SIM okiem składnicy harcerskiej
Nie ma co ukrywać, wdrażanie nowego Systemu Instrumentów Metodycznych okazuje się wyzwaniem dla wszystkich – zaczynając od władz naczelnych, kończąc na drużynowych, a nawet składnicach harcerskich.
To w składnicach harcerskich zaopatrujecie się we wszystkie sprawności i tropy – i to one muszą być zawsze dwa kroki przed harcerzami. Jak więc wygląda wdrażanie SIM 2.0 w Woda Góry Las – składnica harcerska? Przekonajcie się sami!
Od czego zaczęliśmy?
Chcieliśmy być gotowi na pytania, zarówno ze strony harcerzy, jak i rodziców
Na początku była edukacja – na przełomie sierpnia i września przeczytaliśmy wszystkie możliwe publikacje dotyczące nowego SIM (System Instrumentów Metodycznych ZHP), zarówno te z programu pilotażowego, jak i przyjęty na zbiórce 25-26 czerwca 2021 r. przez Radę Naczelną ZHP system instrumentów metodycznych. Dodatkowo pomocne okazało się SIM+, czyli poradnik dla każdej metodyki stworzony przez RPM Pryzmat oraz aplikacja, w której dostępne są wszystkie aktualne sprawności. Chcieliśmy być gotowi na pytania, zarówno ze strony harcerzy, jak i rodziców, którzy czasem zamawiając sprawności, nie mają pojęcia o istnieniu czegoś takiego, jak metodyka i instrumenty metodyczne, bo wcale nie muszą!
Ale to nie wszystko, co do tej pory zrobiliśmy w Woda Góry Las. Dodatkowo postawiliśmy na wsparcie w edukacji harcerzy – stworzyliśmy serię blogów o nowym systemie, a także wysłaliśmy do każdej chorągwi pakiety z Kompendium wiedzy o SIM 2.0, które powinny trafić do każdego hufca. To wiedza, którą powinien posiadać każdy instruktor, przekazana w telegraficznym skrócie. Oprócz tego, że jesteśmy składnicą harcerską, chcemy brać czynny udział w harcerskim życiu, a zmiana systemu instrumentów metodycznych stanowi kolejny kamień milowy w historii ZHP.
Od projektu do produktu
Najważniejszy etap stanowi jednak sama produkcja wszystkich plakietek. Przed rozpoczęciem realizacji kolejnej nowej sprawności, zwykle wykonujemy jej prototyp – sprawdzamy kolorystykę oraz wygląd haftu. Daje nam to 100% pewności, że sprawności i tropy będą wyglądały równie dobrze, albo i lepiej, niż na zaprojektowanych grafikach. Każdy projekt sprawności, czy tropu należy dodatkowo przerysować w specjalnym programie hafciarskim. W momencie projektowania ustalana jest również kolejność szycia – standardowo rozpoczynamy od obramowania, a następnie łączymy kolejne elementy projektu. Po wyhaftowaniu sprawności, każda z nich wycinana jest ręcznie.
Na naszą stronę internetową trafiło 693 tropów i sprawności
Z drugiej strony należało dostosować stronę internetową do wymagań postawionych przez SIM – łącznie musiało na nią trafić 693 tropów i sprawności zuchowych oraz harcerskich. Każda strona produktowa tworzona jest indywidualnie – posiada własny tytuł, grafiki oraz opis. Dzięki temu nie musicie już szukać wymagań na sprawności w książkach oraz uchwałach, wszystko znajdziecie w karcie konkretnego produktu. Zapewnienie najwyższej jakości zawsze stanowi dla nas priorytet, dlatego następnie testowaliśmy witrynę z perspektywy projektowej – upewnialiśmy się, że wszystkie funkcje działają zgodnie z naszymi założeniami… i znajdowaliśmy błędy.
Największe wyzwanie logistyczne tego roku
Astronautka? Fotograf? Świadomy konsument, a może wartownik? Mamy je wszystkie! Nowy System Instrumentów Metodycznych ZHP to ogromna szansa na rozwój, ale i niemałe wyzwanie logistyczne – w tym roku należy zapewnić dostęp do wszystkich sprawności zarówno starego, jak i nowego SIM – w końcu nikt nie wie, ile zuchów będzie realizowało sprawność święty Mikołaj, a ile trop Pomocnicy świętego Mikołaja. Łącznie daje nam to 1285 sprawności i tropów, które powinny być dostępne dla wszystkich harcerek oraz harcerzy, a to już niemała ilość. Wyzwaniem jest więc nie tylko ich produkcja, ale również przekształcenie magazynu w taki sposób, aby wszystko znalazło swoje miejsce.
Wszyscy byliśmy harcerzami
Praca z nowym SIM może okazać się prostsza i szybsza niż nam się wydaje
Dlaczego wkładamy tyle pracy we wdrożenie nowego SIM-u? Wszyscy byliśmy (jesteśmy) harcerzami. Doskonale wiemy, że praca z nowym systemem może okazać się stresująca. Wszechobecne wrażenie bałaganu i obawa przed nieznanym, może powodować chęć wycofania się z podjętej decyzji, nawet o częściowej adaptacji nowych instrumentów metodycznych do pracy drużyny. A wystarczy poznać je nieco lepiej i odkryć, że praca z nimi może okazać się prostsza i szybsza niż nam się wydaje. Włożenie nieco pracy na początkowym etapie z pewnością będzie tylko procentowało w kolejnych latach, kiedy zatrze się ślad po dawnych przyzwyczajeniach. Chcemy być nie tylko zwykłą składnicą harcerską, ale miejscem, które wspiera harcerzy.
Przeczytaj też:
Natalia Perlińska - zawodowo zajmuje się grafiką i marketingiem. Działa w zespole promocji Chorągwi Wielkopolskiej. Miłośniczka sztuki, podróży i projektów DIY.