7 sposobów na harcerstwo w domu

Jestem w Związku / Maria Korcz / 12.03.2020

Podobnie jak większość nie spodziewaliśmy się po minionej środzie niczego szczególnego. Mieliśmy iść na uczelnię, a po południu opublikować tekst o porannych rozgrzewkach na harcerskich wyjazdach. Tylko że na razie ani zajęć, ani biwaków nie będzie.

W poniedziałek 9 marca został opublikowany na stronie internetowej ZHP komunikat zalecający odstąpienie od organizacji wydarzeń masowych ze względu na rozwój sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Dynamiczny rozwój zdarzeń doprowadził jednak do zaostrzenia środków bezpieczeństwa i 11 marca dowiedzieliśmy się o decyzji zawieszającej pracę śródroczną w Związku Harcerstwa Polskiego do 31 marca.

By zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa zamknięto szkoły i uczelnie. Decyzja o wstrzymaniu prowadzenia zbiórek i wydarzeń zbiorowych jest więc jak najbardziej uzasadniona. Nie oznacza jednak ona, że na dwa tygodnie świat musi się zatrzymać, a drużynowi i zastępowi muszą zapomnieć o swoich harcerzach i wędrownikach. Możliwości wykorzystania czasu wolnego w sposób produktywny i bezpieczny jest wiele.

Oto naszych siedem pomysłów na robienie harcerstwa bez konieczności wychodzenia z domu.

1. Quiz wiedzy harcerskiej online 

Taki bieg sprawdzający wiedzę, tyle że online. Sprawdzisz w ten sposób wiedzę harcerzy na dowolny temat – od historii waszego środowiska, przez pierwszą pomoc po zagadnienia przyrodnicze. Quiz może dotyczyć wszystkiego, ale szczególnie ciekawie będzie, gdy nawiążesz w nim do ostatnich zbiórek czy akcji. Żeby go przeprowadzić polecamy aplikację Kahoot lub stronę quizme.pl . 

Rozmawiać można o wszystkim.

2. Kuźnica przez czat wideo

Możecie się widzieć, ale też nie musicie. Sama rozmowa, bez odczytywania reakcji z twarzy pozostałych uczestników, może wynieść formę kuźnicy na jeszcze wyższy poziom. Chodzi bowiem o to, by nabrać nowych perspektyw i poszerzyć swoje horyzonty słuchając innych bez oceniania. Podczas kuźnicy wyrażamy swoje zdanie, nie osądzając przy tym wypowiedzi innych. Rozmawiać można o wszystkim. Ze względu na bieżącą sytuację proponujemy tematy: Nowe technologie – zguba czy ratunek albo Prywatna czy publiczna służba zdrowia. Który system jest bardziej efektywny? Pamiętajcie koniecznie o wcześniejszym przygotowaniu merytorycznym. 

3. Praca nad próbami

Nasi harcerze będą mieli teraz trochę więcej czasu wolnego, możemy więc zasugerować, by poświęcili go na tworzenie swoich prób. Nie ma już wymówek, że nie mają, kiedy usiąść do ich napisania! A jeśli są już w trakcie zdobywania kolejnego stopnia, to może w końcu znajdą czas na kolejne zadania lub przynajmniej przygotowania do niego? Dobrym pomysłem jest też konsultowanie się z opiekunami prób przy użyciu komunikatorów internetowych.  

Teraz czasu macie pod dostatkiem.  

4. Uporządkowanie dokumentacji drużyny

To propozycja przede wszystkim dla drużynowych i szczepowych. Być może prowadzicie na bieżąco dokumentację drużyny, ale wciąż zalegają w waszej szufladzie rozkazy sprzed kilku dobrych lat? To czas by w końcu je uporządkować. Zawsze narzekacie, że brak wam czasu na patyczkowanie się z ewidencją? Teraz czasu macie pod dostatkiem.  

5.  Doskonalenie programu obozowego

Do rozpoczęcia Harcerskiej Akcji Letniej zostały jeszcze ponad trzy miesiące, większość z was jest pewnie wciąż na etapie zajmowania się sprawami organizacyjnymi. Ale skoro mamy teraz tyle czasu do zagospodarowania, może warto zacząć myśleć nad programem? I przygotować go doskonale, jak nigdy dotąd. Nasi podopieczni widzą często więcej, niż nam się zdaje i z pewnością docenią, gdy dopracujemy dokładnie najmniejszy szczegół.

W paragrafówkę można grać online.

6. Paragrafówki

Nazywane też grami paragrafowymi bądź gamebookami. Pisaliśmy już kiedyś o nich w Na Tropie. Są to fabularne gry decyzyjne. Układamy historię, bądź korzystamy z już przez kogoś przygotowanej, w której każdy akapit będzie kończył się w momencie, kiedy konieczne będzie podjęcie jakiejś decyzji. Dalej fabuła toczy się w zależności od tego, co wybraliśmy. Wymaga to rzetelnego przygotowania, ale zanurzenie się przez chwilę w świat przygód i zagadek jest tego warte. W paragrafówkę można grać online. Jedna osoba – jako mistrz gry – może pozostałym osobom przesyłać na Messengerze następne akapity historii.  

Nasze pomysły skonsultujmy z przełożonymi i upewnijmy się, że nikomu nie zaszkodzimy. 

7. Odpowiedzialna służba

Zapewne dla wielu z nas odruchem było pomyślenie o służbie na rzecz innych, bardziej zagrożonych zakażeniem. Jest to dobry pomysł, ale pamiętać musimy o tym, by zachować się odpowiedzialnie: być skrupulatnym w ocenianiu własnego stanu zdrowia i przestrzegać zasad higieny w kontakcie z osobami, którym chcemy pomóc.  Zanim zaczniemy działać nasze pomysły skonsultujmy z przełożonymi i upewnijmy się, że nikomu nie zaszkodzimy. 

Co zrobić by pomóc? Sytuacja jest szczególnie  trudna dla seniorów, którzy powinni unikać miejsc publicznych. Można więc zaproponować pomoc w zakupach czy załatwianiu spraw w mieście. Rodzice małych dzieci, które nie mają zajęć szkolnych, mogą poszukiwać dla nich opieki. A na tym znamy się dobrze.

 

Przeczytaj też:

Maria Korcz - Drużynowa 93 Poznańskiej Drużyny Wędrowniczej, komendantka jednego z poznańskich szczepów, studentka ekonomii, w Na Tropie szefowa działu Na Tropie Kultury.