Światło dla Ciebie, czyli dla kogo?

Jestem w Związku / Olga Junkuszew / 11.12.2022

Dziś harcerze i harcerki odebrali Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów. To jednak dopiero początek jego drogi. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło Światło dla ciebie. Dla ciebie czyli, dla kogo?

Betlejemskie Światło Pokoju to nie nowość. Akcja została stworzona przez Austriackie Radio i Telewizję w 1986 roku. Od tego czasu, co roku wybierane jest dziecko, które od wiecznego ognia w Grocie Narodzenia Pańskiego zapala płomień, który wyrusza w Sztafetę Światła. Związek Harcerstwa Polskiego już po raz 32. jest częścią tej drogi, na której jest co najmniej 25 krajów! Dzięki temu ten symbol braterstwa i pokoju trafia w okresie świątecznym w niezliczoną liczbę miejsc na Świecie.

W tym toku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło Światło dla ciebie. Za nami, członkami Związku Harcerstwa Polskiego trudny czas. Służba w pandemii COVID-19, od lutego służba na rzecz Ukrainy… Teraz szczególnie potrzeba odważnych, rozważnych harcerzy i harcerek, którzy swoimi działaniami będą zamieniać ogień wojny na Światło Pokoju. Jednak w szale służby, nie możemy zapomnieć o sobie i swoich potrzebach.

By przekazywać Światło dalej, należy najpierw zadbać o to Światło w sobie

Światło Pokoju, to jedyna rzecz, która się mnoży, gdy się ją dzieli. Tym Światłem codziennie rozświetlamy życia naszych przyjaciół, rodziny, lokalnej społeczności… Ale by przekazywać Światło dalej, należy najpierw zadbać o to Światło w sobie. Jeśli zgaśnie, nie będziemy mogli się nim podzielić z najbliższymi. Dlatego w tym roku hasłem Światło dla ciebie BŚP zachęca do zajrzenia w głąb siebie i zadbania o swoje wewnętrzne Światło, tak aby dalej móc zostawiać świat lepszym niż go zastaliśmy,

W tym roku droga Światła będzie szczególna. Pierwszym miejscem, do którego Związek Harcerstwa Polskiego przekaże Światło będzie Ukraina. Na pasie granicznym Medyka-Szeginie naczelniczka ZHP hm. Martyna Kowacka przekaże przedstawicielom ukraińskich organizacji skautowych Światło.

Dzięki chorągwiom Betlejemski Płomień trafi do wszystkich części Polski

Co dalej? W Polsce Światło trafi do prezydenta Andrzeja Dudy, marszałków obydwu izb parlamentu, premiera Mateusza Morawieckiego, ale także do ludzi, organizacji i instytucji, które każdego dnia wspierają osoby z Ukrainy, które znalazły schronienie w naszym kraju, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę. Ale to nie koniec! Dzięki chorągwiom, które odebrały Światło w Konkatedrze Siedmiu Boleści NMP w Popradzie i na Polanie Głodówka, Betlejemski Płomień trafi do wszystkich części Polski.

W tym roku akcji Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy także Rowerowa Sztafeta BŚP. To inicjatywa uczestników i uczestniczek Rowerowej Sztafety Bike Jamboree JednoŚLADAMI ANDERSA. Harcerki i harcerze pokonają ponad 100 km dziennie, aby w zimowych warunkach rowerem dowieźć Światło do Warszawy, Krakowa, Kielc i Radomia.

Czy podawanie dalej Betlejemskiego Światła Pokoju, to jedyne co możemy zrobić? Zupełnie nie! Koniecznie zajrzyjcie do propozycji programowej Przyjmij Betlejemskie Światło Pokoju. Znajdziecie tam inspiracje do pracy z zastępami i drużynami z tematem duchowości i religijności, a także historią Betlejemskiego Światła Pokoju. Propozycja zachęca do spojrzenia na hasło Światło dla Ciebie w perspektywie osobistego spotkania ze Światłem. Propozycje wyzwań kierowane są do zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników, a także do instruktorów i seniorów.

 

Przeczytaj też:

Olga Junkuszew - kierowniczka Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP. Prywatnie miłośniczka serii The Sims, marząca o tym, aby czasem kody działały w prawdziwym życiu.