Teatr w harcówce

Na Tropie Kultury / Marta Jeżak / 13.11.2019

Myśleliście kiedyś o tym, żeby zabrać swoją drużynę do teatru? Obejrzeć spektakl, który byłby punktem wyjścia do dyskusji albo zwieńczeniem rozważań na dany temat? Problem może pojawić się, gdy w repertuarze waszego lokalnego teatru nie ma nic, co by was interesowało. Jest jednak na to sposób.

Jeżeli nie macie fizycznej możliwości pójścia do teatru, zaproście teatr do waszej harcówki czy waszych domów. Aby wam to ułatwić, poniżej przygotowałam listę teatralnych netflixów. Zobaczcie, co ciekawego możecie znaleźć w sieci.

NINAteka

ninateka.pl

To zdecydowanie najbardziej popularna platforma umożliwiająca oglądanie spektakli za darmo lub za drobną opłatą. Znajdziecie tam dzieła zrealizowane przez wybitnych twórców – Tadeusza Kantora, Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupę, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzynę, Annę Smolar czy Jana Klatę.

Bogata oferta platformy pozwoli wam wybrać odpowiedni repertuar i zacząć przygodę z teatralnym światem. W serwisie znajdziecie nie tylko spektakle, ale także opery, słuchowiska, przedstawienia taneczne, zwiastuny, wywiady, dokumenty, wykłady czy reportaże. Ninateka nierzadko jest jedynym miejscem, w którym możecie obejrzeć niegrane już spektakle.

Teatr Telewizji

vod.tvp.pl

Wiecie, że spektakle Teatru Telewizji nadal możecie oglądać na małym ekranie? Zazwyczaj są one emitowane w poniedziałki około 20:25 w telewizji publicznej. Niestety nie zawsze pasuje nam taka godzina. Wszystkie jednak wyemitowane spektakle znajdziecie na specjalnej platformie.

W serwisie znajdziecie naprawdę szeroki wachlarz spektakli – od inscenizacji klasycznych dzieł, przez współczesne, aż po spektakle dla dzieci. Korzystając jednak z platformy w wersji bezpłatnej, należy przygotować sobie popcorn na reklamy.

#TheMuBa

themuba.com

To stosunkowo młoda platforma założona w 2018 roku przez Borysa Szyca, Jarosława Kuźniara i Marka Maślonkę. #TheMuBa (theatre – music – ballet) to spektakle teatralne, koncerty, przedstawienia baletowe, dostępne w wersji LIVE na nowoczesnej platformie internetowej.

Aby skorzystać z serwisu należy się najpierw zarejestrować – nie jest to jednak skomplikowane i wymaga podania jedynie maila i hasła. Wybór spektakli nie jest póki co oszałamiający, a za wykupienie dostępu na 48 godzin należy zapłacić około 20-30 zł, ale na pewno warto śledzić działalność tego teatru online.

Teatr Wielki – Opera Narodowa

vod.teatrwielki.pl

Od 2015 roku w Internecie możemy oglądać spektakle prezentowane na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Dzięki platformie można oglądać transmisje na żywo i nagrania wybranych spektakli oraz zwiastuny przedstawień baletowych, operowych i innych. Jeżeli chcecie wyruszyć w podróż z operą i baletem, to miejsce na pewno wam w tym pomoże.

The Opera Platform

operavision.eu

Jeżeli lubicie operę albo chcielibyście przekonać się czy to wasz styl, polecam odwiedzenie The Opera Platform. Serwis współpracuje z teatrami z całej Europy, dzięki czemu ma bardzo bogaty repertuar. Przedstawienia można wybierać spośród wielu popularnych tytułów i twórców. Minus? Większość spektakli posiada tylko angielskie napisy.

Teatr Polskiego Radia

polskieradio.pl

Lubicie audiobooki? Może słuchowiska teatralne także przypadną wam do gustu! Spektakle radiowe rozwijają wyobraźnię i są wygodne w odbiorze, bo można ich słuchać dosłownie wszędzie. Przekonajcie się na własnej skórze, jak działa magia teatru i wsłuchajcie się w głosy wybitnych polskich aktorów.

Teatr może być na wyciagnięcie ręki – wystarczy, kilka kliknięć i możecie przenieść się w dowolne miejsce w dowolnym czasie. Życzę wam ogromu doznań i wrażeń!

 

Przeczytaj też:

Marta Jeżak - zaczęła słuchać już świątecznych piosenek z kubkiem gorącego kakała i książką w ręku. Studentka Akademii Teatralnej w Warszawie, redaktorka naczelna "Z perspektywy"