Światowa Konferencja Skautowa
11 sierpnia w Lublanie w Słowenii rozpocznie się 40. Światowa Konferencja Skautowa. Dla ZHP jest to świetna okazja, by pokazać całemu skautowemu światu, że jesteśmy odpowiednim kandydatem do organizacji Jamboree w 2023 roku.
Światowa Konferencja pełni funkcję naczelnej władzy WOSM. W jej kompetencjach leży między innymi wybór Komitetu Światowego organizacji na najbliższe 3 lata oraz ogłoszenie organizatora kolejnego World Scout Jamboree. Choć akurat tegoroczni delegaci nie będą musieli zmagać się z tym tematem, ponieważ miejsce Jambo 2019 zostało już wybrane (dla przypomnienia: za 5 lat gospodarzem największego skautowego zlotu na świecie będzie USA). Poprzednia Konferencja miała miejsce w 2011 roku w brazylijskiej Kurytybie.
Polska reprezentacja, pod przewodnictwem druhny naczelnik ZHP, hm. Małgorzaty Sinicy, liczy ponad 20 osób. Prócz uczestnictwa w samej konferencji delegaci mają za zadanie promować polską kandydaturę na WSJ 2023. W Lublanie powstanie między innymi polska kawiarnia, w której będzie można zagrać w gry planszowe wymyślone i wykonane przez polskich harcerzy, czy spróbować polskich jabłek oraz innych produktów znad Wisły. Oprócz niej zostanie postawione studio ZHP360, które pokaże działania naszej harcerskiej telewizji. Na obecnych czeka jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie fotobudka w kształcie… Pałacu Kultury i Nauki.
Na finał nasi instruktorzy przygotowali coś specjalnego. Myślą przewodnią ostatniego dnia będą marzenia. Zostanie wystawiona wielka mind mapa (3,5 x 1 m), na której każdy będzie mógł napisać, o czym marzy i co chciałby osiągnąć do 2023 r.
Obrady w stolicy Słowenii zakończą się 15 sierpnia. Kolejna Konferencja odbędzie się w 2017 r. i to wtedy dowiemy się, czy nasze działania promujące kandydaturę Polski jako organizatora Jamboree 2023 były skuteczne.
Szczegóły dotyczące bieżących wydarzeń na Konferencji na pewno będą się pojawiać na oficjalnym fanpage’u ZHP.
Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH Niewidzialni oraz zastępca szefa hufcowego Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Uczeń liceum, humanista wśród biolchemów i biolchem wśród humanistów. Wielki miłośnik poezji Zbigniewa Herberta, żelków, historii oraz ratownictwa medycznego.