Trasa koncertowa po Polsce

Na Tropie Kultury / Justyna Sankowska / 14.06.2016

„Cudze chwalicie, swego nie znacie”, czyli pierwsza część natropowej wyprawy po Polskiej kulturze. Przed wami młodzi, zdolni, a przede wszystkim nasi (polscy) muzycy!

Na początku należy zaznaczyć, że Polacy nie zawsze śpiewają w ojczystym języku. Osoby, które za wymówkę przyjmują „wolę słuchać czegoś po angielsku” muszą zastanowić się, czy na pewno jest to rzecz nieosiągalna wśród naszych artystów. Jako przykład na warsztat weźmy Dawida Podsiadło, który bardzo szybko wybił się na polskim rynku muzycznym śpiewając zarówno po polsku, jak i angielsku. Do dobrze znanych gwiazd zaliczyć możemy również Artura Rojka, który zachwyca swym oryginalnym głosem, czy The Dumplings – młody duet, który dzięki swojej muzyce zwiedza świat, a każda ich kolejna piosenka przyciąga tłumy nowych odbiorców! Zespół zaczął karierę od publikowania swoich piosenek na YouTubie. Kto by pomyślał, że dziś bilety na ich koncerty wyprzedają się tak szybko?


 

Młodzi, zdolni i…

…wybitni. Radzimir Dębski, znany jako Jimek, jest kompozytorem muzyki filmowej i rozrywkowej. Ukończył Uniwersytet Fryderyka Chopina w Warszawie, a teraz, jako dyrygent oraz producent muzyczny, tworzy muzykę do polskich programów i seriali (m.in. do „Ranczo”). Sławę zyskał w 2012 roku, gdy został laureatem w konkursie na remix piosenki Beyonce „End of Time”. Jako autora muzyki możemy posłuchać go w filmach takich jak „Miasto 44”, „1920 Bitwa warszawska” czy „Orkiestra niewidzialnych instrumentów”.


… nierozpowszechnieni, czyli Piotr Zioła – dwudziestoletni piosenkarz, który 4 lata temu podjął próbę występu w X Factorze. To polski twórca alternatywnej muzyki pop. Chociaż jako szesnastolatek nie doszedł do ostatniego etapu show, nie skończył swojej przygody z muzyką i swoim oryginalnym głosem zachwyca po cichu. Zioła w swoich utworach inspiruje się przede wszystkim muzyką lat 50. i 60.

 

…oryginalni. Baasch – młdy artysta początkowo znany jako kompozytor soundtracka do filmu „Płynące wieżowce”. Tworzy utwory, które nawiązują do lat 80. Echo klasyki gatunku tamtych lat najbardziej słychać w utworze „Crowded Love”, który powstał z udziałem BOKKI (kolejny polski zespół godny uwagi). Piosenki „Shout” czy „Siamese Sister” przywołują do głowy zespoły takie jak Depech Mode czy New Order. Oczywiście Bartosz Schmidt komponuje też muzykę typowo współczesną – można określić ją mianem klubowego elektro-popu. Głos artysty jest głęboki i nasycony „dramatycznymi” emocjami. Warto posłuchać więcej niż jednej piosenki, ponieważ dyskografia artysty jest nieco zróżnicowana.

 

…wrażliwi. Czy ktoś z was słyszał o Zuzannie Jurczak? Młoda piosenkarka, która dopiero co przedziera się przez tłumy muzyków na YouTubie, śpiewa głosem kojącym i zarazem urzekającym. Jak na razie sama prowadzi swój funpage na Facebooku, a jej utwory docierają do niewielkiej liczby osób. Pomimo tego, uważam, że są to pierwsze kroki artystki, która z czasem może stać się piosenkarką na miarę Sia.

 

 

…pomysłowi. XXANAXX już z samej nazwy kusi, aby otworzyć playlistę i sprawdzić, co to takiego. Duet od 3 lat tworzy muzykę elektroniczną. Klaudia Szafrańska po występie w X Factor rozpoczęła poszukiwania producenta, podczas których trafiła na Michała Wasilewskiego (Voo). Obydwoje, po niespełna jednym spotkaniu, postanowili podjąć współpracę, która chwilę potem zaczęła owocować w internecie. Kompozycje XXANAXX są pełne głębokich basów, maszyn perkusyjnych i uniwersalnego brzmień.


…romantyczni. Arkadiusz Glensk, czyli Fismoll, jest twórcą muzyki akustycznej i lirycznej. Choć ma dopiero 22 lata, komponuje utwory, które podbiją niejedno złamane serce swoją wrażliwością. O jego twórczości mówi się, że jest nieco baśniowa, a przez znawców Fismoll został porównywany do światowej sławy Bona Ivera czy Sigur Rós. Ciekawostką jest fakt, że artysta już od dziecka lubił podśpiewywać pod nosem. Stąd też pseudonim artystyczny – jego ojciec – muzyk – uważał, że chłopiec śpiewa właśnie w tonacji fis-moll.


…nieznani. Oxford Drama to duet dwójki młodych wrocławian, którzy dwa lata temu postanowili związać swoje życie z muzyką. Obydwoje studiowali filologię angielską, co sprawia, że to właśnie teksty w tym języku przodują w ich twórczości. Do produkcji utworów używają komputera, syntezatora i samplera. Swoje piosenki zaliczają do „eksperymentalnego popu”. Choć swoją historią przypominają The Dumplings, należy zaznaczyć, że Oxford Drama stawia na jeszcze bardziej elektroniczne brzmienie, a piosenkę „Limbo” określają, jako wzór stylu, w którym chcą tworzyć.

 

…niezwyczajni. Czasem, aby osiągnąć coś rozpoznawalnego przez innych, wystarczy spełniać swoje inspiracje. Najlepszym przykładem na to jest Coals. Ten duet swoją wspólną przygodę z muzyką zaczął w internecie. Połączyli oni swoje umiejętności i talenty, aby stworzyć zespół, którego muzyka będzie zupełnie „inna”. Rok temu, czyli na początku swojej kariery, zostali zaproszeni na OFF Festiwal. Ich muzyka jest w brzmieniu dojrzała, choć artyści niedawno weszli w dorosłość. Unoszące się dźwięki sprawiają wrażenie chłodnych, nieco delikatnych, zawierając zarazem elementy elektryczności. W XXI wieku utwory Coals powinny dać odbiorcom przede wszystkim wytchnienie, dlatego po ciężki dniu zachęcam do oddania się melodii młodego duetu.


…zagraniczni. Na sam koniec może nieco starsza, ale w dalszym ciągu nie wszystkim znana Mary Komasa. Piosenkarką stała się po odejściu z modelingu. Kiedy wyjechała do Niemiec, zaczęła nagrywać utwory skomponowane przez męża, Antoniego Łazarkiewicza. Na jej debiutanckiej płycie można usłyszeć piosenki, które dzięki pracy partnera, przypominają ilustrację do filmu. Wśród kawałków nie brakuje również trochę mocniejszego brzmienia. Przypasowałam ją do przymiotnika zagraniczni, ponieważ album powstał w niemieckiej wytwórni, a wśród utworów można wyodrębnić głosy naszych zachodnich sąsiadów.

Na szczycie muzycznej wieży stoją już bardziej doświadczeni piosenkarze. Znani wszystkim: Mela Koteluk, Brodka, a także Organek czy SKUBAS, którzy zaskakują swoją barwą niejednego ze słuchaczy! Czy dadzą szansę na zdobycie popularności nieco młodszemu pokoleniu? Ten artykuł to tylko smaczek, ponieważ lista ujawniających się polskich muzyków rośnie z roku na rok. Już niedługo kolejna dawka polskich artystów. W jakiej dziedzinie sztuki tym razem?

Justyna Sankowska - uczennica liceum, na szalonym mat-polu, zakochana w teareze i poszukująca chwili wytchnienia w górach. Najbardziej odpoczywa w tzw. stanie wiecznej podróży, między miastami Polski.