Wędrowanie jest fajne

Archiwum / 30.08.2006

Jeżeli chcesz poznać człowieka, wyjdź z nim na szlak.  Tylko przedeptując wspólnie kolejne kilometry można doznać tego poczucia wspólnego przeżywania. Pakujesz plecak i jesteś gotów na kolejną przygodę. Dokąd tym razem powiedzie szlak. Jakich ludzi spotkasz na swojej drodze, co przyniosą ci kolejne kilometry. Nie ruszasz sam. Idziesz razem z drużyną ze swoimi przyjaciółmi.


 


Jedziemy wszyscy

 

Wyjazd  drużyny na obóz wędrowny, jest naturalnym zakończeniem i podsumowaniem całorocznej pracy drużyny wędrowniczej. Daje możliwość by wszyscy członkowie drużyny mogli zaangażować się w organizację obozu. W gromadzie wędrowniczej nikt nie powinien stać boku i bezczynnie przyglądać się. W drużynie wędrowniczej wszyscy dają z siebie to co najlepsze. Dlatego też przy organizacji obozu wędrownego wszyscy członkowie drużyny powinni podejmować się konkretnych zadań. Tylko wtedy każdy jadący na obóz poczuje, że to również i jego przedsięwzięcie, za które i on ponosi odpowiedzialność. Z reguły wszyscy ci którzy pozostają poza organizacją obozu zasilają grupę „narzekaczy” wiecznie niezadowolonych z programu obozu, sposobu jego realizacji

 

Mierzyć siły na zamiary

 

Planując trasę obozu najważniejsze jest by wszyscy jego uczestnicy brali w tym udział. Wędrujemy wszyscy zatem i wszyscy powinniśmy mieć wpływ na przebieg trasy i jej stopień trudności. Istotne jest by planując trasę mierzyć siły na zamiary i nie przesadzić z jej trudnością tak by zamiast fascynującą przygodą stał się  dla nas Golgotą. Jest to bardzo częsty grzech obozów wędrownych organizowanych po raz pierwszy, kiedy to ambitne plany nie znajdują odzwierciedlenia w możliwościach naszych wędrowników powodując, że w trakcie wędrówki drużyna dzieli się na „sportowców” pędzących przez szlak i „powolniaków” wlokących się krok za krokiem, co ostatecznie wpływa na atmosferę na obozie.

 

Przygotuj się

 

Jeżeli decydujecie się na obóz wędrowny będący dla członków waszej drużyny pierwszym takim przedsięwzięciem w waszym zespole, pamiętajcie aby przygotować się również fizycznie jak i sprzętowo. Jeśli zatem macie mało „przechodzonych” kilometrów powinniście w ciągu roku wybrać razem na kilka rajdów, na których będziecie mogli sprawdzić i doszlifować swoje możliwości.
Istotne jest również by przygotować się sprzętowo, a zatem dobrać właściwe obuwie kijki trekingowe, plecaki które ułatwią Wam wędrówkę.

 

Jak zacząć?

 

Dobrym początkiem dla tych, którzy chcieliby zakosztować prawdziwej wędrówki jest udział w Watrze, której trasy dają możliwość spotkania się z innymi wędrownikami i zobaczenia ciekawych miejsc. Udział w tych trasach daje pewne ułatwienia organizacyjne bo trasy są już przygotowane i „przechodzone” przez ich organizatorów  co zwalnia nas z planowania trasy i doboru jej przebiegu. Dobrym pomysłem jest również wpisanie udziału w Watrowych wędrówkach w planach pracy obozów, które zaczną się wcześniej, co pozwoli na odciążenie osoby odpowiedzialnej za program obozu, a jednocześnie wzbogaci go poprzez dodanie nowych obszarów wędrówki.