Wyreżyserować konflikt

Archiwum / Katarzyna Pietrasik / 06.03.2010

Obu stronom brakuje już argumentów, rozmowa zmienia się z merytorycznej dyskusji w głośną kłótnię, a argumenty zamieniają się w złośliwości. Zapominamy o sympatii, jaką darzyliśmy całe wieki temu naszych rozmówców, jedyne na co starcza nam siły to mocno trzasnąć drzwiami i wyjść. Znasz inne rozwiązanie tego problemu?

Aktor pierwszoplanowy

Konflikt to stały element życia społecznego. Należymy do różnych grup i mimo że czasem w tych grupach dążymy do wspólnego celu, to różnorodność naszych poglądów, przekonań i ambicji powoduje konflikty. W końcu często nasze pragnienia się wykluczają, dlatego zaspokojenie potrzeb wszystkich członków danej grupy jest praktycznie niewykonalne. Spory i zatargi w grupach czasem działają na nią motywująco, zwiększają zaangażowanie jej członków i podnoszą morale. Znacznie częściej jednak konflikt, to negatywne emocje, kłótnie i wzajemne animozje.

Scenariusz nr 2

Jednym ze sposobów rozwiązywania konfliktu, może trochę paradoksalnie, jest jego stymulowanie. Metoda ta najlepiej sprawdza się w grupach o niskiej motywacji. W takim wypadku nagła, drastyczna zmiana jednoczy ich i pobudza do działania. Czasem warto stać w opozycji oraz prowokować innych, ponieważ właśnie stymulowanie konfliktu powoduje, że skłóceni członkowie grupy dążą do jego rozwiązania. Może to dziwne, ale czy nie byłeś nigdy na radzie drużyny, na której mimo braku otwartego konfliktu, wszyscy czuli do siebie niechęć, a każda inicjatywa ginęła już na etapie planowania? Właśnie w takich sytuacjach warto czasami zaryzykować i podgrzać atmosferę, która w zasadzie tylko w obliczu konfliktu ma szansę się oczyścić.

Scenariusz nr 3

Wiele kłótni i sprzeczek wywiązuje się o tak naprawdę mało istotny szczegół.

Na forum mojej drużyny toczyła się kiedyś zażarta dyskusja, która budziła mnóstwo emocji wśród każdego z nas. Cała sprawa dotyczyła koszulek drużyny, a konkretnie tego, gdzie ma się na nich znajdować jeden z elementów. Jedni mówili, że na górze, inni, że z tyłu, albo jeszcze lepiej z boku, była też wśród nas grupa zwolenników lewego rękawa oraz stronnictwo klatki piersiowej. Teraz oczywiście tamta sytuacja nas szalenie bawi, wtedy jednak zmarnowaliśmy mnóstwo czasu i energii. Wiele kłótni i sprzeczek wywiązuje się o tak naprawdę mało istotny szczegół. W sytuacjach takich jak ta, chyba najlepiej jest do konfliktu nie doprowadzać. Nasz konflikt dotyczył zupełnej błahostki, a bardzo pogorszył panującą między nami atmosferę. Z perspektywy czasu wiemy już, że dużo lepiej byłoby nasz konflikt stłumić, niż ciągnąć tak długo, psując nasze dobre stosunki.

Scenariusz nr 4

Prowadzenie do rozwiązania sporu jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą radzenia sobie z konfliktami. Tłumienie oraz stymulowanie konfliktu czasami pomagają zażegnać problem, jednak jedynym długofalowym rozwiązaniem jest właśnie wypracowanie wspólnej strategii. W zarządzaniu rozróżnia się kilka różnych metod rozwiązywania konfliktu, a są to: kompromis, integracja i negocjacje.

 Sztuka kompromisu

Kompromis oznacza zgodę na pewne wspólne stanowisko. Obie strony konfliktu zgadzają się na poświęcenie niektórych ze swoich zamiarów dla osiągnięcia nowych, wspólnych celów. Metoda ta jest skuteczna, ponieważ nie ma w niej rozgraniczenia na stronę przegraną i wygraną, a zatem nie powoduje takiej frustracji, jak tłumienie konfliktu. Często jednak każda ze stron ma wrażenie, że to właśnie ona poświęciła więcej. Sztuka kompromisu nie jest jednak pozbawiona wad, ponieważ obie strony z czegoś rezygnują, a zatem nie do końca są zadowolone z efektu końcowego. Tę metodę warto stosować, kiedy skonfliktowani są jednocześnie gotowi na niewielkie ustępstwa, aby zażegnać problem.

Akcja integracja!

Integracja polega na zmianie konfliktu we wspólny problem.

Kolejnym skutecznym sposobem zażegnywania konfliktów jest integracja, która polega na zmianie konfliktu we wspólny problem. Obie strony konfliktu poszukują zatem satysfakcjonującego dla wszystkich rozwiązania. Poradzenie sobie z problemem, którym jest znacząca różnica zdań, staje się wspólnym celem, ważniejsze od postawienia na swoim jest wypracowanie zadowalającego wszystkich zainteresowanych wyjścia z sytuacji.

Negocjator

Negocjacje to metoda, która za pomocą dialogu prowadzi do porozumienia skonfliktowanych grup. O odrębności tego sposobu od innych świadczy proces określania wspólnych priorytetów i dążenie do nich. Negocjacje służą ustaleniu wspólnego stanowiska, które strony określają poprzez merytoryczną dyskusję. O skuteczności negocjacji w rozwiązywaniu konfliktów najlepiej świadczy to, że wypracowany konsensus zostaje przypieczętowany wspólną decyzją.

 The end

Już staję przy drzwiach, biorę zamach, aby nimi wystarczająco mocno trzasnąć, dając do zrozumienia, jak bardzo się z resztą nie zgadzam. I nagle olśnienie, przecież to tylko jedno wyjście z sytuacji, przecież jest tyle lepszych sposobów na rozwiązanie konfliktów.