Wszystko, co niedopowiedziane

Archiwum / 22.04.2012

Niezwykła kobieta, niezwykła podróż, niezwykły album – tak w skrócie można by opowiedzieć tę historię. Ale nie zrobimy tego, bo pośpiech w tym przypadku jest absolutnie niewskazany.

Kto?

Ekscentryczna, multiinstrumentalna, trudna do sklasyfikowania, urocza, brytyjska. Polakom znana głównie z ramówki programowej pewnej stacji telewizyjnej, w której wykorzystano jej utwór ‘Just For Now’. Imogen Heap, bo o niej mowa, to artystka niebanalna i reprezentująca sobą wszystko to, czego po artyście można oczekiwać.

Ellipse

Po niebywałym sukcesie wydanego w 2005 roku, albumu ‘Speak For Yourself,’ Imogen postanawia wybrać się w samotną, siedmiotygodniową podróż po świecie, głównie Azji. Towarzyszy jej jedynie kamera, którą rejestruje każdą myśl, przygodę, melodię czy przemyślenie które wydaje jej się przydatne. Większość swej podróży spędza w wynajętym przedziale kolejowym pociągu, którym przemierza Chiny. Podróż jest długa, męcząca i frustrująca, ale jednocześnie motywująca. Po powrocie okazuje się, że to dopiero początek całego procesu twórczego.

Stare śmieci

Po spotkaniu z przyjaciółmi w rodzinnej Anglii, dochodzi do wniosku, że będzie potrzebowała pomocy, gdyż jej własna koncepcja zaczyna ją przerastać. Oprócz nakręcenia filmu o procesie twórczym, podejmuje decyzję o kupnie domu, w którym się wychowała i stworzeniu w nim prawdziwego studia nagraniowego. Prace postępują powoli, ale rezultaty dają wiele satysfakcji. Oczywiście, jak to w życiu bywa- muszą pojawić się komplikacje. Czas płynie nieubłaganie, piosenki dopiero nabierają formy roboczej, a wydawca zaczyna się niecierpliwić. W końcu mijają już prawie dwa lata od momentu, w którym Imogen zaczęła tworzyć swój album.

Absolutna perfekcjonistka

Nawet presja czasu nie blokuje jej procesu twórczego. Wpada na genialny pomysł, że dom powinien być integralną częścią tego albumu. Immi postanawia wycisnąć z niego każdy dźwięk, który tylko zdoła znaleźć. Efekt jest niesamowity, aczkolwiek osiągnięty kosztem przesunięcia daty premiery albumu o 2,5 miesiąca. Jednocześnie Imogen nie daje o sobie zapomnieć swoim fanom. Udziela się w wielu projektach muzycznych, nagrywa vlogi i wspiera rozwój młodych muzyków w akademii talentów.

Historia zatacza koło

Piosenki nabierają kształtu i nadchodzi czas na włączenie do pracy muzyków, którzy będą odpowiedzialni za inne instrumenty na albumie. Już widać ostatnią prostą, pozostaje tylko tak zwany mastering, czyli ostatnie poprawki, dzięki którym kolejne utwory
stworzą spójną, harmonijną całość jaką jest ‘Elipse’. Ostatnią noc przed spotkaniem z wydawcą, Imogen spędza bezsennie, wciąż nie będąc pewna swojego dzieła. Jednak wszystkie wątpliwości zostają rozwiane, a spotkanie skutkuje wydaniem albumu godnego prawdziwego artysty.

Efekt końcowy

24. sierpnia 2009 roku, ukazuje się trzeci solowy album Imogen Heap- ‘Ellipse’, składający się z 13. premierowych kompozycji. Jednocześnie, w sklepach pojawia się, złożony z 371 godzin materiału, dokument pokazujący fanom ponad dwa lata z życia ich idolki. DVD ‘Everything In-Between: The Story of Ellipse’ nie jest zwykłym filmem o powstawaniu płyty, lecz przede wszystkim bardzo intymną, pozwalającą zrozumieć cały proces twórczy, rozmową z gwiazdą.