Świętuj DMB ze skautkami i skautami z całego świata
Dzień Myśli Braterskiej – World Thinking Day to najważniejsze święto wszystkich skautek, skautów, harcerek i harcerzy. Jest to także niesamowita okazja do nawiązania międzynarodowych skautowych przyjaźni. Dowiedz się, jak to zrobić!
Pomysł obchodów Światowego Dnia Myśli Braterskiej zrodził się, gdy skautki z całego świata spotkały się w USA na 4. Światowej Konferencji WAGGGS. Jest to dzień międzynarodowej przyjaźni obchodzony od 1926 roku! Podczas tego dnia wspominamy Naczelną Skautkę Świata Olave Baden-Powell i założyciela skautingu – Roberta Baden-Powella. Jest to także niesamowita okazja do rozmyślań nad naszym harcerskim rozwojem, ale także do nawiązania międzynarodowych skautowych przyjaźni i pielęgnowania tych już istniejących.
Propozycja programowa WAGGGS na DMB
Jak co roku, tak i teraz WAGGGS wydał propozycję programową z okazji Dnia Myśli Braterskiej. W 2024 roku tematem przewodnim jest „Nasz świat, nasza pomyślna przyszłość”. Od trzech lat propozycja koncentruje się wokół tematu ekologii i zachęca, abyśmy zbadali powiązania między stanem środowiska a innymi globalnymi sprawami.
Propozycja jest punktem wyjścia do rozważań i podjęcia działań na rzecz klimatu
W tym roku będziemy rozważać, jak możemy wspólnie pracować nad stworzeniem bardziej pomyślnej przyszłości, w której wszystkie osoby mogą rozwijać się w środowisku zrównoważonym ekologicznie, wolnym od ubóstwa. Zadania w propozycji pozwolą uczestnikom przyjrzeć się wpływowi ludzi na środowisko i zasoby, z których korzystają. Uczestnicy rozwiną swoją wiedzę na temat ekologii, zdobędą nowe umiejętności i wyobrażą sobie, jak mógłby wyglądać bardziej zrównoważony świat. To, co jest w propozycji, to tylko punkt wyjścia do rozważań i podjęcia działań na rzecz klimatu i bardzo do tego zachęcam!
Akcja łączenia drużyn
Akcja łączenia drużyn z okazji DMB to niezwykła możliwość, aby tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej świętować ze skautkami i skautami z całego świata. Biorąc udział w akcji łączenia drużyn, jednostki ZHP mają szansę rozpocząć swoją międzynarodową przygodę na zbiórce, biwaku czy zimowisku – w schronisku czy w harcówce, niekoniecznie wyjeżdżając za granicę (choć zachęcamy do spotkań na żywo czy planowania wspólnie biwaków i innych działań)!
Waszym zadaniem będzie zrealizowanie zadania z propozycji programowej WAGGGS „Nasz świat, nasza pomyślna przyszłość. Środowisko i globalne ubóstwo” razem z partnerskim środowiskiem z zagranicy. Jak zdobyć zagranicznego partnera do wykonania tego zadania? Nic prostszego! To organizatorzy i organizatorki akcji łączą w pary zgłoszone polskie i zagraniczne jednostki, przekazując dane do kontaktu drużynowym. Wystarczy po otrzymaniu informacji o drużynie skautowej napisać do nich i kontynuować rozmowę ustalając szczegóły. To inspirujące i edukacyjne doświadczenie zarówno dla kadry, jak i członkiń i członków drużyn.
Akcja to szansa rozpoczęcia na zbiórce międzynarodowej przygody!
Działanie zaczyna się od idei Dnia Myśli Braterskiej – od życzliwych myśli i pozdrowień przesyłanych do skautek i skautów na całym świecie. Idąc krok dalej i wykorzystując możliwości, jakie daje nam współczesna technologia, możemy wysłać filmik czy zorganizować wirtualne spotkanie, podczas którego przedstawimy swoją jednostkę i poznamy partnerskie środowisko – z Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Czech, Argentyny czy wielu innych krajów. Możemy też zorganizować wspólną wędrówkę czy nawet weekendowy biwak, a z poznanymi drużynami możemy współpracować przez wiele następnych lat. Jest to niesamowita okazja do wymiany doświadczeń, poznania skautingu i nowych kultur, budowania więzi i współpracy na długie lata.
Również my mamy szansę pokazać innym naszą piękną Polskę, polskie tradycje, krajobrazy oraz zachęcić skautki i skautów do odwiedzenia naszego kraju. Przy okazji możemy pokazać to, jak działa harcerstwo, przekonać się czy i jak różni się od skautingu w innych krajach, przedstawić i porównać nasze wartości i obyczaje. Wysłać paczkę z plakietkami, poczęstunkiem lub chociaż kartkę pocztową.
Angażując się w tą akcję, wędrowniczki i wędrownicy mają szansę sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, na przykład umiejętność mówienia po angielsku czy francusku, czy montowania materiałów wideo, które będą potem udostępnione drużynie partnerskiej. Może przy okazji połączenia ze skautami i skautkami zrealizują jakieś wyzwanie lub trop?
Udział w akcji łączenia drużyn może być świetnym pierwszym krokiem do poznania tematu zagranicy w Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to również niesamowita okazja do służby na rzecz środowiska lokalnego. Pomóżcie młodszym drużynom, gromadom zuchowym w nawiązaniu kontaktu z zagraniczną drużyną. Na pewno skorzystają z waszej znajomości języków obcych czy głów pełnych pomysłów na ciekawe zbiórki i zabawy.
Co zrobić, aby wziąć udział w akcji?
Aby wziąć udział w akcji należy wypełnić ankietę: https://forms.office.com/e/HnLYym00Nk
Więcej informacji znajdziecie:
- na stronie Wydziału Zagranicznego na profilu Facebook,
- w intranecie WZA GK ZHP,
- u pełnomocników komendantów chorągwi ds. zagranicznych.
Zróbmy pierwszy krok, aby uświadomić sobie, jak ogromne możliwości mamy jako członkowie międzynarodowego ruchu skautów i skautek! Kontakt do organizatorek i organizatorów akcji: [email protected]
Na zgłoszenia czekamy do 04.02.2024 roku
Przeczytaj też:
Dominika Duszyńska - podharcmistrzyni, instruktorka Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery ZHP, przyboczna 7 BDSHiW „Forward” oraz wolontariuszka Regionu Europejskiego WAGGGS pracująca w zespole ds. zdrowia psychicznego. Z zagranicą w ZHP związana od 2018 roku. Poza harcerstwem jest lekarką.