Chodźmy – relacja ze zlotu

Na Tropie Środowisk / Anna Morczek / 26.06.2022

Chodźmy to rozwój – bez postawienia pierwszych kroków, nie mamy możliwości iść dalej, wzrastać, poznawać… Gdzie dotarli tegoroczni uczestnicy Zlotu Drużyn Wędrowniczych Chorągwi Krakowskiej?

Za nami siódma edycja Zlotu Drużyn Wędrowniczych działających na terenie Małopolski. Ideą tegorocznego wydarzenia było hasło Chodźmy zachęcające wędrowników nie tylko do ciągłego rozwoju i działania, ale przede wszystkim robienia tego razem.

Czas w drużynach

Bezpośredni kontakt z drużynami pozwala na dostosowanie celowych działań odpowiadających na potrzeby

Jak co roku zlot składał się ze swoich stałych elementów. Pierwszego dnia odbywały się wędrówki w drużynach, podczas których wędrownicy mieli przestrzeń i czas do bycia we własnym gronie. Już wcześniej podczas przygotowywania zadania przedzlotowego, każda z drużyn miała za zadanie spotkać się i szczerze  porozmawiać o niektórych aspektach funkcjonowania drużyny. Nie chodziło o ich ocenę, a po prostu o poznanie ich realnych potrzeb, na które referat może pośrednio odpowiedzieć. Wędrownicy starali się scharakteryzować swoją drużynę, ale też porozmawiać o takich aspektach jak: obrzędowość, zdobywanie stopni, praca z konstytucją, współpraca z hufcem czy sposób, w jaki podsumowują rok harcerski. Wyciągnięte wnioski zostały podsumowane i omówione w ramach indywidualnych rozmów drużyn z członkami referatu wędrowniczego. Bezpośredni kontakt z drużynami, poznanie ich realnych potrzeb oraz trudności, z którymi się zmagają, pozwala na dostosowanie celowych działań odpowiadających na potrzeby środowisk wędrowniczych w Małopolsce.

fot. Olaf Kocur

Gra w dorosłość?

Dzień poświęcony zajęciom metodycznym rozpoczął się od kilkugodzinnej gry strategicznej zakończonej warsztatami. Uczestnicy podzieleni byli na grupy, w ramach których stanowili współlokatorów jednego mieszkania. W międzyczasie otrzymywali różnego rodzaju zadania związane z szeroko pojętą dorosłością – rozmowa o nowym mieszkaniu, udział w egzaminie na prawo jazdy, czy rozmowa o pracę.

Chodziło o symulację wyprowadzki z domu, czyli dosłownego wyjścia w świat i zmierzenia się zarówno z emocjonalnymi, jak i praktycznymi  aspektami tego procesu – mówi Janusz i Magda, twórcy gry.  Wygrywało mieszkanie, które najlepiej i najszybciej poradziło sobie z wyzwaniami. Całość bloku zwieńczyły warsztaty, podczas których poruszono temat pisania CV, rozmowy o pracę, podatkowych i prawnych aspektów umów zawieranych z pracodawcą oraz czytaniu umowy najmu mieszkania.

Okazało się, że to były bardzo cenne zajęcia. Istnieje potrzeba, by przekazywać wędrownikom praktyczne umiejętności z tego zakresu – podkreślają.

fot. Olaf Kocur

Odrobinę z metodyki

Zajęcia metodyczne zostały przeprowadzone przez członków referatu wędrowniczego

Druga część dnia poświęcona została zajęciom metodycznym, których ogólnym celem jest zwiększenie świadomości wędrowników na temat pracy drużyn. Zajęcia metodyczne zostały przeprowadzone przez członków referatu wędrowniczego. Uczestnicy mieli do wyboru zajęcia dotyczące służby, podczas których wraz z Julią Moskwą omawiali dobre praktyki oraz uczyli się, jak świadomie odpowiadać na potrzeby otoczenia. Nie zabrakło również zajęć dotyczących pracy ze stopniami po reformie, które poprowadził Janusz Żak oraz omówienia roli opiekuna w tym procesie. Wraz z Wojciechem Kubicą wędrownicy wymienili się doświadczeniami bycia mentorami/mentorkami prób na stopnie oraz omówili najczęściej przyjmowane postawy. Ponadto na zajęciach z Edytą Tobiasiewicz uczestnicy dyskutowali o tym, kim jest Primus Inter Pares i czy w ogóle jest  potrzebny, skoro drużyna wędrownicza jest samorządna.

Czas się inspirować!

W sobotę uczestnicy mieli szansę wziąć udział w zajęciach ze specjalistami – na teren zlotu dotarli goście, którzy przeprowadzili warsztaty z wielu dziedzin: jedzenia, mediów społecznościowych, sztuki, projektowania innowacyjnego, finansów i wiele innych. Wędrownicy mieli okazję dowiedzieć się, jak odnaleźć się w medialnym chaosie oraz jak działa medialna manipulacja. Podczas gdy w jednym miejscu wędrownicy tworzyli innowacyjne rozwiązania umożliwiające bezpieczny i szybki transport komunikacją publiczną, w innym miejscu szukano ziół i poznawano ich właściwości, grano w RPG, przygotowywano przepyszny hummus oraz uczono się tworzyć realistyczne rany do symulacji pierwszej pomocy. Odwiedził nas również Wydział Wychowania Ekonomicznego GK ZHP, który stworzył przestrzeń do rozmów na temat świadomej konsumpcji, przedsiębiorczości, oszczędzaniu oraz byciu świadomym pracownikiem.

fot. Olaf Kocur

Nowy początek

Ostatniej nocy Zlotu miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie – kierownik Referatu Wędrowniczego ZHP Chorągwi Krakowskiej hm. Wojciech Kubica przekazał funkcję dalej jednemu z członków swojego zespołu. Nowym liderem zespołu został phm. Janusz Żak, którego prawdopodobnie niebawem poznacie!

fot. Olaf Kocur

 

Przeczytaj też:

Anna Morczek - członkini Referatu Wędrowniczego Chorągwi Krakowskiej. Absolwentka filologii szwedzkiej, która stara się odnaleźć w nowej dziedzinie - logopedii. Miłośniczka dalekiej Północy, dobrych reportaży i podróży.