Wolne Harcerstwo

Archiwum / 26.11.2006

Wędrownictwo w okresie swojego początkowego rozwoju, miało na celu uzdrowienie złej sytuacji panującej w harcerstwie w latach 20. Jednym z instruktorów, którzy podjęli się uzdrowienia sytuacji, był Adam Ciołkosz , założyciel Wolnego Harcerstwa.




Dominik Fabisiak

Wolne Harcerstwo powstało w 1921 roku , z inicjatywy Adama Ciołkosza , krakowskiego instruktora . Ciołkosz w przyczynach kryzysu harcerstwa w Polsce w ówczesnym czasie upatrywał zbyt wielki nacisk na hierachizm, biurokrację i nadmierne, jego zdaniem krępowanie indywidualności w harcerstwie. W obszernych listach otwartych do harcerzy starszych, nadmieniał potrzebę powrotu do źródeł i decentralizacje. Jego zdaniem , rolą kierownictwa w harcerstwie powinno być ożywianie ruchu poprzez pobudzenie do działania, nie zaś skostniałe dowodzenie. Dh. Ciołkosz przez to odrzucał wszelkie formy militaryzmu w harcerstwie, zastępując go setonowskim Woodcrafting’iem. Tym samym chciał, aby nie była to wierna kopia Woodcraftu , bowiem zaadaptował go do warunków polskich, m.in. zastępując indianizm rodzimą słowiańszczyzną. Podobnie jak u Setona, ideą Ciołkosza był powrót do przyrody i dążenie do odkrycia jej prawdy, piękna i dobra.

W założeniach wolnoharcerskich nie dążono do rozbicia ZHP. Nie miało ono tworzyć nowej organizacji, miało zaś być wyłącznie kanwą odnowy ruchu harcerskiego w celu lepszego zaadresowania go dla młodzieży starszej. Tym samym, Wolny Harcerz nie był skrępowany jakimikolwiek regulaminami. Dążenie do wypełniania Prawa Harcerskiego oraz odpowiedzialność przed samym sobą były głównymi zasadami , które zobowiązywały Wolnych Harcerzy.

Warte wspomnienia jest to, że Wolne Harcerstwo było pierwszym środowiskiem, które zaczęło używać symboliki Watry i przypisywać jej znaczenie, zbliżone do obecnego. Na symbol Wolnego Harcerstwa składały się trzy okręgi wpisane jeden w drugi, z których punktu stycznego, wybucha trójdzielny płomień Watry. Symbolizują one tzw. „trójjednię” : Piękno , Prawo i  Sprawiedliwość, które są przenośnią ludzkiej duszy. Okrąg, będąc symbolem doskonałości, idealnie łączy się z Płomieniami, symbolem żarliwości i ofiarności w wypełnianiu Ideałów Harcerskich.

Kolory symbolu Wolnego Harcerstwa także mają swoje szczególne znacznie. Trójjednia w śnieżnobiałym kolorze na tle czerwonej barwy ma symbolizować polskość i patriotyzm, które dla wolnego harcerza powinny być szczególnie ważne
W ogólnej konkluzji możemy powiedzieć, iż Wolne Harcerstwo wniosło wiele nowego do ZHP i podobnie jak Gromada Włóczęgów pomogło wyprowadzić polskie harcerstwo z kryzysu lat 20. Zasłynęło ono nowatorskimi pomysłami na pracę z młodzieżą harcerską , chociażby wspomniany Woodcraft czy przekraczanie ograniczeń, stawianych drużynom przez skostniałą biurokrację i nadmierny militaryzm. Tym samym Wolne Harcerstwo zapisuje się w annałach historii wędrownictwa swoją niezwykłą kartą.

Dominik Fabisiak – p.o. drużynowego 44 Kaliskiej Drużyny Harcerskiej "Błyskawica". Członek Harcerskiego Klubu Specjalnościowego "Sami z Siebie". Uczeń drugiej klasy V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. Zapalony miłośnik gór .