w życie organizacji, wciąż wiele osób nie wie o ich istnieniu, a ci, którzy wiedzą, często zadają pytanie – kim jest harcerz-akademik. Odpowiedź na to pytanie znaleźć można było uczestnicząc, czy chociaż przypatrując się z boku ich weekendowemu spotkaniu.
Akademicy – to dalej wędrownicy, tyle że studiujący. Wiele osób, chcąc kontynuować naukę, wyjeżdża z rodzinnych stron, odrywając się od harcerstwa, z którym traci przecież kontakt. Kręgi akademickie wychodzą im naprzeciw, zrzeszając wielu harcerzy „na wygnaniu”. Przyjeżdżają na studia niejednokrotnie w zupełnie obce strony, krąg staje się pierwszym miejscem zaczepienia – są to przecież ludzie o podobnych do naszych zapatrywaniach i systemie wartości.
Krąg akademicki jest wędrowniczym środowiskiem, działającym na podobnych zasadach jak drużyna. Odbywają się cotygodniowe spotkania, wspólne wyjazdy, warsztaty. Jako że są one tworzone przez studentów z najróżniejszych uczelni i kierunków, możliwa jest bardzo szeroka wymiana doświadczeń – także uniwersyteckich. Aktywnie działają od października do czerwca – czyli w roku akademickim, niejednokrotnie organizując także wspólne wyjazdy w okresie letnim.
Mimo, że większość z nas, akademików, studiuje z daleka od własnych drużyn, staramy się w miarę możliwości wykorzystywać zdobyte doświadczenie właśnie w pracy z podstawowymi jednostkami. Część wraca na weekendy do domu i prowadzą sobotnie zbiórki, inni pełnią funkcje w hufcach, bądź też na odległość wspierają swoje drużyny. Wyjazd na studia wcale nie musi oznaczać kończenia z harcerstwem. To dopiero w wieku akademickim stajemy się przecież najbardziej wartościowymi instruktorami – mając za sobą ogromne doświadczenie, wiedzę i oczywiście zapał, który połączony z młodzieńczą energią jest czymś bezcennym.
Kręgi akademickie możemy znaleźć praktycznie w każdym większym mieście akademickim.
Gdańsku – KA „Flavio Note”
Gliwicach – GKA
Krakowie – KHKA „Diablak”, HAK
Lesznie – KA Leszno
Lublinie – KA „Żywioły”
Nysie – KA „Twierdza”
Opolu – HAKI
Poznaniu – HKA „SKIPP”
Toruniu – SKI
Warszawie – WGKA „Carpe Noctum”
Wymieniłem kręgi akademickie, o których wiem, że działają i stale podejmują współpracę na forum ogólnokrajowym. Co roku powstają kolejne jednostki, a jeśli chcesz dołączyć, ale borykasz się z podstawowym problemem – brakiem kręgu w Twoim mieście, to zawsze możesz taki założyć. Jako akademicy chętnie Ci pomożemy.
Jeśli chcecie bliżej poznać akademicką brać podczas imprez harcerskich, zapraszam serdecznie, na:
Ogólnopolski zlot harcerzy akademików i wędrowników SKIPPER – Wielkopolska – kwiecień – http://www.zlot-skipper.yoyo.pl
XIV Rajd Setka z HAKIem – okolice Opola – maj – http://www.haki.uni.opole.pl/
B.I.B.A. czyli rajd, organizowany przez SKI z Torunia – październik – http://www.ski.umk.pl/
Wędrownicza Watra – a na niej m.in. słynna akademicka kawiarenka! – sierpień
„Wyjdź w świat…” i dołącz do akademickiej braci!
Obrazek: http://www.powiat-olsztynski.pl/t2/foto/studenci.jpg
pwd. Julian Dąbrowski – członek Rady HKA SKIPP i instruktor referatu wędrowniczego Chorągwi Wielkopolskiej. Od dwóch lat na akademickiej ścieżce w Poznaniu. |