Żebyście wiedzieli

Archiwum / 12.06.2007

Wybrany obrazPiszemy dla Was o demokracji, o jej wartości, o możliwościach jakie daje i o zagrożeniach jakie stwarza gdy jest źle rozumiana. Piszemy Wam o tym wszystkim nie po to by psuć Wam humor przed wakacjami. Piszemy dlatego byście wiedzieli co się dzieje. I by każdy wiedział, że Wy wiecie.

Planując ten numer Na Tropie zastanawialiśmy się co ma być jego tematem przewodnim. Wszyscy zgadzaliśmy się, że musimy odnieść się do niedawno zakończonego XXXIV Zjazdu ZHP. Różnice między nami polegały na tym, że część z nas chciała by numer poświęcić programowi ZHP, którego miał dotyczyć Zjazd, inni skłaniali się do przybliżenia wędrownikom idei demokracji . Wszak Zjazd jest właśnie przejawem demokratycznego charakteru naszej organizacji.
Wybrała za nas zjazdowa rzeczywistość. Komendanci Chorągwi zgłosili wniosek o zwołanie na jesień kolejnego Zjazdu ZHP, który miałby zmienić Statut. Projektowane zmiany mają zakładać możliwość odwoływania członków Rady Naczelnej przez komendy chorągwi, jeśli ci nie realizowaliby wytycznych komend. Dla wielu osób ten wniosek to początek końca demokratycznego charakteru naszej organizacji.

Ten numer jest trudny, teksty w Ważnym Tropie to szerokie analizy sytuacji w jakiej po tym Zjeździe znalazł się ZHP i co czeka naszą organizację w przyszłości. Oddając ten numer Wam, targają mną wielkie obawy czy będziecie mieli wystarczająco dużo wytrwałości by przez te teksty przebrnąć. Bo Na Tropie to miesięcznik dla wszystkich wędrowników, nie tylko dla doświadczonych instruktorów. A szeregowy wędrownik może nie mieć ochoty czytać o Radzie Naczelnej, Centralnej Komisji Rewizyjnej i Korprusie Komendantów Chorągwi. Być może szeregowy wędrownik nie zdawał sobie wcześniej sprawy z ich istnienia. A jednak powinien przeczytać ten numer Na Tropie bardzo, bardzo uważnie.

Myślisz pewnie, że to co się dzieje "na górze" nie ma wpływu, na Twoje przygotowania do obozu, na Twoje zbiórki i Twoje wędrownictwo. Otóż ma, i prędzej czy później rezultaty problemów z jakimi boryka się nasza organizacja dotkną także Ciebie. Piszą o tym Kamil Wais i Marcin Orzechowski w tekście „Broniąc harcerskiej demokracji”.

Komu jest potrzebna demokracja? Dlaczego powinniśmy jej bronić? Na te pytania odpowiada Anna Błaszczak w tekście "Demokracja jest najświętsza". Swoje słowo w tej materii dopowiedzą Zuza Zaleska i Marcin Bednarski, którzy o demokrację w drużynie wędrowniczej "zapytali" Hegla i Arystotelesa. Co z tego wyszło? Zobaczcie sami. I napiszcie, jeśli jeszcze nie macie, konstytucję swojej drużyny. Jak to zrobić podpowiada Wam Monika Marks.

Piszemy dla Was o tym wszystkim żebyście wiedzieli. Byście mieli świadomość jak wygląda obecna sytuacja w ZHP i co czeka naszą organizację w bliższej i dalszej przyszłości. Wiedząc jak wygląda rzeczywistość możemy aktywnie pracować by ją poprawić. Ale piszemy też o tym dlatego by wszyscy wiedzieli, że Wy wiecie. I że patrzycie im na ręce.

 

pwd.Filip Springer- redaktor naczelny