Zmiany, zmiany…

Jestem w Związku / Radosław Rosiejka / 25.03.2018

Jedne były niemal niezauważone, inne wzbudziły wiele emocji. Mowa o zmianach w zespołach i wydziałach Głównej Kwatery ZHP. Ich szefów i kierowników zapytaliśmy o plany na najbliższe miesiące.

Najświeższą zmianą jest ta w Zespole Harcerstwa Akademickiego. 17 marca przedstawiciele kręgów akademickich zdecydowali w głosowaniu, po burzliwych i trwających do godziny 4 nad ranem obradach, że nową szefową zespołu zostanie phm. Agata Królak.

Nowy zespół, którego ostateczny skład tworzony był również o tej porze będzie zajmować się przede wszystkim realizowaniem uchwały, którą przyjął zjazd Ruchu Programowo-Metodycznego „Akademicy”. Dla środowiska akademickiego to wielkie wyzwanie. Uchwała dotyczy określenia miejsca Akademików w strukturze ZHP oraz przeprowadzenia konsultacji wewnętrznych z kręgami akademickimi i ich komendantami. Nasza praca będzie opierać się głównie na przygotowaniu odpowiednich materiałów oraz organizacji spotkania w czerwcu, gdzie spotkamy się środowiskiem akademickim z całej Polski, aby zadecydować w jakim kierunku Akademicy będą dążyć – wyjaśnia Agata Królak.

Nasz zespół stawia na przejrzystość

Oprócz tego, w pewien sposób pośrednio, liczymy na zacieśnienie więzi między samymi kręgami oraz większą współpracę Zespołu Harcerstwa Akademickiego z ich przedstawicielami. Nasz zespół stawia na przejrzystość działania wśród Akademików i współpracę z komendantami oraz członkami kręgów akademickich, działając zgodnie z demokratycznymi tradycjami działania Ruchu Programowo-Metodycznego „Akademicy” – dodaje Agata.

Zmiany w wydziałach GK ZHP

Na mocy rozkazu z 28 lutego doszło oficjalnie do kilku zmian w zespołach i wydziałach Głównej Kwatery ZHP. Nowością jest Wydział Wychowania, którego zadaniem jest zbieranie materiałów naukowych dotyczących rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży oraz materiałów z zakresu pedagogiki i psychologii.

Chcemy, żeby każde działanie w ZHP, czy to dotyczące zestawu sprawności, czy znaków służb, było poparte przesłankami związanymi z najnowszymi osiągnięciami nauki – wyjaśnia niedawno mianowana kierowniczka Wydziału Wychowania hm. Anna Pospieszna.

Zajmiemy się rozwijaniem współpracy z polskim środowiskiem naukowym

Ania, pytana, czym teraz zajmuje się wydział odpowiada, że priorytetem jest zebranie wyników badań związanych z instrumentami metodycznymi. Kiedy zamkniemy ten projekt zajmiemy się rozwijaniem współpracy z polskim środowiskiem naukowym. W planach są konferencje i wspólne projekty badawcze – zapowiada.

Kolejna zmiana dotyczy Wydziału Wsparcia Metodycznego, którego kierowniczką została hm. Monika Woźnica. – Na razie priorytetem jest zlot ZHP w Gdańsku, na którym będzie ponad 12000 uczestników – przyznaje.

Jak dodaje nowa kierowniczka wydziału najbardziej zależy jej na jak najefektywniejszym działaniu i dawaniu wsparcia referatom, które przekazują je każdemu drużynowemu. – Drugim celem na najbliższe miesiące jest kontakt z referatami i programowcami chorągwi, żebyśmy wypracowali zmiany w strukturach lub upewnili się, że obecna jest dobra – mówi Monika Woźnica.

Marzy mi się spotkanie ze skautami z Europy, którzy opowiedzą, jak u nich wygląda struktura. Jednak mamy trochę nieefektywną strukturę, skupiamy się na formie, a nie na treści – dodaje.

„Mnóstwo rozmów”

W połowie lutego doszło do głośnej zmiany szefa Zespołu Wędrowniczego przy Wydziale Wsparcia Metodycznego GK ZHP. Było to zaskoczenie dla zespołu oraz referatów wędrowniczych, które poprosiły GK ZHP o wyjaśnienia. Część z szefów referatów wędrowniczych zaproponowała, aby wybór szefa Zespołu Wędrowniczego odbywał się w głosowaniu.

Ostatecznie doszło do spotkania, na którym przedstawiono powody decyzji. De facto zmienił się cały zespół, a emocje zaczęły opadać dopiero po dwóch tygodniach. Zespół Wędrowniczy pracuje i rozmawia już z szefami referatów o planach.

Najbliższy czas to docieranie się naszych koncepcji

W ciągu kilku tygodni staraliśmy się odbyć mnóstwo rozmów, słuchać i układać wszystko w całość. Najbliższy czas to budowanie zespołu, zbieranie i uzupełnianie informacji z terenu oraz docieranie się naszych koncepcji. Ważne, żeby od razu zabrać się do pracy, choć dalekosiężne plany i cele muszą jeszcze poczekać, bo chcemy je wyznaczyć na solidnych podstawach i szczegółowym obrazie ruchu wędrowniczego – przyznaje hm. Sylwia Wójcik.

Skoro emocje już nieco opadły, to muszę dodać, że poza myśleniem o przyszłości jest jeszcze tu i teraz. Bieżące sprawy i projekty nie uznają przerw – dodaje nowa szefowa Zespołu Wędrowniczego.

Zmiany w Na Tropie

Do zmian personalnych, i nie tylko, doszło również w Na Tropie. Ważny Trop i Na Tropie Środowisk mają nowych szefów działów. A to oznacza więcej artykułów, które mogą się wam, drodzy czytelnicy, spodobać, zainspirować lub skłonić do przemyśleń i dyskusji.

Po spotkaniu redakcji, które odbyło się na początku marca zdecydowaliśmy się wejść na Instagrama. Jeśli jeszcze nas tam nie obserwujecie to zachęcamy do tego.

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego od tygodnia nie można komentować artykułów na naszych stronach, śpieszymy z odpowiedzią. Dotychczas korzystaliśmy z aplikacji Disqus, w której swoje konto można powiązać z Facebookiem. Jednak zauważyliśmy, że aplikacja w niefortunny sposób wyświetla reklamy, które mogły sugerować, że są one umieszczone na stronie przez redakcję. Nigdy nie mieliśmy reklam i nie zamierzamy ich mieć, ponieważ Na Tropie funkcjonuje na zasadach wolontariatu. Jednocześnie poszukujemy nowego rozwiązania dla komentarzy pod artykułami.

nt-reklama

 

Przeczytaj też: Roverway. Wcale nie o rowerach

Radosław Rosiejka - instruktor Zespołu Wędrowniczego WWM GK ZHP, przez dwa lata drużynowy drużyny wędrowniczej w Hufcu "Piast" Poznań-Stare Miasto. Lubi jeździć na rowerze i słuchać muzyki, ale nie robi tego równocześnie.