Zimowa Wędrownicza Watra-dla twardzieli

Archiwum / 18.01.2006

Czym jest Zimowa Watra ?

Zimowa Watra Wędrownicza to doroczna harcerska impreza organizowana dla wszystkich wędrowników chcących spotkać się w gronie "turystycznych zapaleńców"  by wspólnie porozmawiać przy ognisku na temat spraw związanych z Wędrownictwem.

Charakter imprezy sprawia, że na wyznaczonym szczycie zjawiają się tylko najwytrwalsi. Dojście na wyznaczony szczyt jest bardzo utrudnione przez warunki klimatyczne panujące na tych wysokościach o tej porze roku. Ponadto jest to impreza z nocowaniem pod namiotami co powoduje, że nie każdy jest gotów porwać się na coś takiego.

Jeśli interesują was bliższe informacje na temat imprezy zajrzyjcie na stronę http://www.watra.zimowa.podgore.pl/

Program oraz warunki uczestnictwa

III Ogólnopolskiej Zimowej Wędrowniczej Watry

Organizatorzy: 10 HDW Katowice
                          Wędrowniczy Krąg Rady Hufca Katowice
                          Hufiec ZHP Węgierska Górka

Termin :10 do12 luty 2006
Miejsce: Krawców Wierch 1064 m.n.p.m. Hala wokół schroniska.

Cele:    -Integracja środowisk Wędrowniczych z całej Polski
           -Poznanie piękna Beskidów
           -Sprawdzenie swoich możliwości w warunkach zimowych

Program:

11-02-2006 ci którzy nie chcą iść samodzielnie:

– 09:30 spotkanie na dworcu PKP Rajcza Centrum (wyjazd pociągu z
Katowic dn.11-luty o 06:31 przyjazd 09:15)
– 10:00 wymarsz z przewodnikiem Beskidzkim na trasę- idziemy żółtym
szlakiem przez Laborówkę (jest tam schronisko PTSM ekipy z daleka
mogą spróbować zarezerwować miejsca i wymaszerować z nami spod
schroniska) dalej przez Kręcichwosty, Kotrysie, Złatną i niebieskim
szlakiem Długi Groń, Straceniec na Halę Krawcula.

Wszyscy uczestnicy :

– 17:00 Dotarcie patroli na miejsce biwakowania (z doświadczenia    wiemy, że może to być godzina wcześniej albo 5 godzin później) rozbijanie obozowiska, przygotowanie posiłku.
– 20:00 Ognisko (mój wyczyn i pole służby czyli pogawędki oraz piosenki i pląsy do wymięknięcia ostatniego twardziela )
– 9:00 Wspólne zdjęcie (mamy nadzieję, że w tym roku uda się zebrać wszystkich uczestników Watry, bo na I-wszej nie wszyscy chcieli wyjść na mróz, na 2 przy pięknej pogodzie wyszli wszyscy)
– 10:00 Zwijanie obozowiska zakończenie Watry.

Warunki uczestnictwa:

Patrole składają się z dowolnej ilości harcerzy w wieku
Wędrowniczym lub starszym 16 do 99 lat oraz posiadają:
-Zezwolenie komendanta hufca
-Polisę ubezpieczeniową
-Niepełnoletni zgodę rodziców
-Własny sprzęt biwakowy
-Możliwość dotarcia na miejsce, ewentualnie przeżycia bez pomocy
-Zgłosili do dn. 31-01-2006 listę uczestników
-przesłali na adres watry co najmniej 1 ciekawą propozycję wyczynu lub pola służby realizowaną we własnym środowisku. Wpisowe 0 złotych- w ramach wpisowego organizatorzy gwarantują:
towarzystwo własne i innych nieco szalonych harcerzy 3 zapałki do rozpalenia ogniska
pomoc merytoryczną w przygotowaniu przedsięwzięcia
_______________________________________________________________

Zgłoszenia i pomoc:

pocztą elektroniczną na adres [email protected], lub telefoniczne 501555899. najpóźniej do 31-
01-2006 z podaniem własnego numeru telefonu (chodzi o bezpieczeństwo i ewentualną pomoc na miejscu)

Kilka porad:

Dojazd i dojście:

I –  PKP do Żywca potem dalej do bliższych miejscowości.
1) PKS do Ujsołów ;Glinka potem żółtym na Krawców Wierch  ( najprostsza trasa )
2) PKS do Żabnica Skałka potem Hala Boracza ;Lipowsaka i niebieskim na Krawców Wierch -Lipowska Rysianka 3 kopce i żółtym na Krawcówe Wierch
3) PKS Złatna i potem niebieskim na Krawców Wierch.
II –  PKP do Milówki potem niebieskim na Halę Boraczą i dalej jak w pkt. I.2  (istnieje możliwość noclegu  z piątku na sobotę w chatce hufca Siemianowice. Jest niedrogo a ciepło i przyjemnie, rano można wyjść wypoczętym po trudach podróży na nie najłatwiejszą trasę, harcerze z Siemianowic biorą udział w Watrze).
III – Jest jeszcze wiele innych możliwości które można wykorzystać ale jednego nie polecam ; wędrówki zimą na krechę (poza szlakiem) w wyniku której można nie dotrzeć na miejsce.

Ekwipunek:
 -namioty (najlepiej obszyte na dole fartuchami co pozwala na utrzymanie ciepła nawet przy dużym mrozie)
 -zimowy śpiwór (jeżeli takiego nie mamy można zabrać 2 zwykłe),
 -stóptuty czyli ochraniacze na buty zapobiegające wpadaniu śniegu (moje pierwsze były z rękawów starej kurtki i też działały),
 -kompas, mapa, latarki,
 -kuchenka turystyczna na epigaz cz
yli tzw. kartusz (często jedyna metoda na pozyskanie wody zimą w górach poprzez rozpuszczenie śniegu, pamiętajmy że woda przy dużym wysiłku jest nam niezbędna do przeżycia i zawsze musimy posiadać płyny, a te w butelkach potrafią zamarznąć) ,
 -naczynia,  kilka dań błyskawicznych, czekolada jest niezbędna zabieramy ich kilka tak by do końca wędrówki mieć minimum 1 szt, żywność na tyle posiłków ile planujemy podczas imprezy.
 -termos, folia NRC ,
 -apteczka,aspiryna którą zażywamy przed zaśnięciem (rozszerza krew więc podczas snu jest cieplej, zapobiega odmrożeniom),

Odzież:
 -Zapasowa para rękawic (nie życzę nikomu marszu w jednej rękawicy w przypadku gdy drugą zgubimy, poza tym nie zawsze mokra rękawica rozmarznie podczas nocy w namiocie).
 -5 do 7 par zapasowych skarpet ( w przemoczonych jest przewalone)
 -Dres do spania ( nie śpimy w tym co chodzimy tylko się na noc przebieramy , w przypadku gdy mamy dobry śpiwór zimowy lub 2 zwykłe cieplej będzie gdy się rozbierzemy do spania- należy się przełamać, ja śpię w samych spodenkach i jest mi ciepło- dowód na zdjęciu z II  ZWW)
 -Bielizna na zmianę (koszulka, majtki) maksymalnie tyle ile planujemy noclegów Poza w/w oraz tym co mamy na sobie nie zabieramy nic, bo po co to nosić a i tak nie będzie okazji się przebierać.