Ważny głos!

Archiwum / Katarzyna Pietrasik / 13.12.2008

Dziennikarze, politycy starają się od pewnego czasu przekonać ludzi, że nie idąc na wybory i nie uczestnicząc w życiu politycznym, ludzie sami pozbawiają siebie możliwości krytykowania i narzekania na obecną sytuacje. Zawsze słysząc taką argumentacje buntuję się. Dlaczego?

Ponieważ, biorę udział w życiu politycznym i interesuję się bieżącą polityką, nie po to aby  narzekać i zrzędzić, ale po to aby wiedzieć co dzieje się w moim kraju. Natomiast, kiedy głosuję, to wcale nie dla prawa swobodnego jęczenia, ale dlatego, że mój głos ma znaczenie. Moja postawa, moje działania i poglądy naprawdę coś znaczą, a ja mogę mieć wpływ na życie polityczne kraju. Jak?

Młodzież kontra!

Młodzież kontra, czyli pod ostrzałem, programu, gdzie młodzi ludzie niezależnie od opcji politycznej mogą na antenie przepytywać i wchodzić w polemikę z najważniejszymi politykami w kraju.

Młodzieżówki są to stowarzyszenia działające przy partiach politycznych realizujące podobne do partii cele polityczne, skupiające młodzież głównie w wieku licealnym i akademickim. Działalność w młodzieżówce to najprostsza i zarazem najbardziej zauważalna forma aktywności obywatelskiej wśród młodych ludzi. Obecnie w Polsce prężnie działa kilka młodzieżówek, w działaniach których może brać udział każdy młody człowiek. W zależności od poglądów politycznych możemy wybierać z : Stowarzyszenia Młodzi Demokraci, Forum Młodych PIS, Federacja Młodych Socjaldemokratów, Sekcja Młodzieżowa UPR. Trafić do młodzieżówki jest bardzo łatwo, praktycznie każda dysponuje własną stroną internetową, z której można się dowiedzieć więcej o działaniach i charakterystyce danego stowarzyszenia.
A co daje członkostwo w młodzieżówce? Przede wszystkim to możliwość kontaktu z ludźmi o takich samych jak my przekonania, ale to też nieustanne DZIAŁANIE. Przeglądając strony młodzieżówek natrafiamy na mnóstwo zaproszeń do wspólnych debat, kolejnych wyjazdów, organizacji nowych akcji społecznych. Stowarzyszenia dbają o możliwości rozwoju intelektualnego swoich członków, ogranizują liczne otwarte spotkania z ludźmi świata polityki, wyjazdy na nagrania programu ”Młodzież kontra, czyli pod ostrzałem”, programu, gdzie młodzi ludzie niezależnie od opcji politycznej mogą na antenie przepytywać i wchodzić w polemikę z najważniejszymi politykami w kraju. Ponad to działalność młodzieżówki zależy do inicjatywy jej członków, którzy biorą udział w akcjach społecznych, często sami je organizując.

Nie wszyscy członkowie młodzieżówek wiążą swoją przyszłość z polityką, mimo to nie rezygnują z działalności w swoich stowarzyszeniach i korzystają z możliwości, jakie daje im taka działalność.

Dla nie zrzeszających się…

Jeśli jednak brak Ci czasu na działalność w młodzieżówce, lub forma zrzeszania się Ci nie odpowiada i tak masz mnóstwo okazji do czynnego udziału w życiu politycznym. W większości dużych miast na uniwersytetach odbywają się otwarte wykłady i towarzyszące im debaty odwołujące się do obecnej sytuacji politycznej. Możliwość posłuchania ludzi zawodowo zajmujących się ekonomią, gospodarką, znanych polityków, oraz dyskusje i debaty, to okazje z których warto skorzystać kształtując swoje własne poglądy polityczne. Organizacje pozarządowe również organizują liczne akcje społeczne, w których uczestniczyć może każdy, a które są szansą do podnoszenia własnej świadomości, rozwijania i kształtowania światopoglądu.

Wędrowniku oddaj głos!

Aktywność obywatelska może przybrać także bardziej konkretne formy, niż uczestnictwo w organizacjach społecznych, stowarzyszeniach, młodzieżówkach partyjnych. Można również działać w sposób bardziej zauważalny i, co ważne, owocujący konsekwencjami prawnymi.

Naturalnie, najprostszą formą takiego działania jest udział w głosowaniach na każdym szczeblu. Każdy pełnoletni obywatel, jeśli nie został ich pozbawiony wyrokiem sądu, ma czynne prawo wyborcze. Znaczy to po prostu, że może uczestniczyć w głosowaniach. Nieco wyższy niż pełnoletniość cenzus wieku, czyli granicę, od której można być wybieranym, obowiązuje w odniesieniu do biernego prawa wyborczego. W zależności od rodzaju wyborów wynosi on od 21 do 35 lat. Dzięki temu ci, którzy wybierają, są nieco młodsi od tych, którzy są wybierani.

Planowe wybory w Polsce uzależnione są od kadencji organów, których dotyczą. Zazwyczaj odbywają się co 4 lata, co 5 lat wybierana jest głowa państwa, czyli prezydent. Niekiedy organizowane są wybory uzupełniające, jeśli trzeba obsadzić jakiś urząd w trakcie trwania kadencji.

Aktywność obywatelska w tym względzie i możliwość wpływania na środowisko lokalne (lub mniej lokalne, jeśli mówimy o wyborach parlamentarnych, prezydenckich lub do władz wojewódzkich) może realizować się poprzez uczestnictwo w debatach publicznych w okresie kampanii wyborczej, pracę w sztabach wyborczych i bezpośrednie wyrażenie wsparcia konkretnej opcji, lub nawet start w wyborach danego szczebla.

Może nawet własna ustawa!

Grupa obywateli, która dostrzeże potrzebę ustawowej regulacji jakiejś ważnej dla niej kwestii, może, po spełnieniu odpowiednich warunków, wnieść projekt ustawy pod obrady Sejmu.

Na tym jednak możliwości działania się nie kończą. Konstytucja, czyniąc z Narodu najwyższego suwerena i dysponenta władzy, przyznaje obywatelom prawo do inicjowania procedury ustawodawczej w trybie inicjatywy obywatelskiej. Sprowadzając język prawniczych zawiłości do bardziej zrozumiałych terminów – grupa obywateli, która dostrzeże potrzebę ustawowej regulacji jakiejś ważnej dla niej kwestii, może, po spełnieniu odpowiednich warunków, wnieść projekt ustawy pod obrady Sejmu. Tym samym, możliwość wpływania na poczynania posłów, wybranych w wyborach parlamentarnych, przybiera bardzo konkretną formę. Niestety, możliwość tego oddziaływania może przez tych posłów być ukrócona poprzez odrzucenie obywatelskiego projektu ustawy.

Wiążące konsekwencje ma natomiast referendum, do którego organizacji mogą również doprowadzić obywatele. Po zebraniu odpowiedniej ilości podpisów pod wnioskiem o organizację referendum, odbywa się głosowanie nad określonym problemem. Jeśli w głosowaniu weźmie udział ponad 50% uprawnionych, wtedy jego wynik jest wiążący dla władz, których referendum dotyczyło.

A to dopiero początek.

Możliwości aktywności obywatelskiej jest mnóstwo, to na jaki sie zdecydujemy, zalezy od nas. Można raz na cztery lata pojść na wybory i zagłosować na kogoś, kto lepiej wygląda w krwacie, można też DZIAŁAĆ i wpływać na życie polityczne. Warto jednak pamiętać, że uczestnictwo w wyborach to nie jednoczesna licencja na zrzędzenie, ale to szansa na zmianę. Zmian mogą dokonywać za nas i bez nas, ale pamiętajmy my też możemy być motorem zmian.

 

Katarzyna Pietrasik - studentka I roku Geografii na Uniwersytecie Warszawskim, przyboczna w 126 WDH „Aurinko Vene”.

Zuzanna Zaleska - wicenamiestniczka wędrownicza Hufca Warszawa Żoliborz, instruktorka Harcerskiej Szkoły Ratownictwa.