Zdobądź Odznakę Skautów Świata

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 09.05.2016

„Odznaka Skautów Świata” to najwyższe odznaczenie dla harcerzy w ramach WOSM realizowane na całym świecie. Może je zdobyć każdy, kto ma 15 lat i nie skończył 26 lat. Czym jest ta odznaka?

Odznakę Skautów Świata mogą zdobyć Wędrownicy i Akademicy oraz ich znajomi spoza ZHP tworząc projekt w jednej z trzech dziedzin. Pierwsza z nich to „pokój”, a realizowane projekty powinny dotyczyć walki z uprzedzeniami i rasizmem. Jeśli zdecydujecie się na tę tematykę, przemyślcie przedsięwzięcie promujące zrozumienie pomiędzy różnymi kulturami. „Rozwój” i takie zagadnienia jak zdrowie, edukacja i szacunek dla praw człowieka to następne pole do popisu. Oczywiście „Rozwój” należy rozumieć również jako proces zrównoważony, czyli dbanie o to, żeby odpowiedzialnie korzystać z bogactw ziemi. Ostatnią dziedziną do wyboru jest „Środowisko”. W ramach tych projektów warto zastanowić się nad zmianą klimatu, czyli wzrostem temperatury, poziomu mórz oraz ekstremalnych zjawiskach pogodowych.

Aby lepiej przygotować się do zdobywania „Odznaki Skautów Świata” Wydział Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery ZHP przygotował specjalne warsztaty. Można na nie zgłosić się do 16 maja, a same warsztaty odbędą się w ostatni weekend maja w Kampinoskim Parku Narodowym.

Uczestnicy warsztatów poznają zagadnienia ekologii i puszczaństwa. Dzięki temu lepiej poznają globalne problemy, które można rozwiązać lokalnie. Po tym etapie przyjdzie czas na tworzenie własnych projektów społecznych i ich realizację. A wszystko to, aby pozostawić świat choć trochę lepszym, niż się zastało.

 

Wytyczne programowe Odznaki Skautów Świata znajdziecie TUTAJ.

 

Zgłoszenia na warsztaty można dokonać na adres [email protected] do 16 maja 2016 roku. Liczbę miejsc ograniczono do 20, a koszt udziału to 80 zł.

SW-AWARD-ENFR_whitebg

Radosław Rosiejka - przez dwa lata drużynowy 159 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie. Studiuje stosunki międzynarodowe na UAM, a jesień swojego życia chciałby spędzić nad hiszpańskim wybrzeżem Morza Śródziemnego.