Wędrownicy Zwolnieni z Teorii

Jestem w Związku / Monika Czokajło / 03.11.2021

Został miesiąc na zdecydowanie się, czy chcecie w swojej drużynie realizować służbę w formule projektu społecznego i uczyć się działania na dużą skalę w zgodzie z metodyką zarządzania projektami.

Do 30 listopada 2021 roku* możecie rejestrować swoje projekty w tegorocznej edycji Zwolnionych z Teorii. To propozycja idealna dla wędrowniczych zespołów, zarówno tych doświadczonych, jak i tych, które dopiero szukają swojego pomysłu na służbę.

O co chodzi?

Zwolnieni z Teorii to wyjątkowa platforma, ułatwiająca młodym ludziom tworzenie własnych projektów społecznych. Rejestrując się na www.zwolnienizteorii.pl , otrzymujecie dostęp do cennych wskazówek, które krok po kroku przeprowadzą was przez realizację waszego projektu. Będziecie wspólnie planować i inicjować projekt, nawiązywać partnerstwa, doskonalić pracę w zespole, tworzyć harmonogram i budżet. Możecie też liczyć na opiekę Mentora – osoby, która ma już własne doświadczenia w realizacji projektu. Każdy, kto ukończy projekt w ramach Zwolnionych z Teorii, zdobywa międzynarodowy certyfikat z zarządzania projektami wydany przez Project Management Institute ATP. To będzie potwierdzenie zdobytych przez was umiejętności – wartościowy dodatek do CV!

W Zwolnionych z Teorii projekt społeczny to każda, nawet najprostsza inicjatywa, która zmienia wasze otoczenie na lepsze. Wasz projekt może dotyczyć kultury, sportu, nowych technologii, przestrzeni miejskiej, sztuki… możecie rozwiązać problem, który widzicie i was denerwuje, wykorzystując swoje pasje i zainteresowania.

Projekt to gotowy pomysł na wędrowniczy trop, a także okazja do zdobywania Odznaki Skautów Świata

Każdy projekt musi być zrealizowany w jednym z czterech formatów: reklama społeczna, wydarzenie publiczne, projekt technologiczny, zbiórka charytatywna, a dodatkowo musi wpisywać się w jeden z tematów: edukacja, kultura, ekologia i natura, zdrowie i sport, przestrzeń miejska, społeczeństwo obywatelskie, społeczność lokalna.

Projekt zaplanowany w ten sposób to gotowy pomysł na wędrowniczy trop, a także okazja do zdobywania Odznaki Skautów Świata (Scout of the Word Award). To wyjątkowa, przyznawana przez WOSM odznaka, którą może zdobyć każda młoda osoba podejmująca działania na rzecz rozwiązywania problemów współczesnego świata w swoim środowisku lokalnym).

Zajrzyjcie na www.zwolnienizteorii.pl i zobaczcie przykłady ukończonych projektów. Niektóre z nich były realizowane przez harcerskie zespoły.

Harcerskie projekty

W ramach Zwolnionych z Teorii grupa wędrowników pomogła samotnej matce dwójki dzieci, która straciła nogę w wyniku wypadku. Nazwa ich projektu to More than survive, ponieważ, żeby zachęcić ludzi do wpłat, dzielili się wiedzą z zakresu survivalu i harcerskim klimatem, organizując koncert. W ten sposób, dzięki temu udało im się zebrać ponad 4 tysiące złotych.

Kampania dotarła do 180 tysięcy młodych ludzi

Inny projekt zrealizowany przez harcerską ekipę to kampania Grażyna Biznesu, której celem było zaznajomienie młodzieży z podstawowymi zasadami ekonomii. Zespołowi zależało, by oszczędzanie stało się dla nich łatwe i przyjemne. Uczyli, jak oszczędzać na przykładzie losów Grażyny i Janusza. Ich kampania miała dwie edycje, podczas których dotarli z materiałem edukacyjnym do 180 tysięcy młodych ludzi! W nagrodę otrzymywali podziękowania, że wreszcie ktoś nauczył się oszczędzania!

Korzyści jest więcej

Zwolnieni z Teorii to także olimpiada. Nietypowa, bo praktyczna i zespołowa. Finalistą olimpiady 2020/21 zostaje każdy, kto rozpocznie projekt i zbierze zespół do 30 listopada 2021, przejdzie na etap realizacji do 13 stycznia 2022, a następnie ostatecznie zakończy projekt do 6 kwietnia 2022.

Najlepsze projekty w Polsce są nominowane do nagrody Złotego Wilka. Laureatów wybiera kapituła składająca się z uznanych osobistości polskiego biznesu, mediów i organizacji społecznych.

ZHP i Zwolnieni z Teorii

ZHP aktywnie współpracuje ze Zwolnionymi z Teorii, by:

  • uczynić wędrowniczą służbę jeszcze bardziej skuteczną i profesjonalną,
  • wspierać i promować projekty wprowadzające realną zmianę społeczną na dużą skalę,
  • dać wam możliwość rozwijania kompetencji kluczowych w działalności społecznej czy na rynku pracy – kompetencji przyszłości.

Począwszy od tegorocznej edycji, platforma daje możliwość zarejestrowania projektów harcerskich i przypisania ich do chorągwi. Zakładając konto jako uczeń, w polu miasto wybierzcie ZHP – wtedy w polu twoja szkoła lub uczelnia będziecie mogli wybrać waszą chorągiew.

Na rejestrację projektów na www.zwolnienizteorii.pl macie czas do 30 listopada. Ale uwaga – projekty zarejestrowane po tym terminie również uczestniczą w programie i mają dostęp do pełnej funkcjonalności platformy, natomiast będą ocenione dopiero w kolejnej edycji.

W przypadku pytań i wątpliwości piszcie śmiało na [email protected].

 

Zobacz pakiet materiałów w Intranecie ZHP, specjalnie dla wędrowników:

 

*W 2021 roku można było rejestrować projekty do 30 listopada. Wszystkie daty w tekście dotyczą edycji Zwolnionych z Teorii w 2021 roku. W 2022 roku czas na rejestrację jest do 22 listopada!

 

Przeczytaj też:

Monika Czokajło - podharcmistrzyni, instruktorka hufca Warszawa-Żoliborz, entuzjastka Zwolnionych z Teorii.