Trzy triki

Archiwum / 17.03.2011

Marzysz, żeby spędzić wakacje w Ameryce Południowej, albo pozwiedzać europejskie stolice, ale (jak to często bywa) marzenia rozbijają się o kasę? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Przeczytaj, jak sobie poradzić z problemami budżetowymi!

Marzec to dobry miesiąc, żeby zacząć myśleć o wakacjach. Nie są już tak odległe i nierzeczywiste, jak wydawało nam się to jeszcze w lutym, a jednocześnie przed nami wystarczająco dużo czasu, żeby je zaplanować. Pierwszym problemem, o jaki rozbija się zazwyczaj większość świetnych i nietuzinkowych pomysłów, jest brak kasy na wymarzoną podróż na drugi koniec świata. Ale, ale! Brak kasy wcale nie oznacza konieczności spędzenia wakacji na podróżach palcem po mapie. Przeczytajcie, jakie są triki na tanie i egzotyczne wakacje!

Kilku kumpli i…

Kiedyś przed podobnym problemem – czyli jak zorganizować wakacje życia, nie mając na koncie fortuny – stanęła piątka studentów ze Świdnicy. Dziś paczka kumpli ze studiów jest dzięki swojemu projektowi Busem przez świat znana w całej Polsce. No, a ponieważ projekt zakłada objechanie całego świata, to niedługo będą pewnie znani nie tylko w kraju! Karol, Marek, Michał, Krzysiek i Wojtek wspólnie kupili starego Volkswagena „Ogórka”, którego odnowili i wyruszyli w pierwszą wyprawę: Busem dookoła Europy. Pomysł i determinacja w realizacji zasługują na uznanie. Ale przed ekipą kolejne wyprawy i wyzwania w tym roku: Busem dookoła Polski oraz Busami na Wschód. A teraz to, co w całej tej historii jest najlepsze. Wy także możecie dołączyć do ekipy i objechać świat Busem! Tutaj: http://www.busemprzezswiat.pl/ możecie przeczytać wszystko o projekcie Busem przez świat oraz obejrzeć fotorelację z odbytych już wypraw.

Wy także możecie dołączyć do ekipy i objechać świat Busem!

Never talk to strangers!

Na temat trików na tanie wakacje rozmawiam z Martyną, która twierdzi, że najlepszą opcja na tani wyjazd to couchsurfing. Idea couchsurfingu polega na darmowych noclegach w niemal każdym miejscu na ziemi.

Couchsurfing jest portalem społecznościowym, który umożliwia poznanie i dogadanie się ze swoimi przyszłymi hostami.

Zarejestrowani użytkownicy strony http://www.couchsurfing.org/ deklarują, na ile czasu i na jakich zasadach są w stanie przyjąć do siebie gościa. Couchsurfing jest portalem społecznościowym, który umożliwia poznanie i dogadanie się ze swoimi przyszłymi hostami. Martyna zdradza, że jedną z niepisanych zasad serwisu jest rzetelne uzupełnienie swojego profilu. Podczas wielu jej wyjazdów z noclegami u osób znanych tylko przez Internet, a dokładnie dzięki portalowi couchsurfingowemu nic przykrego się nie przydarzyło. Podobnie Kubie, który już wielokrotnie podczas swoich wypraw korzystał z gościnności innych, a i sam wielokrotnie gościł cudzoziemców u siebie. Oboje jednak podkreślają, by przed wyjazdem sprawdzić, jakie opinie ma host, do którego się wybieramy, i dobrze wybadać grunt. Couchsurfing to jednak nie tylko opcja na zaoszczędzenie na noclegach, jak twierdzi Martyna, ale także możliwość zawarcia wielu ciekawych znajomości. No i chyba nic nie daje nam takiej szansy, żeby poznać kulturę i zwyczaje innych narodowości!

Coś pożytecznego!

Dla pragnących egzotycznych podroży może to być Ameryka Południowa, Australia, USA, no i praktycznie dowolne miejsce w całej Europie.

Kolejnym sposobem na niedrogie, a udane wakacje są programy wymiany i wolontariatu. Ich uczestnicy wymieniają same plusy takiego wyjazdu, a wśród nich najczęściej: możliwość zrobienia czegoś pożytecznego, poznania nowych ludzi, popracowania nad swoją znajomością języka obcego. Zagraniczny wolontariat, nazywany coraz częściej workcampem, również opiera się na prostej zasadzie: za udział w danym projekcie otrzymujesz nocleg, wyżywienie, a w niektórych projektach także kieszonkowe! Wybór miejsc, do których można się udać, jest naprawdę imponujący! Dla pragnących egzotycznych podroży może to być Ameryka Południowa, Australia, USA, no i praktycznie dowolne miejsce w całej Europie. W Polsce wymiany i workcampy osiągają coraz większą popularność, a to głównie właśnie za sprawą możliwości, jakie daje taki wyjazd. A oprócz wymienionych wcześniej zalet workcampy to możliwość na międzynarodowe znajomości i przyjaźnie!

 

Studnia bez dna!

Trików na spędzenie tanich wakacji jest tyle, ilu śmiałków, którzy co roku stają przed tym wyzwaniem i z determinacją próbują ten odwieczny problem przeskoczyć. A Ty? Jaki jest Twój tegoroczny trik?