Zostań Akademikiem!
O codziennym działaniu, kształceniu, planach na ten rok akademicki oraz zlocie Diablak opowiada Szefowa Zespołu Harcerstwa Akademickiego, phm. Agata Królak.
Na początek pytanie wprowadzające, z myślą o niektórych czytelnikach: kim właściwie są Akademicy? Gdzie działają?
Akademicy to osoby działające w kręgach w miastach akademickich całej Polski. Jesteśmy ewenementem na skalę naszej organizacji – jako kręgi tworzymy silną wspólnotę o dużej świadomości. Członkami ruchu akademickiego są instruktorzy oraz specjalistyczna kadra wspierająca. Celem działania ruchu akademickiego jest wspieranie wszystkich szczebli struktury ZHP poprzez działania kadry instruktorskiej i specjalistycznej zrzeszonej w kręgach akademickich i umożliwienie jej rozwoju w odpowiednim obszarze eksperckim.
Trochę o liczbach: ile kręgów akademickich aktualnie działa w kraju? Jaka jest ich liczebność?
Aktualnie w Polsce działa 14 kręgów akademickich w następujących miastach: Białystok, Bydgoszcz, Gdańsk, Kraków, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Śląsk, Toruń, Warszawa oraz dwa kręgi działają we Wrocławiu. Łącznie jest nas około 200 osób, zrzeszonych w Ruchu Akademickim, z czego 50% to instruktorzy.
Czy w tym roku akademickim planowane jest powstanie jakiegoś nowego kręgu?
Pojawiła się myśl, podłapana przez kilka chętnych osób, o stworzeniu kręgu akademickiego w Łodzi. Ale na razie nie będziemy zdradzać więcej.
Już w grudniu odbędzie się KUDR
Jakie są plany Zespołu Harcerstwa Akademickiego na ten rok akademicki?
Przede wszystkim wspierać kręgi. Mimo zmian to pozostaje naszym najważniejszym zadaniem. Służymy pomocą i radą, pomagamy napisać dobre plany pracy i tworzymy okoliczności do spotkań środowiska akademickiego i wymiany doświadczeń. Już w grudniu odbędzie się KUDR (Kurs Kadr Kręgów Akademickich, w tym roku w Łodzi), zbliżają się również marcowe Warsztaty Akademickie.
Czy jako Zespół Harcerstwa Akademickiego odczuwacie jakieś zmiany w codziennej pracy i funkcjonowaniu po tym, jak staliście się oddzielnym zespołem w Wydziale Wsparcia Metodycznego i rozwiązano Ruch Programowo-Metodyczny Akademicy?
Nasza praca opiera się przede wszystkim na kontakcie z kręgami
Na pewno jest inaczej. Bierzemy udział w spotkaniach Wydziału Wsparcia Metodycznego, jako piąty ważny głos. Również kwestie formalne wyglądają inaczej, np. plany pracy. Jako Zespół Harcerstwa Akademickiego pojawiliśmy się z naszymi celami w Instrukcji Działania Głównej Kwatery. Jednakże tak jak już mówiłam wcześniej – nasza praca opiera się przede wszystkim na kontakcie z kręgami i pracy z nimi.
Na jakim etapie są prace związane z czerwcową uchwałą zjazdową? Co się aktualnie dzieje w tej sprawie?
Prace nad uchwałą trwają, chcemy wykorzystać też w tym celu nasze grudniowe spotkanie na KUDRze – kursie dla szefów oraz rad kręgów akademickich. Do marca, czyli do spotkania podczas Warsztatów Akademickich, realizacja uchwały będzie zakończona oraz przegłosowane zostaną kwestie przez ZHA wypracowane.
Zakończył się Ogólnopolski Zlot Harcerzy Akademików i Wędrowników Diablak. Gdzie, kiedy i pod jakim hasłem odbyła się tegoroczna impreza?
Jak co roku, zlot Diablak organizowany jest przez KHKA Diablak. Ta edycja (25) odbyła się w macierzystym mieście Diablaka, czyli w Krakowie, w terminie 16-18 listopada. Hasłem tegorocznego zlotu było 50 twarzy szczęścia, które to hasło zbliżyło nas do tematu przede wszystkim szczęścia w społeczeństwie, ale też szczęścia w nas samych i to nie tylko w znaczeniu poziomu serotoniny czy produkcji endorfin. Według mnie jest to bardzo ważny temat, szczególnie w czasach, kiedy stwierdza się coraz więcej zachorowań na depresję i inne zaburzenia psychiczne.
Przeczytaj też:
Patrycja Kiryluk - - przewodnicząca Gdańskiego Harcerskiego Kręgu Akademickiego „Flavio Note”, rozpoczyna przygodę ze studiami doktoranckimi. Uwielbia wzajemność oddziaływań, ciszę muzeów, kolor fioletowy i podróże koleją.