Wyzwanie 2006

Archiwum / 20.09.2006

– Czy jedziesz może do Finlandii – zagadnął mnie chłopak na Okęciu, gdy stałam tam nie do końca jeszcze kontaktując, co się dzieje i gdzie jestem. Była siódma rano, a ja poprzedniego wieczoru wróciłam z kursu HSR.

phm. Helena Jędrzejczak

Padał deszcz, a ja spałam jakieś trzy godziny. No i nie miałam pojęcia, jak wyglądają ludzie, z którymi spędzę najbliższy tydzień. Ponieważ chłopak wyglądał na bardziej zorientowanego ode mnie, odpowiedziałam "tak" i poszłam za nim. Po przejściu paru kroków spotkałam Martę, dwóch Sebastianów, Olka i Łukasza, którzy tak jak ja lecieli do Finlandii na obóz "Challenge 2006". Potem dołączyła do nas Marta Maciejewska z Wydziału Zagranicznego GK ZHP i mogliśmy wsiąść do samolotu.

Czy wszyscy wiecie, czym jest International Award for Yuong People? – zapytała nas Marta na lotnisku w Helsinkach.   Programem dla młodych ludzi  – powiedziała jedna osoba.   Systemem odznak za osiągnięcia na 4 płaszczyznach rozwoju¬ – dodała inna.   Międzynarodowym stowarzyszeniem, działającym od 50 lat na całym świecie, stworzonym przez Księcia Edynburga – powiedział ktoś dobrze poinformowany. No i programem, który po naszym powrocie zacznie działać w całej Polsce, by motywować młodych ludzi do aktywności, do robienia czegoś dla siebie, własnego rozwoju i dla otoczenia. Trochę jak stopnie harcerskie, tyle, że uznawane na całym świecie.
Po tym krótkim przypomnieniu polecieliśmy dalej, czyli do Kuopio, po drodze spotykając grupy z Izraela i Palestyny. A później przez 5 dni wymienialiśmy się doświadczeniami, uczestniczyliśmy w wyprawie, pełniliśmy służbę i integrowaliśmy się z uczestnikami tegorocznego obozu "Challenge 2006" z 9 krajów. Po powrocie każde z nas rozpocznie zdobywanie brązowej odznaki Award, rozwijając się na 4 polach: służba, rekreacja fizyczna, nowe umiejętności i uczestnicząc i organizaując wyprawę. Ten program to coś dla każdego z nas, niby coś nowego a jednak wszyscy to znamy. Oby zaczął na dobre działać w całej Polsce.
International Award for yuong People "Challenge 2006"
Metsakartano, 6 – 12 sierpnia 2006
phm. Helena Jędrzejczak