Zacznij skautować z Mootem!

Wyjdź w Świat / Krzysztof Okuniewski / 06.03.2024

Dla wielu skauting to zagadka. Każdy wie, że opiera się na zlotach czy innych zagranicznych wyjazdach, ale nie do końca na czym one właściwie polegają. Panuje przeświadczenie, że jak jest się starszym, to już za późno na takie wyjazdy – szczególnie w roli uczestnika. A to  zupełna nieprawda! Przykładem tego jest Moot!

 

fot. 15th World Scout Moot

Co daje skauting?

Skauting, czyli międzynarodowy odpowiednik harcerstwa, daje mnóstwo możliwości do działania w każdym wieku, ale szczególnie interesujące karty odkrywa, gdy kończy się 18 lat. Dla wielu osób będzie to nieintuicyjne, bo raczej wydaje nam się, że działalność międzynarodowa to głównie Jamboree czy Intercamp – a to przecież wydarzenia dla osób w wieku harcerskim i starszoharcerskim. Jednak, gdy kończy się 18 lat, otwierają się zupełnie nowe i dużo mniej znane drzwi do skautowych przygód.

Międzynarodowe zloty, takie jak Moot, to nie tylko okazja do poznawania różnych kultur, ale również głębszego zrozumienia, jak bardzo podobni jesteśmy pomimo naszych różnic. Te wyjątkowe spotkania skautów z całego świata są miejscem, gdzie codzienność młodego instruktora przenika się z bogactwem globalnych tradycji i wartości.

Zaangażowanie w skauting i idące za tym międzynarodowe znajomości mogą w przyszłości zaowocować niezapomnianymi podróżami po świecie. To właśnie te skautowe przyjaźnie stają się nie tylko bezcennym wsparciem, ale także otwierają drzwi do nowych miejsc i kultur. Podróże stają się bardziej dostępne, a dzięki powstałej przez skauting sieci kontaktów, zwiedzanie świata staje się nie tylko przygodą, ale również szansą na odkrywanie go w towarzystwie przyjaciół z różnych miejsc globu. Ale jak zacząć?

Opcji jest wiele

Po pierwsze, jako pełnoletnia osoba, możecie zgłosić się jako wolontariusz np. do Światowego Centrum Skautowego w Szwajcarii i spędzić niesamowite tygodnie, pracując i edukując skautów z całego świata (a to wszystko w otoczeniu pięknych szwajcarskich Alp!). W zamian za to możecie liczyć na zakwaterowanie i wyżywienie, a przy dłuższym wolontariacie nawet na wynagrodzenie.

Możecie też zostać wolontariuszami regionalnymi lub światowymi WOSM czy WAGGGS. Regularnie, zazwyczaj po wyborach nowych władz światowych lub regionalnych, ogłaszane są rekrutacje na najróżniejsze pozycje wolontariackie: przedstawicieli w organizacjach młodzieżowych, wsparcie w rozwijaniu programu edukacyjnego czy wsparcie w budowaniu skuteczności zarządczej. Dla każdego coś się znajdzie!

Kolejną możliwością jest jest pojechanie na zlot dedykowany dla wędrowników i instruktorów np. Roverway (16-21 lat) czy Moot (18-25 lat) albo na zlot dla młodzieży w formie międzynarodowej kadry – International Service Team (IST), np Jamboree.

Biorąc udział w takim zlocie, nie tylko przeżyjecie niesamowitą przygodę, ale również zawiążecie przyjaźnie na lata. To pewne, że niejednokrotnie jeszcze przetniecie się z osobami ze zlotów na skautowym szlaku, jeśli zdecydujecie się nim dalej iść. Z doświadczenia powiem, że dzięki takim znajomościom podróżowanie, szczególnie po Europie, staje się dużo prostsze i przystępniejsze, a świat wydaje się mniejszy.

A to tylko część opcji!

ryc. Sara Ejsmont

Czym jest Moot?

Moot, a właściwie World Scout Moot, to wydarzenie organizowane niczym Jamboree, raz na 4 lata, skierowane do uczestników w wieku 18-25 lat. Różni się tym, że patrole zlotowe są złożone z osób wielu narodowości – w patrolu mogą się znaleźć maksymalnie dwie osoby z jednego kraju. Bardzo pomaga to w lepszym poznaniu się z innymi uczestnikami.

Co więcej, zlot nie odbywa się w jednym miejscu – po ceremonii otwarcia uczestnicy i IST rozjeżdżają się po terenie (kraju gospodarza), aby spędzić połowę zlotu na wybranej przez siebie ścieżce. Każda ścieżka ma przypisaną kategorię, np. natura, kultura czy przygoda. Dzięki temu, każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Po przygodach w całym kraju skauci zjeżdżają się wspólnie na bazę, gdzie mogą wziąć udział w programie związanym bliżej z kulturą innych krajów i zobaczyć, jak wygląda skauting w innych częściach świata. A często, nawet w sąsiednich krajach, kolosalnie różni się on od polskiego harcerstwa. Można sobie tylko wyobrażać, jak wielkie są różnice w porównaniu z drugą częścią świata!

Następny Moot odbywać się będzie w słonecznej Portugalii – wraz z nowymi przyjaciółmi z całego świata macie możliwość się świetnie bawić i doświadczać przygód w tym kraju!

Ostatnia impreza światowa przed 2027

Już w 2027 ZHP ma przyjemność zorganizować Światowe Jamboree Skautowe w Polsce. Będzie to niesamowite święto skautingu i wspaniała okazja, żeby pokazać zarówno ZHP jak i piękno oraz niezwykłość Polski. Jeśli chcecie sami się przekonać, koniecznie weźcie udział w Moocie – ostatnim światowym zlocie przed 2027 i doświadczcie, jak niesamowitą przygodą są takie wydarzenia. Jeśli Wam się spodoba, nie pozostaje nic innego niż pojechać również na Jamboree, czy to jako IST, czy to jako patrolowi i kontynuować wyprawy w duchu skautingu.

Co, gdzie i kiedy?

Niech Moot 2025 w Portugalii stanie się twoją bramą do globalnej przygody, a Światowe Jamboree Skautowe w Polsce w 2027 – dumą w Twoim skautowym doświadczeniu!

Moot w skrócie:

  • Ceremonia otwarcia – 25 lipca 2025 w Lizbonie,-
  • W trakcie: cała Portugalia i udział w wybranej ścieżce,
  • Spotkanie na głównym obozie w Ovarze (koło Porto) – 30 lipca
  • Ceremonia zamknięcia – 3 sierpnia w Porto

Przedłużone zgłoszenia do polskiej reprezentacji trwają do 17 marca, więc nie trać czasu i zgłoś się! Po więcej informacji zapraszamy na naszego Sharepointa oraz Facebooka!

Vejo-vos a todos em Lisboa!

Przeczytaj też:

Krzysztof Okuniewski - komendant polskiej reprezentacji na Moot 2025, członek Zespołu Zarządzającego Światowego Jamboree Skautowego 2027 w Polsce, brał udział w konferencjach skautowych jako delegat ZHP, pełnomocnik zagraniczny hufca Warszawa-Żoliborz, wszystkie swoje oszczędności przeznacza na podróże i planuje swoją podróż dookoła świata