Teatralny zawrót głowy

Na Tropie Kultury / Marta Jeżak / 09.01.2020

Jeżeli wybieracie się na biwak albo weekend do jednego z większych miast, koniecznie odwiedźcie któryś z lokalnych teatrów. Poniżej prezentuję wam subiektywny spis najciekawszych teatrów w dużych miastach.

Dlaczego w ogóle warto chodzić do teatru? O tym już pisałam i odsyłam do pierwszego mojego tekstu. Teatr pobudza nas do myślenia. W dobrym spektaklu nie wszystko jest powiedziane wprost. Reżyser zostawia widzowi pole do interpretacji i zastanowienia się nad poruszanymi tematami. Tym samym skłania nas do refleksji nad sobą i nad otaczającą nas rzeczywistością.

Poniżej znajdziecie subiektywny spis najciekawszych teatrów w dużych miastach.

Warszawa

Teatr Nowy – to miejsce dla osób, które szukają awangardowych rozwiązań i sztuki różnego rodzaju. Klimatyczne, modernistyczne, z dobrym jedzeniem i księgarnią. Połączenie idealne.

Teatr Rozmaitości – ciekawy, awangardowy, poszukujący teatr. Nie boi się stawiać trudnych pytań i poruszać niewygodnych tematów.

Teatr Narodowy – tutaj znajdziecie klasykę literatury, w mniej lub bardziej nowoczesnym wydaniu. Jeżeli ktoś ma potrzebę ubrania się odświętnie się i pójścia do instytucji kultury, to to miejsce temu sprzyja. Piękne, bogato zdobione wnętrza pozwalają poczuć aurę sztuki.

Teatr Powszechny – jeżeli chcecie dyskutować na trudne tematy, jesteście odważni i otwarci, to wybierzcie się do tego teatru. To teatr, który się wtrąca, czasami oburza, ale porusza wątki dyskryminacyjne i jest teatrem mocno politycznym i zaangażowanym.

Instytut Teatralny – tutaj organizowane są mniejsze i mało komercyjne wydarzenia. Warto zerknąć, co dzieje się w tym miejscu.

Teatr 21 – zespół tworzą osoby z zespołem Downa, dzięki czemu widz spotyka się z innym wymiarem sztuki, która dosłownie i w przenośni nie ma granic.

Kraków

Narodowy Teatr Stary – najbardziej znany teatr w Krakowie. W repertuarze Starego znajduje się trochę klasyki, trochę awangardy. Jedna rzecz jest pewna – we wszystkich spektaklach gra świetna obsada.

Teatr Słowackiego – jest bardziej klasyczny, ale w repertuarze znajduje się również dużo nowoczesnej dramaturgii. Jeżeli nie zajdziecie do środka, to budynek teatru uwzględnijcie na szlaku zwiedzania architektury miasta.

Teatr AST – tutaj grane są spektakle dyplomowe szkoły teatralnej. Bardzo często są one naprawdę dobre i grane jedynie przez jeden sezon teatralny.

Teatr Nowy Proxima – to stosunkowo młoda instytucja, ale silnie rozwijająca się. Reżyserują tutaj znani i ciekawy twórcy. Dobra lokalizacja – na krakowskim Kazimierzu.

Teatr Łaźnia Nowa – tutaj natomiast możemy zwiedzić miasto z innej strony – Nowej Huty. Teatr ciekawy, nie tylko z projektami teatralnymi.

Wrocław

Teatr Muzyczny Capitol – pierwszy muzyczny teatr w tym zestawieniu. Grane są tu zarówno komedie, tragedie, jak i sztuki współczesne. Jeżeli lubicie muzykę, to warto się do niego wybrać. Bardzo trudno o bilety, bo szybko się wyprzedają.

Teatr Pieśni Kozła – spektakle są grane tutaj rzadko i trzeba dosłownie polować na bilety. Teatr ten to jednak powrót do korzeni, antycznego chóru. To pierwsza taka propozycja w tym zestawieniu – próbki ich działalności możecie posłuchać na YouTube.

Instytut Grotowskiego – tutaj grane są małe, niezależne spektakle na dobrym poziomie. Instytut oferuje ciekawe tytuły i dużą różnorodność w doborze repertuaru.

Łódź

Teatr Jaracza – najsłynniejszy i najstarszy łódzki teatr. W repertuarze znajdują się przedstawienia dla dzieci, farsy czy klasyki dramaturgii. Warto sprawdzić repertuar tej instytucji przed przyjazdem do Łodzi.

Poznań

Teatr Polski w Poznaniu – oferuje bogatą ofertę wydarzeń do wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych. W różnorodnym repertuarze każdy znajdzie coś dla siebie.

Gdańsk

Teatr Szekspirowski – jeżeli nie uda wam się dostać na jedno z wydarzeń organizowanych przez teatr, możecie zwiedzić sam budynek, który ma niezwykle ciekawą architekturę.

Teatr Wybrzeże – najciekawszy gdański teatr. Posiada ciekawy, zróżnicowany program. Teatr gra nie tylko ciekawe spektakle, ale posiada także bogatą ofertę edukacyjną.

 

Dla wytrwałych – dobra rada. Kupujcie bilety do teatrów z dużym wyprzedzeniem – wtedy znajdziecie dogodne dla siebie miejsce, a rezerwując bilety grupowe (dla całej drużyny) zaoszczędzicie pieniądze.

 

Przeczytaj też:

Marta Jeżak - miłośniczka teatru, podróży i kotów. Studentka Akademii Teatralnej w Warszawie i instruktorka Hufca ZHP Beskidzkiego, redaktorka naczelna "Z perspektywy"