Zlot czarnych barw

Archiwum / 13.04.2008

„Choć dla wielu trzynastka złowroga i z wielkim lękiem wszyscy przed nią drżą, my ją kochamy, tę liczbę nam drogą, bo ją kochamy, drużynę swą…”. Słowa hymnu krakowskiej i wileńskiej Czarnej Trzynastki, prowadzonych przez Józefa Grzesiaka „Czarnego”, po dziś dzień rozbrzmiewają na zbiórkach kilkudziesięciu środowisk rozrzuconych po całej Polsce.

Drużyny i szczepy z różnym bagażem doświadczeń łączą bohaterowie (Grzesiak „Czarny” i Zawisza Czarny – patron pierwszej Czarnej Trzynastki), barwy i ten sam problem: pomysły na przyszłość. Jak korzystać z dziedzictwa Grzesiaka i legendy Czarnej Trzynastki we współczesnym harcerstwie? Czy postawić na historię i hermetyczny kult bohatera? W jaki sposób otwierać się na społeczność lokalną i promować czarne barwy w ZHP?

Z tymi i innymi wyzwaniami przyjdzie się zmierzyć uczestnikom Ogólnopolskiego Zlotu Harcerskiego im. Józefa Grzesiaka „Czarnego”, który w dniach 06-08.06.08 odbędzie się w Szczecinku (Chorągiew Zachodniopomorska).

Głównym zamierzeniem 13 Czarnych Szczepów im. Zawiszy Czarnego ze Szczecinka i Radomska, które organizują tegoroczną edycję zlotu, jest spotkanie i integracja czarnych środowisk z całej Polski, wspólna dyskusja nad programem na przyszłość, ale nade wszystko dobra zabawa, wszak Czarni z niej słyną.

Zróżnicowane pod względem trudności trasy piesze wiodące przez malownicze rezerwaty Pojezierza Drawskiego, tworzenie harcerskiego graffiti i wielki koncert dla zlotowiczów i mieszkańców miasta pod szyldem „Harc Rock Cafe”, to tylko niektóre z zapowiadanych atrakcji.
Jeśli więc, drogi Czytelniku, nosisz czarne barwy, a trzynastkę uważasz za szczęśliwą liczbę, to już zarezerwuj sobie pierwszy czerwcowy weekend na wizytę w Szczecinku. Przyjeżdżaj, baw się i działaj ku przyszłości. Bo czerń zobowiązuje.

Wszystkie szczegóły związane ze Zlotem już w następnym numerze NT.
Obrazek: http://czarna_13.republika.pl/gal/his1.jpg

pwd. Maciej Grunt – komendant 13 Czarnego Szczepu im. Zawiszy Czarnego w Szczecinku, studiuje technologie informacyjne w zarządzaniu na Politechnice Wrocławskiej, finanse na SGH i rozkład jazdy pociągów relacji Warszawa – Wrocław.