Zespół projektowy Jamboree 2023

Jestem w Związku / Piotr Górniak / 25.09.2014

Jamboree 2023 coraz bliżej. A właśnie teraz trwa rekrutacja osób, które chcą dołożyć swoją cegiełkę do tego przedsięwzięcia. Dołącz do jednej z grup roboczych Zespołu Projektowego!

Podczas starań o organizację przez Polskę Jamboree w 2023 roku ZHP będzie gospodarzem dwóch międzynarodowych imprez. Są to Intercamp w 2015 oraz Central European Jamboree w 2016. Dodatkowo, po wyborze gospodarza tej największej skautowej imprezy w 2017 roku na pewno czeka nas Zlot Stulecia ZHP w 2018 oraz – jeśli wygramy – wymagana przez WOSM oficjalna impreza poprzedzająca, czyli Eurojam w 2021 . Aby podołać tak złożonym przygotowaniom powołano trzy komitety. Są to Komitet Sterujący, z zastępcą naczelnika hm. Krzysztofem Budzińskim na czele, podejmujący decyzje na szczeblu strategicznym; Komitet Organizacyjny, składający się z cywilnych urzędników i pracowników instytucji publicznych; oraz Komitet Honorowy, mający w swoim składzie wybitnych przedstawicieli życia publicznego wspierających organizację Jamboree.

Szczebel niżej w strukturze organizacyjnej kandydatury znajduje się podstawowe ciało wykonawcze, jakim jest Zespół Projektowy. Zrzesza on szefów grup roboczych i pracuje pod przewodnictwem hm. Karola Gzyla, który jest jednocześnie członkiem Komitetu Sterującego. Podstawowym celem Zespołu Projektowego będzie wsparcie organizacji wspomnianych wydarzeń oraz praca nad przygotowaniem polskiej kandydatury do zaprezentowania na Światowej Konferencji Skautowej w 2017.

StrukturaKandydatury_Polska2023-01

W skład Zespołu Projektowego będzie wchodzić łącznie około 100 osób. Zakłada się, że początkowy skład organizatorów zmieni się przez wszystkie lata o 60-80%. Wszyscy instruktorzy biorący udział w projekcie zostaną podzieleni na tak zwane Grupy Robocze, z których każda skupi się na innym aspekcie przygotowań. Na ich czele stoi po dwóch szefów grupy (zawsze kobieta i mężczyzna). W tym momencie otwarta jest rekrutacja do 9 z 10 grup roboczych – grupa ds. zagospodarowania terenu została zrekrutowana wcześniej. Oto krótka charakterystyka poszczególnych grup, do których można dołączyć:

Motyw programowy

Głównym zadaniem tej grupy będzie przygotowanie Jamboree oraz imprez poprzedzających pod względem programu. Preferowanymi członkami tego zespołu będą hufcowi i chorągwiani programowcy, namiestnicy i instruktorzy z doświadczeniem w tworzeniu imprez pod kątem programu.

Szefowie grupy: phm. Anna Jaworska, phm. Jacek Grzebielucha

Administracja i budżet

Instruktorzy zajmujący się tą częścią projektu będą odpowiadać za sprawy finansowe, logistyczne i prawne. W ich kompetencjach będzie leżało planowanie oraz kontrolowanie wydatków, prowadzenie dokumentacji i odpowiedzialność za działanie biur imprez poprzedzających Jamboree.

Szefowie grupy: phm. Aneta Radziszewska, phm. Stanisław Matysiak

Komunikacja i promocja

Bardzo ważna grupa, ponieważ jednym z głównych celów zespołu projektowego jest promowanie naszej kandydatury. Zwieńczeniem ich pracy, polegającej między innymi na opracowywaniu materiałów promocyjnych i współpracy z mediami, będzie prezentacja na Światowej Konferencji Skautowej w 2017 roku w Azerbejdżanie. Do tego zespołu poszukiwani są przede wszystkim doświadczeni instruktorzy, którzy mają już za sobą doświadczenia w PR. Dodatkową zaletą są ukończone warsztaty PR LAB bądź inne szkolenie z komunikacji społecznej.

Szefowie grupy: phm. Andrea Wilk, Michał Kacprowicz

Kadry i wsparcie wolontariuszy

Zespół ten ma na celu działania związane z rekrutacją i szkoleniem osób chcących włączyć się   w projekt jako IST (International Service Team – Międzynarodowa Kadra Pomocnicza)   zarówno podczas Jamboree, jak i pozostałych wydarzeń.

Szefowie zespołu: phm. Rafał Talar, hm. Julianna Zapart

Partnerstwo i sponsoring

Członkowie tej grupy będą zajmować się szeroko pojętym pozyskiwaniem sojuszników i współpracą z nimi. Pod tym pojęcie rozumiemy wszelakich sponsorów i partnerów, ale także administrację państwową.

Logistyka i operacje transportowe

Tutaj swoje miejsce znajdą specjaliści od spraw kwatermistrzowskich. Ich zadanie będzie polegało na działaniach logistycznych, takich jak: transport, aprowizacja (dla niewiedzących: chodzi o zapewnienie najważniejszych artykułów, takich jak żywność i woda) oraz zadbaniu o to, żeby wszystko było ekologiczne i w zgodzie z naturą.

Międzynarodowa Grupa Kontaktowa

Oddział do spraw super specjalnych, czyli bezpośredniego promowania kandydatury w kontaktach z władzami WOSM i przedstawicielami narodowych organizacji skautowych. Zaproszenie do niej jest kierowane przede wszystkim do ludzi harcersko związanych z zagranicą: instruktorów zespołów zagranicznych oraz absolwentów kursów organizowanych przez Wydział Zagraniczny Głównej Kwatery.

Szefowie grupy: phm. Agnieszka Siłuszek, phm. Wojciech Puchacz

Bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe

Sztab ludzi odpowiedzialnych za bezpieczeńswo podczas Jamboree oraz imprez je poprzedzających. Chodzi tu przede wszystkim o zorganizowanie zaplecza medycznego oraz zabezpieczenia imprezy masowej.

ITC

ITC (skrót od Information Technology & Communication – Technologie Informacyjne i Komunikacja) zajmie się łącznością  i telekomunikacją. Będzie także odpowiadać za kontakt z zewnętrznymi firmami, będącymi dostawcami tego typu usług.

Członkiem jednej z wyżej wymienionych grup może zostać każdy, kto ma zaliczoną służbę instruktorską za poprzedni rok (nie jest to równoznaczne z byciem instruktorem). Wystarczy do 30 września wysłać na adres [email protected] odpowiednie dokumenty:

  • CV – wykonane w standardzie Europass (www.europass.cedefop.europa.eu/editors/pl) i  zawierające oprócz podstawowych informacji także przydział służbowy i stopień instruktorski.
  • List motywacyjny – maksymalnie 4 akapity o treści „Dlaczego akurat ja?”

W tytule zgłoszenia należy podać nazwę grupy, do której zamierza się aplikować. W razie pytań i wątpliwości istnieje możliwość kontaktu w tej sprawie z hm. Karolem Gzylem z Głównej Kwatery (tel: 693 410 565).

Więcej informacji odnośnie Zespołu Projektowego Jamboree 2023 dostępnych jest pod adresem www.polska2023.pl/zespol-projektowy.

Dodatkowo, skrót informacji na temat polskiej kandydatury do Jamboree 2023 dostępny jest w specjalnie przygotowanej publikacji ISSUU.

 

Piotr Górniak - drużynowy 335 KDSH Niewidzialni oraz zastępca szefa hufcowego Harcerskiego Klubu Ratowniczego. Uczeń drugiej klasy liceum. Wielki miłośnik poezji Zbigniewa Herberta, żelków, historii oraz ratownictwa medycznego.